ferhunde hanım ve kızları

ferhunde hanım ve kızları

Murat Karahüseyinoğlu’nun yönettiği dizi, TRT tarihinin en uzun soluklu yapımlarından biri olarak bilinir. Çoğunluğunu Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularının oluşturduğu dizi, geniş bir ailenin gündelik yaşamını konu alıyordu esas olarak. Ferhunde Hanım (Beyhan Saran) ve kocası Behzat (Baykal Saran) soy ağacının en üzerinde yer alırlar (gerçek hayatta da karı-kocadırlar).

baykal saran

baykal saran

güven hokna

güven hokna

Ferhunde Hanım’ın en büyük kızı Nermin (Melek Baykal), Nermin’in kocası Fehmi (Levent Çelmen) Nermin’le Fehmi’nin kızı Yonca (Simge Selçuk); Ferhunde Hanım’ın diğer kızı Necla (Hatice Aslan) kocası Bülent (Şahap Sayılgan) Necla ile Bülent’in oğlu Can (George Can Fenn), ve Ferhunde Hanımın bir diğer kızı Müjgan (Hülya Gülşen ırmak) ve de Nevzat (İpek Çeken) ve Nevzat’ın nişanlısı Selçuk (Tamer Karadağlı). Ayrıca Suzi (Güven Hokna), Meftune (Ayşe Nil Şamlıoğlu), Meftune’nin annesi Şüküfe (Meral Niron) ve Meftune’nin nişanlısı Belalı (Turgay Tanülkü)…

üç maymun'da hatice aslan

üç maymun’da hatice aslan

Büyük ölçüde doğaçlama oyunculuklarla gelişen dizi, çekirdek bir izleyici kitlesi tarafından takip edilmiştir. Star kanalına geçtikten sonra hafta içi her gün 18:50’de haber öncesi yayınlanan dizi, kanalın beklediği izlenme oranlarına ulaşamayınca yayından kaldırılmıştır.

hülya gülşen ırmak

hülya gülşen ırmak

Dizinin tüm oyuncuları halen çeşitli dizilerde, filmlerde, tiyatro oyunlarında başarıyla yer almaktadırlar. Ancak Behzat Bey (Baykal Saran) 2006 yılında maalesef hayatını kaybetmiştir.Dizinin kimi oyuncularının bir arada bulunduğu Bizim Evin Halleri, Ferhunde Hanımlar’ın popülerliğine ulaşamamıştır.

ipek çeken

ipek çeken

Dizinin en popüler karakterinin Melek Baykal’ın canlandırdığı Deli Nermin karakteri olduğu söylenebilir. Kocası Fehmi, kızı Yonca, annesinin arkadaşı Suzi, kızkardeşleri ve annesi Nermin’in sivri hareketlerinden nasiplerini almışlardır.

melek baykal

melek baykal

Yaz aylarında da yayınlanan dizinin yaz bölümleri İzmir’in Alaçatı beldesinde çekilmiştir. Dizide Deli Nermin’in yattığı akıl hastanesinin yerinde şu an Ankara Göz Hastanesi (Tunus Caddesi’nde) bulunmakta olup, dizinin pek çok bölümü Ankara – Kavaklıdere semtinde çekilmiştir.