flash gordon

flash gordon

dizinin geçmişi; bir çok kişininde bildiği gibi çizgi romandan gelmektedir. çizgi romanı çok eskiye dayanıp, Flash Gordon, Alex Raymond‘ın kaleme aldığı, Austin Briggs‘in çizdiği, bilim-kurgu tarzı bir çizgi romandır.
1940 yılında yazar askere gidince yazım çizim işi Austin Briggs’e devrolmuştur. Gordon’un pazar maceralarının çizimi 1948 yılında Mac Raboy‘a geçti. Daha önceleri Captain Marvel, Jr. ile Green Lama’yı çizen Raboy, tüm Gordon çizimleri arasında en soğuk görünüşlü ama bir o kadar da etkileyici olanıdır. 1951 yılında Dan Barry çizmeye başlamıştır.gelelim şimdiye; flash gordon, asıl adı steven ‘dır. babası (Dr. lawrence gordon) oğlunun küçükken çok hızlı koşabildiği için aile arasında ismini flash olarak değiştirmişlerdir. böylelikle adı herkes tarafından flash olarak bilinmektedir. Dr. Lawrence fizik profösörüdür. aynı zamanda “portage initiative” adında bir projede büyük rol alır. Dr. Lawrence fizikçi olduğundan dolayı araştırmalarında uzaylar arası yada nasıl adlandırabilirim dünyalar arası geçit açmıştır. bir tür teleport gibi birşey.

flash gordon

flash gordon

birgün Dr. Lawrence ve asistanı “portage initiative” adındaki projelerininin üzerinde çalışırken, iş yerlerinde yangın çıkar. bu yangın esnasında yangına neden olan birde uzaylar arası geçit açmışlardır. o an da babası bu da neyin nesi derken, ışınlanıp, başka bilinmeyen bir yere gider. bu olayı kimseye duyurmak istemezler. babasının yangında öldüğünü söyleyip, olayı örtbas ederler. flash 13 yaşında babasına veda etmiş olur. dr. lawrence kendi çalışmalarıyla ilgili imex adında bir ilizyon tarzı veri bankası, data bankası gibi birşey yapmıştır. başka bir gezegenden (mongo ) birileri imex’i bulmaya dünyamıza gelir.
flash, babasının bu esrarengiz ölümüne halen inanmamaktadır. taaki bu uzaydan, bir yabancı bu imexi bulmaya gelene kadar. flash, babasının bir şekilde başka bir gezegende olsa bile yaşadığını düşünür ve babasını bir şekilde kurtarma çabasına girer. böylelikle macera başlar.