Marc Guggenheim ve David S. Goyer

Marc Guggenheim ve David S. Goyer

EW muhabirlerinden Lynette Rice, Flashforward dizisinin yapımcılarından David S. Goyer ve Marc Guggenheim ile dizi hakkında bir röportaj yapmış. Her ne kadar Guggenheim diziyi 12. bölümden itibaren Goyer’e bırakıyor olsa da 24 Eylül 2009 tarihli webcast (online olarak sorular alınan, internet’ten canlı yayınlanan) röportajda ilginç noktalara değinilmiş. Röportajın ilk yarısını buradan ya da buradan, ikinci yarısını da buradan izleyebilirsiniz. Konuşmada geçen bazı can alıcı soru ve cevaplar şöyle :

– Bu dizi fikri ortaya çıktıktan sonra çekime girişebilmenize dek, ne kadar zaman geçti?- 2 yıl kadar.

– Dizinin nasıl biteceğini biliyor musunuz?- Evet, kesinlikle. Projeyi kanala sunduğumuzda ilk sezonun nasıl bittiğini, ikinci sezonun nasıl başladığını/bittiğini ve tüm hikayenin nasıl sonlandığını biliyorduk.

– Neden? Böyle olunca satması kolay mı oluyor?- Dizinin pilotunu yazdığımızda henüz Amerikan Senaryo Yazarları grevi gerçekleşmemişti. Sonra grev başladı ve 8 ay boyunca dizinin kalan yarısına dokunmadığımız için uzun bir kuluçka dönemi geçirmiş ve üzerine epey düşünme şansımız olmuştu. Birçok fikir alışverişi yapabilmiştik. Kaldı ki bu tip bir diziyi sunarken ileride ne olacağına dair fikriniz olmadan ilerlemeniz mümkün değil. İzleyiciye saygıdan ötürü de böyle olmalı.

– Yani dizinin bu sezon finalinde ne olacağını biliyorsunuz, öyle mi?- Sadece ilk sezonun sonunu değil, dizinin son sahnesinin nasıl olduğunu bile biliyoruz. Geçmiş ve geleceği birleştirmeye çalıştığınız böyle bir dizide, herşeyi önceden hesaplamalı ve planlamalısınız. Bu tip bir dizide hataya yer yoktur.

– Mark’ın küçük kızı da geleceği gördü değil mi?- Evet- Peki onun ne gördüğünü ne zaman öğreneceğiz?- İlk sezonun sonuna kadar muhakkak görmüş olursunuz. Ilk 7 bölümde gördükleri ile ilgili ne kasdettiğini anlayacaksınız.

– Geleceğini görmemiş birine ne olduğunu ne zaman öğreneceğiz?- 2. bölümde :)- Yani başrollerden birindeki demetri noh’a (John Cho) ne olacak?- :) Eh bunu görmek için izlemeye devam edin.

– Oyuncular oynadıkları karakterlere ne olacağını biliyorlar mı?- Hayır, hiçbir oyuncu bilmiyor. Hep çekimden çekime ellerine geçen senaryolarla ne olacağını öğreniyorlar. Bazı karakterler kötü adam, bazıları iyi adam olarak başlayıp sonra değişecekler. Ama oyuncular karakterlerinin ne yönde ilerleyeceğini de bilmiyorlar.

– Pilot bölümde oluşan her ana soru, ilk sezon finaline dek cevaplanmış olacak. Tek bir soru hariç : Bütün bunlara neden olan nedir?