FLASHPOINT

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Aksiyon, Drama, Suç

Yapımcılar: Mark Ellis, Stephanie Morgenstern

Sezon – Bölüm Sayısı: 5 Sezon, 75 bölüm

Yayın Tarih Aralığı: 11 Temmuz 2008 – 13 Aralık 2012

Bölüm Süresi: 40-44 dk

Yayınlandığı Kanal: CTV

(Not: CBS kanalında da yayınlandı bu dizi, fakat sadece esas kanalındaki bilgilerini yazdım.)

91Tt-BxtHZL__SL1500_

 

KONU

Dizimiz Kanada’nın Toronto şehrinde bulunan Stratejik Müdahale Timi (Strategic Response Unit / SRU) olarak adlandırılan bir taktik timi üzerine odaklanıyor.

Kadrolu memurların yeterli olmadığı durumlarda bu ekibimiz devreye giriyor. Formüllü bir yapısı olan Flashpoint‘te her türlü vakayla karşılaşıyoruz elbet. Rehine olayları, bomba tehditleri, çete çatışmaları, banka soygunları, intihar teşebbüsleri vs…

Bazı failler suça meyilli olsa da herkesin içinde kötülük yatmıyor. Kimileri yanlış zamanda yanlış yerde oluyor, kimileri temiz güzel bir hayat yaşarken kardeşini kurtarmak için yanlış işlere girişiyor.552269_10151450776750371_1599418897_nBu ekip sıradan bir polis ekibi olmadığı için herkes katılamıyor. Katılanlar da sonradan Çavuş Parker’ın yazdığı kitabı okumak ve bunu uygulayabilmek zorunda. Kitabın amacı, failleri kırılma noktasına getirebilmeyi öğretmek. Ama elbette bazı durumlarda kitaba takılı kalmayıp doğaçlama bir şeyler yapmak zorunda kalabiliyorlar.

Flashpoint’te faillerle duygusal bağlantılar kurup onları kırılma noktasına getirmeye çalışan, hayatları maceralarla dolu bir ekip izliyoruz. Bu ekibi diğer polislerden ayıran faktör sadece eğitimleri ve kaliteleri değil, aynı zamanda birbirlerini de birer aile olarak görmeleri.

 

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Enrico Gregory Parker (Enrico Colantoni)

Çavuş Parker zor kararları veren, faillerle müzakere eden adam. Ekibinin başı. Ailesinden ayrılmış; bir oğlu var, onu da uzun zamandır görmüyor.

Ed Lane (Hugh Dillon)

Ekibin eski asker (veteran) olan üyesi. Saha içinde takımın lideri. Parker’in sağ kolu diyebiliriz. Müzakere yetkisine Ed de sahip. Ayrıca takımın keskin nişancılarından bir tanesi. Bir eşi ve bir çocuğu var.

Hugh
Amy Jules Callaghan (Amy Jo Johnson)

İstihbarat toplayıcı, keskin nişancı. Takımın tek kadın üyesi. 4 tane erkek kardeşi var.

Sam Braddock (David PaetKau)

Afganistan’da görev almış eski bir asker. İlk bölümün sonlarında ekibe dahil oluyor. Ed ve Jules gibi keskin nişancı.

 

David
Sergio Mike Scarlatti (Sergio Di Zio)

Bomba ve teknoloji uzmanı. Genelde Spike diye hitap ederler kendisine.

Kevin Wordsworth (Michael Cram)

Yakın menzil çatışma ve öldürücü olmayan silahlar uzmanı. Rumuz: Wordy. Bir eşi ve 3 kızı var.

Michael
Lewis Lewis Young (Mark Taylor)

Wordy gibi öldürücü olmayan silahlarla arası iyidir.

Dr. Amanda Luria (Ruth Marshall)

Psikoloji uzmanı. Ekibe yardımcı oluyor gerektiğinde.

Ruth

(Ufak bir not:  İlk sezonda sürekli görünen karakterleri tanıttım. Sonradan farklı karakterler de dahil oluyor diziye. Ama ispiyon olmasın diye onları eklemek istemedim.)flashpoint-keep-the-peace
YAZARIN NOTU

Formüllü bir polisiye dizisi olsa da Flashpoint’i diğer polisiyelerden ayıran ve daha güzel kılan faktör dizinin duygusal boyutu bence. İşin içine dram giriyor. Bu dram, bu duygu olayı diziye çok renk katıyor. Ana konusuz formüllü dizilerden hep uzak dururum ama bunu çok rahat izliyorum. Sebebi de söylediğim gibi işin içine duyguların girmesi. Gerçekten çok fark yaratıyor bende. Şu an 2. sezonundayım ve birkaç defa gözyaşı döktüm. Bayağı duygulandığım oldu. Duyguyu iyi veriyor.

Az da olsa arka planda kişisel hayatlarından kesitler görebiliyoruz ama pembemsi bir şekilde değil. Aşk meşk işlerini sevmeyenler rahat olabilir. Bu konuyu fazla dile getirmiyorlar. Bütün karakterler çok iyi. Bu karakterleri oynayan oyuncular da iyi. Hiçbiri batmıyor, sırıtmıyor.flashpoint_sru_teamone

TANITIM FRAGMANI

KAPANIŞ

Uzun zamandır bir tanıtım yazmak istiyordum ama beceremem diye girişmemiştim. Umarım beğenmişsinizdir.

Ayrıca gördüğüm kadarıyla 22dakika ahalisince pek ilgi görmemiş bir dizi. Kesinlikle daha fazla ilgiyi hak ediyor. Dilerim bu tanıtım buna vesile olur ve Flashpoint izleyicisi artar.naamloos