flesh-and-bone-key-art-vertical
Künye

Türü: Drama
Kanal: Starz
Yaratıcı: Moira Walley-Beckett
Sezon: Mini dizi (şimdilik*)
Bölüm sayısı: 8
Süre: 58 dk. (ilk bölüm 64, son bölüm 66 dk.)
Yayın tarihi: 8 Kasım – 27 Aralık 2015

 

İçindekiler:

Mutfaktakiler
Konu
Karakterler
Son Söz
Jenerik ve Fragman

Mutfaktakiler

Breaking Bad’in yazar kadrosunda bulunduğu 3 ayrı bölüm senaryosu ile 3 Altın Küre ödülü alan Moira Walley-Beckett’ın yaratıcısı olduğu bir dizi Flesh and Bone (Et ve Kemik). Kendisi yapımcılığı Lawrence Bender ve Kevin Kelly Brown ile paylaşıyor. Bu üçlü, bale dünyasına hiç de yabancı değil. Walley-Beckett ile Bender’ın ikisi de eski balerin. Brown’ın ailesi ise eski balerin kaynıyor. Öyle ki bu aile, Oscar adayı 1977 bale draması The Turning Point filmine ilham olmuş bir aile.
Sektörde dişe dokunur bir ağırlığı olan dansçı, koreograf ve yönetmen Ethan Stiefel de dizide koreograflık ve danışmanlığı ile katkı veren başka bir isim.
Eh hal böyleyken, Flesh and Bone‘un karşısına bale dünyasına gerçekçi bir gözle yaklaşacak, göz dolduracak bir dizi beklentisi ile oturmak hakkımız değil de ne? :) Neyse ki bu konuda bizleri boşa çıkartmayan ve hatta üzerine de beklenmedik ters köşeleri olan bir drama ile süslenen bu mininin konusuna geçelim.


bone28tvf-1-web

Konu

Gayet klişe bir konu var karşımızda: Emek ve yetenek gerektiren bir meslek için gelecek vaad eden bir tıfıl yavrucak canını dişine takar; inişli çıkışlı, rekabet dolu bir yola düşer; karşısına kaderini değiştiren iyi/kötü bir sürü insan çıkar. Fırsatlar ve kösteklerle dolu macerasının sonunda istediği noktaya gelebilecek midir?
Açalım:
American Ballet Company isimli özel bir bale şirketi dünyanın en iyi sanat enstitülerinden biri olmaya oynayan bir kurumdur.
Her yıl yeni bir oyunu sahneleyen şirket, bu uğurda yepyeni bir yaklaşımla önceki yıllardan daha iddialı bir yapımla seyirci ile buluşmanın hazırlıklarına girişir. Böylece yeni dansçılar için seçmelere başlar. İşte bu noktada ana karakterimiz Claire ile sahneye gireriz. Seçmelere katılan tıfılımız, tahmin edeceğiniz gibi hiç de fena olmayan bir performans ile yönetmenin aklına ve yapımın kadrosuna girer.
Girer girmesine de bu durum onun kariyeri, hatta hayatı için iyi bir şey mi olur, kötü bir şey mi işte epey süre biz de karar veremeyiz. Kapalı bir sonla biten bu hikayede hem Claire’in henüz bilmediğimiz gizemli geçmişi, olmak istediği ve olması gereken kişi arasındaki bocalaması, hem de yeni girdiği bu rekabet ortamındaki herkesin kendine has draması ve güzel ters köşelerini izliyoruz. Göz dolduran, sadece bale türü ile kısıtlı olmayan müzik ve dansları ile sıkılmadan izleyebileceğiniz bir mini sizleri bekliyor.

Karakterler

flesh-and-bone-claireClaire Robbins (Sarah Hay)
Claire bilmediğimiz bir şehirden New York’a yeni gelmiş, ürkek bir serçe modunda, duygusal anlamda yaralı ama uyanık ve zeki, bir o kadar da yetenekli bir genç balerin. Gizemli bir geçmişi var. Daha ilk bölümden bu geçmişin ayağına dolanacağı sinyallerini alıp senaryolarımızı yazmaya başlıyoruz.
Sarah Hay, bu rol için ülke genelinde yapılan seçmelerde binin üzerinde dansçı arasından rolü kapmış. Gerek dans performansları, gerek oyunculuğu ve gerek fiziği ile bu rolün altından güzel kalkmış bir oyuncu olduğu rahatlıkla söylenebilir.
Sanatçı ile ilgili bir tırıvırı bilgi verelim: Bale dünyası için fazla büyük olan (DD boyutundaki) göğüsleri yüzünden defalarca “şişko” tabir edilip, göğüs küçültme ameliyatı olması gerektiğine dair eleştiri/öneri almış biriymiş hatunumuz. İyi ki yaptırmamış.

flesh-and-bones-paul-graysonPaul Grayson (Ben Daniels)
American Ballet Company şirketinin bipolar, biseksüel sanat yönetmeni. Eski bir ünlü balet. Fazlasıyla hırslı ve tutkulu biri. Yeni yeteneklerin önünü açan, onlara yol gösteren biri olduğuna inanıyor ve tecrübesini de katarak bu konuda gerçekten de sonuca gidebilen bir adam. Ancak dansçılarının da ona deli divane olacak kadar bağlı olmasını bekliyor. Ki bu uğurda dansçıları ile oluşturduğu ilişkilere sağlıklı dememiz pek mümkün değil.
Ödüllü İngiliz oyuncu Ben Daniels, bu kıskanç, narsist, duygusal, bol gelgitli, yetenekli, kızgın ve kırgın, kısacası rengarenk adamı öyle iyi canlandırıyor ki sırf bu performans uğruna bile izlenesi bir dizi oluveriyor Flesh and Bone. Kendisinin bu dizideki başarısı için “Fifth Shades of Grayson” demekte bir sakınca görmüyorum.

flesh-and-bone-miaMia Bialy (Emily Tyra)
American Ballet Company’nin balerinlerinden biri. Kahramanımızın yeni ev arkadaşı. Ayran gönüllü bir kız. Yemek yemeyle ilgili sorunları var. Ekipteki çoğu dansçı gibi hırslı biri. Claire ile ne kadar anlaşabildiği tartışılır. (“Kesin bir pislik var” dedirten cinsten.)
Emily Tyra pek televizyonda görünen oyunculardan değil. Kendisi daha çok Hugh Jackman’ın Back On Broadway isimli müzikal şovunda aldığı rol ile ön plana çıkmış biri. (Hala Jackman ile bu şov için şehir şehir geziyor.)

flesh-and-bone-romeoRomeo (Damon Herriman)
Aslında alttaki beşlidekilere eşit bir karakter Romeo. Ama yazarınız bu karakteri özel olarak sevdiği için çift kolonun yarısına sığdırmamayı tercih etti. Derdinize yanın. :P
Şaka bir yana gerçekten de sevilmek için yaratılmış, sağı solu belli olmayan, derinliğini kavramanın zor olduğu bir karakter Romeo. Claire’in oturduğu apartmanın merdiven boşluğunda yaşayan evsiz biri. Bu apartmanda kalan balerin kızlara göz kulak olmayı kendine görev edinmiş durumda. Aklının yerinde olup olmadığı konusunda sizi sürekli gelgitlerde tutan, kendinizi, hayata yaklaşımınızı sorgulamanıza yol açan bir karakter. Şu dizide olmasını beklemediğim (klişe beklentiler sağolsun) ve olduğu için en sevindiğim yan karakterdi.
Tekinsiz, hırt, kaypak yan rollerin adamı Avustralyalı oyuncu Damon Herriman, en son Justified’ta beni benden almıştı. Alıştığımız halinden farklı olan bu rolle de gayet iyi bir iş çıkartmış.

kira_648x1080
Kiira
(Irina Dvorovenko)
American Ballet Company’nin yaşı ilerlemiş baş balerini. Ukrayna göçmeni. Yılların tecrübesi ile hala yeri sağlam olsa da -hırslı olmak bu işin kanında var malum- tabii ki hırsı elinden bırakmamış ve tahtını genç bir balerine kaptıracağından korkuyor.
daphne_648x1080
Daphne Kensington
(Raychel Diane Weiner)
American Ballet Company’nin balerinlerinden biri. Başına buyruk, gamsız, yetenekli, New York’lu bir genç dansçı. Elbette hırslı.
Güzelliği ve hikayeye getirdiği yan hikaye(ler) ile hem gözlerimizi hem de gönüllerimizi okşuyor. (İlk bölümü izleyin, sonra konuşalım bunu.)
bryan_648x1080_V2
Bryan
(Josh Helman)
Claire’in geçmişinden biri. Kim olduğuna dair bilgi vermeyelim, izleyip öğrenin.
ross_648x1080_V2
Ross
(Sascha Radetsky)
American Ballet Company’nin baş baleti. Hırslı olduğunu yazmama gerek var mı? ;) Kiira’nın uzun zamandır dans eşi. Yakışıklı ve baştan çıkartıcı bir genç adam.
trey_648x1080
Trey
(Karell Williams)
Açık bir eşcinsel. Cadaloz, komik ve balerinlerin yakın dostu. Ross ile de arası iyi. Hırsı tabii ki mevcut.

103_v3
Bunların dışında yan karakter olarak izlediğimiz birkaç tipleme de şunlar:
Jessica (Tina Benko) : American Ballet Company’nin müdürü
Toni Cannava (Marina Benedict): American Ballet Company’nin yeni koreografı
Ivana (Tovah Feldshuh): Bir bale danışmanı


102_v1

Son Söz

Eleştirmenlerden karışık eleştiriler almış olan bir dizi Flesh and Bone. Hatta beğenmeyen bazı kesimlerin “bale dünyası bundan daha acımasız” diyerek eleştirdiği bir yapım olduğunu da ekleyelim. Yine de dizi, profesyonel olmayan izleyicilerden genellikle olumlu geri dönüşler alıyor.

Güzel müzikler, iyi oyunculuk, göz ve ruh okşayan danslar eşliğinde beklenmedik yerlere giden bir draması olan, uzunca bir film izlemek isteyen dizi serverleri Flesh and Bone başına çağırıyoruz.


106_v1

Jenerik

Fragman


Flesh and Bone* Limitli dizi (limited series): Bir mini dizi türü. Televizyon endüstrisinde, başlarda “mini dizi” kelimesinin yarattığı “hafiflik” hissinden kurtulmak için kullanılıyordu. Ancak sonraları konusu tek sezonda sona erecek şekilde planlanmış ama bir şekilde sonradan devam kararı verilmiş diziler ya da konusu tek sezonda sona erip, her sezon aynı oyuncularla başka bir hikaye ve karakterlere geçen antoloji dizileri (American Horror Story, Fargo, True Detective) için kullanılmaya başlandı.
Son zamanlarda bazı kanallar “Bu dizi mini ama çok tutarsa bir şekilde 2. sezona da sıcağız” demek adına, bazı mini diziler için baştan “limitli dizi” etiketiyle anlaşma yapıyor. Flesh and Bone da şimdilik 2. sezon lafı geçmeyen limitli bir dizi.
flesh-and-bone2