0826760_big

Dizi Künyesi

 • Türü: Dram-Polisiye-Politik
 • Yaratıcısı: Søren Sveistrup
 • Çekim Yeri: KopenhagDanimarka
 • Sezon – Bölüm sayısı: 3 sezon ve 40 bölüm
 • Yayın tarih aralığı: 7 Ocak 2007 – 25 Kasım 2012
 • Bölüm süresi: 58 dakika
 • Yayınlandığı kanal: DR1
 • Türkiye’de yayınlandığı kanal: Dizimax Vice
 • Jenerik müziği: Frans Bak

Forbrydelsen_01_1024

Genel Bilgiler

 

The Killing adlı Amerikan uyarlamasının ardından kendinden söz ettiren Danimarka yapımı Forbrydelsen, oyunculukları, hikayesi, müzikleri ve finaliyle en az uyarlaması kadar dikkat çeken bir yapım. Böyle güzel bir dizinin tanınmasında, kendisi kadar başarılı olan uyarlamasının payı büyük tabii ki.

Bu yapım sayesinde biraz daha uzak olduğumuz Avrupa televizyonlarına da dalmış olduk. Bron/BroenDen Som DraeberBorgen gibi dizileri tanıdık. Bu açıdan da bu dizinin ülkemizde ve birçok ülkede anlamı büyük.

The Killing’in başarılı reklam kampanyalarından sonra birçok insan kendisine aynı soruyu sormuştur: “Bu böyleyse orjinali kim bilir nasıldır?” İşte biraz geç de olsa Forbydelsen‘ı tanımak isteyenler buyursunlar tanıtımına.

5845319-4-forbrydelsen-iii

Toplamda 3 sezon süren ve Kasım 2012’de final yapan Forbrydelsen, genel olarak baktığımızda bir polisiye drama. Ama ultra-teknolojik aletlerle, Einstein detektiflerle her bölüm ayrı vaka çözülen klasik polisiyelerden değil. Bütün bir sezon bir vakaya ayrılıyor. Vaka hem polisler açısından, hem de maktul yakınları açısından derinlemesine inceleniyor. Her yeni bulguya polislerle eş zamanlı erişiyor ve bu yeni bilgilerle davanın nasıl yön değiştirdiğini, onlarla beraber izliyorsunuz. Her detay ince ince sezon boyunca işleniyor ve size de finale doğru bu parçaların birleşmesini tatminle izlemek kalıyor.

İşleniş tarzı itibariyle, başrol hariç genel kadro her sezonda değişiyor. Çünkü her yeni sezon yepyeni bir vaka ile başlıyor. Her bölüm davanın bir gününü anlatıyor. Yani ilk dava 20 bölüm ve 20 gün sürüyor. Tarzı dolayısıyla tanıtım, daha çok 1. sezon üzerinde geçecek.

Nanna_in_the_Woods_1x01Nanna Birk Larsen adlı genç bir kızın kaybolmasıyla başlıyor sezon. Aramalar yapılıyor, tanıklarla konuşuluyor ve günün sonunda genç kızın cesedi gölün dibine gönderilmiş bir arabanın bagajında ortaya çıkıyor.

Bu sırada şehirde belediye başkanı seçim dönemi ve adayların seçim kampanyaları tüm hızıyla devam etmekte. Cesedin bulunduğu arabanın, adaylardan birinin seçim kampanyasında kullanılan araba olduğunun ortaya çıkmasıyla işler karışıyor.

Bir yanda kızlarını çok acı bir şekilde kaybetmiş ve katilin bulunmasını isteyen bir aile, bir yanda bu cinayet dolayısıyla seçim süreci sekteye uğrayan belediye başkan adayı, birçok farklı yönden şüpheli listesine girmeye hak kazanan kişiler ve tüm bunlara bir çözüm bulmaya çalışan cinayet masası ekibimiz: Sarah Lund ve Jan Meyer.

5249942-forbrydelsen-bog-hitter---5

Karakterler

 

l-julie-r-lgaard-79eda15aNanna Birk Larsen

Önünde yaşamak için uzun bir ömür olan, hayalleri olan Nanna, talihsiz bir şekilde hayatını kaybediyor. Dizinin çekiliş nedeni ama kendisini sadece geçmişe dönüşlerde (flashback) görüyoruz; o da 3-4 bölümde. Kendisini uzaktan yakından tanıyan herkesin hayatını bir karmaşaya sürükleyen bu cinayet kim tarafında işlendi? Nanna gerçekten de göründüğü kadar mutlu muydu? Ölüdürülmesi için bir neden var mıydı? Yoksa bir kazanın kurbanı mıydı?

Forbrydelsen The killingSarah Lund

Eşinden boşanmış olan Sarah’ın bir oğlu vardır. Sarah’ın şehirdeki ve görevindeki son günüdür, çünkü sevgilisinin yanına İsveç’e taşınacaktır. Son hazırlıklar tamamlanmaktayken gelen cinayet haberiyle Sarah uzunca bir süre aklını meşgul edecek olan davanın derinliklerine çekilir. İsveç işini erteler, oğluyla geçici süreliğine annesine yerleşir. Elinde bir dava varken, sonuçlandırılması dışında bir şey düşünemeyen Sarah için bu yeni dava, ailevi ilişkilerinde kendisini büyük bir çıkmaza sokacaktır.

Forbrydelsen_04_1024Jan Meyer

Jan, eşi ve üç çocuğu olan, uzun süre bir işte tutunamayan bir polis memurudur. Sarah’ın İsveç’e tayini üzerine yerine atanır, biraz bozulsa da kısa süreliğine Sarah’la ortak çalışmayı kabul eder. Çalışma tarzları pek benzeşmediği için sıklıkla sorun yaşasalar da zamanla birbirlerinin dilinden konuşmayı sökerler.

The_Killing_Cronica_de_un_asesinato_Forbrydelsen_Serie_de_TV-651201492-largeTroels Hartmann, Rie Skovgaard, Morten Weber
 • Lars Mikkelsen tarafından canlandırılan Troels Hartmann (solda)

2 yıl önce eşini kaybetmiş olan Troels politikaya atılır. 12 yıllık belediye başkanlığı tahtını elinde bulunduran Bremer’e rakip olarak adaylığını koyan Troels, kampanya sürecinde büyük başarı elde etmeyi de başarmıştır. Seçimlere 1 aydan daha az kalmışken Nanna’nın cesedinin bulunduğu arabanın kendi seçim kampanyalarında kullandıkları arabalardan birinin olduğunun ortaya çıkması, onun için durumu biraz karıştıracaktır.

 • Marie Askehave tarafından canlandırılan Rie Skovgaard (ortada)

Troels’in fikir danışmanı. Aynı zamanda da sevgilisi. Gözü pek bir kadın olan Rie’nin, seçim sürecinde başarıya ulaşmak için yapamayacağı şey yoktur.

Troels’in başka bir fikir danışmanı ve uzun süreli yakın bir arkadaşı. Eşinin ölüm zamanlarından beri hep yanında olmuştur, dert ortağıdır. Troels ile ilgili herkesten daha çok şey bilmektedir. Seçim sürecinde Troels’in kazanması için elinden geleni yapar.

The-Killing-the-Birk-Lars-007Larsen Ailesi

Nanna’nın babası. Bir taşıma şirketinde çalışmakta olan Theis, başta kızına olmak üzere ailesine sürpriz yapmak için yeni bir ev almıştır. Kızının ölüm haberiyle yıkılır.

Pernille, Nanna’nın annesidir. Haberin ardından bir yandan olayın şokunu atlatmaya çalışırken, bir yandan kendisini ve kocasını suçlamaktadır. Kızlarının ölümünde, kendi ilgisizliklerinin payı olduğunu düşünmektedir. Tüm bunların yanında olayın farkında olmayan ve haberlerden uzak tutulması gereken iki oğlu vardır.

Theis’in eski zamanlardan yakın arkadaşı, beraber çalışmaktalar. Yakın bir aile dostu.

Olay sonrası eve çeki düzen vermek ve kardeşine destek olmak için gelen Pernille’in kız kardeşi.

Evin iki küçüğünden biri. Olayı tam anlamıyla kavrayabilecek yaşta değiller. Ancak sürekli gergin olan ev ortamından da etkilenmekteler.

Evin küçüklerinden diğeri.

Birçok farklı ödüle aday gösterilen dizinin adaylıkları ve ödülleri ile ilgili bilgiler için buradan.

 

 

İzleyecek olanlara şimdiden keyifli seyirler diler ve finalinin uyarlama olan The Killing’den farklı olduğunu, yani The Killing’i izlemiş olmanın finalden alacağınız hazzı değiştirmeyeceğini hatırlatırım. Farklı bir karakter üzerinden farklı bir örgüyle sonuçlandırılıyor dizi. Yani ilk başlarda benzerlik had safhada olsa da zamanla yollar ayrılıyor.
Tekrar keyifli seyirler, okuduğunuz için teşekkürler.

The_Killing_Cronica_de_un_asesinato_Forbrydelsen_Serie_de_TV-784779248-large