Dünyada animeye gitgide artan bir ilgi var, bunu Avatar‘a da bağlayabilirsiniz ama ilk ateşi yakan animenin ustaları japonlardı. Bu ilgiden pay çıkarma derdinde olan bazı Japon yapımcılar 2003-2004 yılında yayınlanan ve yayınlandığı dönemde oldukça ilgi çeken Full Metal Alchemist‘e remake yapmışlar. Kardeşlik üzerine yapılmış değil en iyi anime, en iyi televizyon şovlarından biri olan bu animeyi biraz tanıtmak farz.

Edward Edric ve Alphonse Edric iki küçük kardeştir. Simyacı olan babaları evi terk eder ve anneleri tek başına iki çocuğa bakar. Kardeşler babalarının kitaplarını okuyarak simyayı öğrenirler. Babalarının terk etmesinden bir sene kadar sonra anneleri ölür. Kardeşler simyayı öğrenmek için terk-i diyar ederler. Kafalarındaki tek şey simyayı çok iyi öğrenip, simyayla annelerini geri getirebilmektir. Uzun bir eğitimden sonra eve dönüp simyayla annelerini canlandırmayı denerler. Simyadaki, tepkimeye giren çıkanın eşit olma kuralı, annenin ruhu karşılığında Alphonse’yi ve Edward’ın bacağını alır. Anne geri dönmüştür, insana benzememektedir ve tek cümle söylemektedir: “Lütfen beni öldürün”. Edward, kanlar içinde hayattaki tek yoldaşı kardeşinin ruhunu bir zırha bağlar ve bunun karşılığında da kolunu feda eder. iki çocuk şoku atlattıktan sonra tek hedefleri kalmıştır. Vücutlarını geri almak!

Orijinal seri oldukça popülerdi, ama bir çok sorunu olduğunu fanları da kabul ediyor. Yapımcılar ise bu noktada devreye girip, önceki serideki hatalarından arınıp çok iyi bir kardeşlik hikayesi olan seriyi baştan çekmeye kalkışmışlar. Kendi hesabıma söyleyeyim iyi de yapmışlar. Tempo iyice yükselmiş ve animelerin çoğunun en büyük sorunu olan çocuksu taraflarını da büyük ölçüde atlatmışlar. Artık elimizde daha sert ve damardan bir seri var!
Online izlemek için