Fuller-House-netflix

GİRİZGAH

Tanıtıma başlamadan önce dizinin, 1987-1995 yılları arasında ABC ekranlarında 8 sezon yayınlanan Full House dizisinin uzantı dizisi olduğunu belirtmek isterim.

47699323.cached

Full House, eşinin vefat etmesi sonrası Danny Tanner karakterinin, arkadaşı Joey ve karısının erkek kardeşi Jesse ile birlikte aynı evde yaşayarak 3 kızı D.J., Stephanie ve Michelle’i büyütme çabaları üzerine bir komedi dizisiydi. Fuller House ise Danny’nin en büyük kızı D.J.’in eşinin vefat etmesi sonrası kız kardeşi Stephanie ve yakın arkadaşı Kimmy ile birlikte aynı evde yaşayarak 3 oğlu Jackson, Max ve Tommy’yi büyütme çabaları üzerine bir komedi olarak karşımıza çıkıyor.

Full House’da yer alan 3 çocuk karakter D.J., Stephanie ve Kimmy, Fuller House’da 3 yetişkin ana karakter olarak karşımıza çıkıyor. D.J.’in 3 oğlu ve Kimmy’nin kızı da çocuk karakterler olarak dizinin ana kadrosunda yer alıyor.

Bu ana karakterlere yardımcı oyuncu ve konuk oyuncu olarak Full House’da yer almış bazı karakterler ve ilk defa Fuller House’da izleyeceğimiz yeni karakterler de eklenince kadromuz tamamlanmış oluyor.

Merak edenler için belirtmem gerekirse, hem Fuller House hem de Full House kadrosunda yer alan karakterlerin tamamı aynı oyuncular tarafından canlandırılmaktadır. Herhangi bir oyuncu değişikliğine gidilmemiştir.

Netflix’in dizinin 13 bölümden oluşan ilk sezonunu 26 Şubat 2016 tarihinde toplu olarak izleyicilerinin beğenisine sunduğunu ve 2. sezonu da 2016 yılı sonlarında yine toplu olarak izleyiciler ile buluşturacağını da belirterek tanıtıma başlıyorum.

FullerHouse_ep108_1229.CR2

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Komedi, Aile

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon – 13 Bölüm

Onay Durumu: 2. sezon onayı aldı.

Süre: 24-35 dk.

Mutfaktakiler: Jeff FranklinRobert L. BoyettThomas L. MillerJohn Stamos

Yayınlandığı Dijital Platform: Netflix

WikipediaIMDB – Resmi Site –  Twitter – Instagram – Facebook

506999a9adf4120020d37100bd0326472b732dd0

KONU

D.J. Tanner-Fuller, eşi vefat ettikten sonra 3 oğlunu tek başına büyütmekte zorlanmaktadır. Michelle hariç tüm ailenin bir araya geldiği bir buluşmanın sonrasında başka bir şehirde yaşayan kız kardeşi Stephanie ve boşanma arefesinde olan çocukluk arkadaşı Kimmy, D.J.’i yalnız bırakmak istemezler ve çocukluklarının geçtiği baba evinde D.J. ile birlikte yaşamaya karar verirler.

fuller-house-tease-002-today-160209_279ba03cb3a1fed229cdf89f63a056ec

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

fuller-house-inline-5392dbd7-e41f-4b2e-9222-87e3bbe30114

D.J. – Stephanie – Kimmy

D.J. Tanner-Fuller (Candace Cameron Bure):

3 çocuk annesi dulumuz. Oğullarına düşkün bir anne. Yaşadığı bu zor günlerde Stephanie ve Kimmy’den aldığı destek onu mutlu ediyor. Veterinerlik yapıyor. Naif, sevecen, duygusal, temkinli, heyecanlı, hafif kararsız, neşeli bir tip.

Aktrisi Full House dışında Make It Or Break It dizisinden tanıyabilirsiniz.

Stephanie Tanner (Jodie Sweetin):

D.J.’in kız kardeşi. Ablasını yaşadığı bu zor günlerde yalnız bırakmak istemiyor ve ona elinden gelen her türlü desteği veriyor. Ablasının adının hakkını veren bir meslek ile uğraşıyor: DJ (Disk Jockey). İsim yapmış başarılı bir DJ kendisi. Ablasına olan sevgisi kariyerine olan tutkusuna ağır basıyor anlayacağınız.

Bu beraber yaşama olayından en çok etkilenen kişi Stephanie. Mesleği gereği kulüplerde sabahlayan, eğlencenin dibine vuran, sabah uyuyup öğleden sonra uyandığı yoğun ve hareketli bir hayattan normal saatlerde uyuyup uyandığı, eski eğlence anlayışından uzak kaldığı, eskisi kadar yoğun çalışmadığı, çocukların temposuna göre hayatını ayarlamak zorunda olduğu yoğun ve hareketli bir hayata geçiş yapıyor ve bu uyum sürecini gayet başarılı bir şekilde atlatıyor.

Zeki, aklı başında, ilgili, sevecen, duygusal, biraz şıpsevdi, havalı (olumlu manada) ve eğlenceli bir tip.

Kimmy Gibbler (Andrea Barber):

D.J.’in çocukluk arkadaşı. Çocukluğu D.J.’in yaşadığı bu evde geçmiş diyebiliriz. Ailenin 4. kızı gibi büyümüş aslında anlayacağınız. Hem D.J.’e destek olmak hem de boşanma arifesinde olmasına rağmen tutkuyla aşık olduğu eşi Fernando’dan uzak kalmak amacıyla bu beraber yaşama kararını alıyor. Beraberinde D.J.’in büyük oğlu Jackson ile yaşıt olan kızı Ramona’yı da eve getiriyor. Parti organizatörlüğü yaparak geçimini sağlıyor. Hafif çatlak, deli dolu, hafif aptal, heyecanlı, eğlenceli bir tip.

fuller-house-1024

Max – Jackson – Ramona

Max Fuller (Elias Harger):

D.J.’in ortanca oğlu. Sürekli ağabeyi ile takılmak isteyen bir çocuk. Genelde bağırarak konuşan, heyecanlı, sevecen, mücadeleci, hafif fırlama bir tip.

Jackson Fuller (Michael Campion):

D.J.’in büyük oğlu. Kardeşi Max’i sevse de onun sürekli yanında olmasından hoşlanmayan bir ergen. Kimmy’nin kızı Ramona ile aralarında eğlenceli bir sürtüşme var. Okulundaki Lola isimli bir kızdan çok hoşlanıyor. Havalı görünmeye çalışsa da beceremeyen, bolca eli ayağına dolaşan, heyecanlı, çok da zeki diyemeyeceğim bir çocuk.

Ramona Gibbler (Soni Bringas):

Kimmy’nin kızı. Hafif çatlak diye tabir edilebilecek bir anne ve babayla büyüyünce kendi başının çaresine bakmayı ve onları idare etmeyi öğrenmiş, aklı başında, açık sözlü, esprili, zeki bir kız çocuğu. Bazen o mu ebeveyn Kimmy mi anlamak zorlaşıyor gerçekten.

Stephanie’den sonra bu beraber yaşama olayından en fazla etkilenen 2. kişi. Yeni bir ev, yeni bir aile, yeni bir okul, yeni bir hayat. Onun da Stephanie gibi bu uyum sürecini gayet başarılı bir şekilde atlattığını söylemek mümkün.

Fuller-House-Ep-4-header-graphic

Bu ana karakterlerin yanında izlediğimiz 2. sezonda da aramızda olacaklarını öğrendiğimiz yan karakterler ise şunlar:

Fuller House

D.J.’in melekleri Steve ve Matt

Steve Hale (Scott Weinger):

D.J.’in eski lise aşkı. D.J.’in eşinin vefat ettiğini öğrenince, hala aşık olduğu D.J.’in etrafında dolanmaya başlıyor tekrardan. Podiatristlik (Ayak Hastalıkları Uzmanlığı) yaparak geçimini sağlıyor. Aynı zamanda D.J.’in de podiatristi. Mücadeleden çekinmeyen, ısrarcı, kendi halinde, naif bir tip.

Matt Harmon (John Brotherton):

D.J.’in yıllardır çalıştığı veterinerliğin sahibinin oğlu. O da tıpkı D.J. gibi bir veteriner. Babası bir süreliğini inzivaya çekilmek isteyip onu veterinerlikte çalışmaya ikna etmesi sonucu bir süreliğine şehre taşınmaya karar veriyor ve D.J. ile birlikte çalışmaya başlıyorlar. Sorumluluk sahibi, beyefendi, naif, sevimli bir tip.

Fuller House

Fernando ve Kimmy

Fernando (Juan Pablo Di Pace):

Kimmy’nin boşanma arefesinde olduğu kocası, Ramona’nın babası. Kimmy’ye hala aşık. Aralarındaki çekim hala devam ediyor. Çapkın, palavracı, şov yapmayı ve abartmayı seven, eğlenceli bir tip.

Aktörü Dallas dizininden anımsayabilirsiniz.

TheNotSoGreatEscape235

Lola

Lola (Ashley Liao):

Jackson ve Ramona’nın sınıf arkadaşı. Jackson’ın hoşlandığı kız. Ramona okula transfer olduktan sonra onunla yakın arkadaş oluyorlar. Okulun havalı, popüler kızlarından biri.

18-fuller-house.w529.h352

Bu saydığım yan karakterlerin dışında Full House kadrosundan konuk oyuncular da ağırlıyor dizi.

D.J. ve Stephanie’nin dayısı Jesse karakteri ile John Stamos,

Jesse’nin karısı Rebecca karakteri ile Lori Loughlin,

D.J. ve Stephanie’nin babası Danny Tanner karakteri ile Bob Saget,

D.J. ve Stephanie büyürken yanlarında olan Joey amcaları Dave Coulier

ara ara konuk oyuncu olarak yer alan isimler.

53dc55f0-c2c5-0133-a240-0e55e2be01e5

YAZARIN NOTU

Dizinin ilk bölümünü Full House ve Fuller House arasında geçiş bölümü olarak tasarlamışlar senaristler. Bu tasarı pratiğe dökülürken Full House’u izlememiş kitle pek de hesaba katılmamış açıkçası. Benim gibi Full House’u izlememiş olan izleyiciler için eğreti duran, cıvık, kötü göndermelerle bezeli çok kötü bir ilk bölüm izledim gerçekten. ‘Hiç yaşlanmamışız ama di mi?’ göndermeleri, Olsen ikizlerine sokulan laflar vb. şeyler ilk bölümü beğenmememe neden oldu.

25-fuller-house-9.w750.h560.2x

2. bölümden itibaren misafirler diziyi terk edip 3 kadın karakterimiz ve çocuklarla baş başa kaldıktan sonra sevimli, izlemesi keyifli, eğlenceli, sımsıcak bir aile komedisi izlemeye başladık. Bu sebepten ötürü ilk bölümü izledikten sonra diziyi çöpe atanlardansanız eğer, o çöpe uzanarak bu güzel diziyi çöpten çıkarıp bir şans daha verin derim ben.

Fuller House

Dizinin 3 ana kadın karakterinin de çok sevimli olduğunu düşünüyorum. Kimmy’nin değişikliği nedeniyle arada bir yorduğu anlar da geliyor tabi ama, yine de çok seviyorum bu üçlüyü. Aralarında yılların getirdiği çok iyi bir uyum ve kimya var gerçekten. D.J. çok tatlış bir kadın. Stephanie ise güzel, tatlı, seksi, müthiş bir gülümsemeye ve harika bir sese sahip, çok da iyi bir dansçı ayrıca. Full paket bir hatun harbiden! :)

fuller-house-season-2-2

Çocuklardan Ramona’ya hemen ilk bölümde ısındım zaten. Soni Bringas, geleceği parlak bir çocuk oyuncu bence. Jackson’a da çabuk alıştım sayılır. Max’e alışmam ise epey uzun bir zaman aldı. Bağırarak konuşması, jest ve mimiklerini doğru kullanmaktan uzak oluşu sebebiyle dizinin tek sevmediğim unsuruydu Max ilk başlarda. Ya bölümler ilerledikçe tecrübe kazanıp daha normal oynamaya başladı ya da ben onun bu hallerine duyarsızlaştım hangisi bilmiyorum; ona bile alışmış halde buldum dizinin sonlarında kendimi.

indir

Yukarıda saydığım 4 yan karakteri de sevdiğimi söyleyebilirim. Aralarında Fernando favorim. Fernando bana Jane The Virgin‘daki Rogelio karakterini anımsattığı için onu ayrı bir seviyorum ben.

fuller-house-b-660

Full House kadrosundan konuk olan 4 karakterden Rebecca hariç hiçbirine alışamadığımı, abartılı oyunculuklarından ötürü onlardan son derece rahatsız olduğumu da belirtmek isterim.

rs_1024x759-160413075854-1024.fuller-house-dwts.ch.041316

Kadrodaki oyuncuların büyük çoğunluğunun çok iyi dans ettiğini ve bu hünerlerini sergileme fırsatı yakaladıkları epey sahne olduğunu da belirteyim.

Bölümlerde yetişkinlerin sahnelerine de çocukların sahnelerine de yeterince yer vermişler. Aralarda 1-2 bölümde Disney Channel komedisi havası hissedilse de (Kötü anlamda söylemiyorum.) totalde normal bir aile komedisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim Fuller House’un. Eğlenceli, çerezlik, sımsıcak bir aile komedisi işte, 2. sezon onayı da mevcut, bir an önce izlemeye başlayın işte!

3ta5oISPOgy5MCTPMOkrDv87A6B

Fuller House

fuller-house-netflix-renewed-season-2

Highchairfullerhouse

yrJyWx01XQdqNThCTYQKpEFmLx8

fuller-house-steve-dj

Fuller House

fullerhouseseason2