22dakika sakinlerinin bir kısmı bu aralar Amerikalıların deyimiyle “FX is the new HBO” diyor. ;)
Hem drama, hem de komediler açısından son yıllarda atak yapan, geçtiğimiz sezon da komedi kanalı FXX’i açan kanal, iddialı yapımlarıyla göz doldurmakta.
Neler çıktı, çıkıyor, çıkacak da bu kadar göz önüne taşındı bu 20 yıllık kanal; haydi bir bakalım.


Fox Entertainment Group’un sahip olduğu bir kablolu kanal. (Aynı şirket Amerikan ulusal kanallarından FOX’ın da sahibi. Ama iki kanalın yayın politikası açısından pek alakası var diyemeyiz.)

FX’in tarihine inelim dilerseniz önce:

Bitmiş dramaları:

Bitmiş sitkomları:

Bitmiş animasyonları:

Devam eden dramaları:

Devam eden sitkomları:

Devam eden animasyonları:

Temmuz, Ağustos 2014 ve Gelecek Program

Temmuz ve Ağustos’ta 3 yeni komedi sunan FX ve FXX bu yapımlarla yetinmiyor elbette. Önümüzdeki günler ve 2015 için karşımıza çıkartacağı komedileri belirledi bile. E onlara da değinelim madem. :)

You’re The Worst

17 Temmuz’da başladı.
İlk sezonu 10 bölüm sürecek.
Başrollerini Aya Cash ile Chris Geere‘in paylaştığı romantik(!) bir komedi. Daha önce şu yazıda ele almıştık.
Dizide, kendine zararlı iki insan birbirlerine aşık oluyor ve kendilerine rağmen duygusal bir ilişki yürütmeye kalkıyor.
Oğlumuz Jimmy, Los Angeles’ta yaşayan ve yazarlık yapan bencil ve duyarsız bir İngiliz. Kızımız Gretchen da halkla ilişkiler uzmanlığı yapan alaycı bir tip. Bunlar bir düğünde tanışıp “sevgili olmamıza gerek yok, takılalım biraz yeter” dedikten sonra olanlar da bize komedi malzemesi oluyor.
Fragman ve tanıtım filmleri iştah açıyor.
1, 2, 3

Married

17 Temmuz’da başladı.
İlk sezonu 10 bölüm sürecek.
Başrollerini Nat Faxon ile Judy Greer paylaşıyor.
Bu komedide evlilikleri pek de iyi gitmeyen bir çiftimiz var. Ama bu evliliğin devam etmesini o kadar istiyorlar ki ailenin dişisi, erkeğinin kendine bir metres edinmesine bile izin veriyor. Yine de işler elbette beklendiği gibi gitmiyor. Genelde yıllanmış ilişkilerin dertlerini mizaha çeviren yenilir yutulur bir tarzı var.
Fragmanları:
1, 2, 3

partners_fx

Partners

Proje aşamasındayken adı önce Braddock & Johnson‘dı, sonra The Partnership. En sonunda da Partners’ta karar kılındı.
4 Ağustos 2014’te başladı.
İlk sezonu 10 bölüm sürecek. Eğer tutarsa, 90 bölüm daha sipariş alacak.
İlk 5 hafta boyunca çifter bölüm yayınlanacak.
Kahkahalı bir sitkom.
Başrollerinde Martin Lawrence ile Kelsey Grammer var.
Bu dizi için 1970’lerin The Odd Couple dizisini taklit etmekle itham edenler var; başrol oyuncuları da “Rol yaparken etkilendiğimiz doğru. Ama sonuçta burada, başka bir senaryo var.diyorlar.
Şikago’lu iki avukat… İkisi de alakasız geçmişlere sahip. Hayatlarının en kötü gününde mahkemede karşılaşırlar. Kaderin ve açgözlülüğün de etkisiyle ikilimiz bir ortaklık ve arkadaşlık kurarlar. Hem iş, hem de özel hayatlarında etik olanla, ahlaksız olan arasında denge bulmaya çalışırken iki usta komedyen bakalım bize neler sunacak.
İştah açıcıları: 1, 2

sex_drugs_rock_roll_a_l

SEX & DRUGS & ROCK & ROLL

2015’te başlayacak.
İlk sezonu 10 bölüm sürecek.
Bu yarım saatlik komedinin yaratıcısı olan ve başrolü de üstlenen sanatçı Denis Leary. Kendisine John Corbett, Elizabeth Gillies, Elaine Hendrix ve Bobby Kelly eşlik edecek.
sexdrugsrockroll-learyJohnny Rock (Leary), rock ‘n roll‘cu orta yaşlı bir adamdır. Yıllarca zengin ve ünlü olmak için çabalayıp durmuştur; fakat sıfıra sıfır, elde var sıfır durumundadır. Geçmişine bakarsak…
90’ların New York grubu The Heathens’ın yetenekli solisti olarak Rolling Stone dergisine kapak olmak üzeredir. En yakın arkadaşı Flash (John Corbett) da dünyanın en iyi gitaristi ilan edilmek üzeredir. Eleştirmenler bu ikiliye bayılmaktadır. Canlı şovları kapalı gişe gitmektedir. Gel gör ki Johnny’nin alkol sorunu vardır. …ve uyuşturucu. …ve esrar. …ve haplar. …ve öksürük şurubu. Ha, bir de Flash’in karısıyla yatmıştır. Bir de bas gitaristin nişanlısıyla. Grubun ilk albümünün piyasaya çıkışından 1 gün sonra grup dağılmıştır.
25 yıl sonra Johnny, grubu geri toplamaya çalışmaktadır. Neden? Çünkü menajeri onu bırakmadan önce: “Johnny, 50 yaşına geldin ve ünsüzün tekisin. Rock ‘n roll dünyasında sen anca bir barmensin. 25 yıl sonra seksi zor bulursun, erişebildiğin haplar da penis büyütücüler olur. Ama rock ‘n roll asla ölmez. Olsa olsa prostatı büyür.” şeklinde bir konuşma yapmıştır.

MAN SEEKING WOMAN

2015’te kavuşacağız.
İlk sezonu 10 bölüm sürecek.
Saturday Night Live yazarlarında Simon Rich‘in yaratıcısı olduğu bir komedi.
Başrolünde Jay Baruchel var. Kendisine Eric André, Britt Lower ve Maya Erskine eşlik edecek.
New York’ta flört dünyasına tatlı, gerçeküstü ve komik bir açıdan bakış atacak. Ana karakterimiz Josh Greenberg (Baruchel) aşk peşinde koşan uslanmaz bir romantik.

DEATH PACT

Bu komedide Tracy Morgan‘ı, eskiden memleketindeki lisenin tembel, uyuşturucu satıcısı asistan koçuyken şimdilerde ülkesine bir savaş kahramanı olarak dönmüş biri olarak izleyeceğiz. Zaman içinde şansları yaver gitmemiş olan 3 eski arkadaşı ve öğrencisini, yeni benimsediği “kendine yardım et” felsefesini benimsemeye ikna ediyor. Ama bu felsefenin elbette kendine has, başarısızlığa götüren, ağır sonuçları var.
Tracy Morgan Haziran ayında ölümlü bir araba kazası geçirip, birçok kırıkla ciddi durumda hastaneye kaldırıldığında “Bu proje ne olacak?” soruları dolandı hemen medyada. Bunun ardından FX, çekimlerin başlaması için aktörün iyileşmesinin bekleneceğini açıkladı. Haziran sonunda hastaneden çıkıp rehabilitasyona giren oyuncu bugünlerde, kazaya neden olan sürücünün 24 saattir direksiyon başında olması nedeniyle Walmart firmasını dava etmesi ile gündeme geliyor. Diziden henüz ses yok.

THE COMEDIANS


2015 ilkbaharında başlayacak.
İlk sezonu 13 bölüm sürecek.
Başrolleri Billy Crystal ile Josh Gad paylaşıyor. Kendilerine Stephnie Weir, Megan Ferguson ve Matt Oberg eşlik edecek.
İlk bölümün yazarları arasında Larry Charles, Billy Crystal ve Matt Nix var.
Konusu, “Emektar bir süperstar komedyen, genç ve asabi bir komedyen ile bir gece yarısı skeç komedisi için ortak olur.” diye özetleniyor.

 

Bunca laf ettikten sonra yazarınıza soracak olursanız; 
- Komedi değil de dramalar üzerinden konuşursak, HBO hastası değilim ve FX'i gittikçe daha çok seviyorum ama Showtime'cıyım ben
der.

Ya siz..? ;)