1994-2000 yılları arasında NBC’nin ünlü tıp dizisi E.R.‘da 108 bölüm rol alan ve 2009’da 1 bölümlüğüne tekrardan diziye geri dönen George Clooney, o günden bu yana sadece sinema filmlerinde rol alıyordu. Gelen habere göre yıllar sonra Clooney, 1961 yılında yayınlanan Joseph Heller romanı Catch-22‘nun 6 bölüm sürecek televizyon uyarlamasının başrolüne geldi. Paramount TV ve Anonymous Content, romanı televizyona uyarlayacak. Yayınlanacak kanal şimdilik belli değil. Çekimler 2018’in ilk aylarında başlayacak.

Roman 1943 yılının İtalya’sında, 2. Dünya Savaşı zamanında geçiyor. Romanın merkezinde, Amerikan ordusunda görev yapan, B-25 bombardıman uçağı pilotu Yüzbaşı John Yossarian var. Hiç karşılaşmadığı binlerce kişi tarafından öldürülmek istendiği için kızgın olan Yossarian’ın asıl problemi ise askerlik görevini bitirmek için gereken uçuş sayısını her geçen gün artıran kendi ordusuyladır. Tehlikeli görevlerden feragat edebilmek için başvuruda bulunduğu takdirde, son derece komik bir bürokratik kural olan Madde 22 karşısına çıkmaktadır. Eğer biri gönüllü olarak tehlikeli uçuşlara katılmayı istiyorsa, onun akıl sağlığı ile ilgili bir problem var demektir. Akıl sağlığı problemli biri görevden alınmalıdır; ama onu görevden almak için bu kişinin başvuru yapması, uçuşlara katılmayı istememesi gerekmektedir. Bunu yaptığı takdirde ise o kişinin deli olmadığı sonucu ortaya çıkar ve görevinden alınmaz. Çünkü delirdiğinizi anlamak, akıl sağlığı ve muhakeme gücünüzün yerinde olduğu anlamına gelmektedir.

Albay Cathcart karakterini canlandıracak olan George Clooney, 6 bölümlük dizinin yönetmenliğini de yapacak. Luke Davies (Lion) ve David Michod (War Machine), dizinin yazarlığını yapacak isimler. Grant Heslov  (Good Night, and Good Luck, Argo, The Ides of March), dizinin yapımcısı ve bir diğer yönetmeni.

Roman 1970 yılında sinemaya da uyarlanmıştı.

Kaynak 1