Solaris, Gravity ve kısa süre önce yönettiği ve başrolünde olduğu The Midnight Sky‘da yıldızlara giden George Clooney, yönünü yeniden uzaya çeviriyor. George Clooney, Smokehouse Pictures’daki ortağı Grant Heslov ile birlikte, Legendary’nin klasik kahramanı Buck Rogers’ın yeniden uyarlanmasına girişiyorlar.

New York Times’ın en çok satan yazarlarından, ödüllü çizgi roman sanatçısı, televizyon ve film yazarı Brian K. Vaughan (“Under the Dome,” “Y the Last Man”), televizyon uyarlamasını yazması için seçildi.

Angry Films’den Don Murphy ve Susan Montford ve orijinal Buck Rogers çizgi romanının yayıncısı John F. Dille‘in torunu Flint Dille, Clooney ve Heslov ile birlikte dizinin yönetici yapımcılığını üstlenecekler.

Şu an için projenin başrol oyuncusu belli değil. Bazı kaynaklarda George Clooney’nin başrol olacağı, bazılarında ise sadece yapımcı olarak yer alacağı söyleniyor. Legendary’nin planının Clooney’in başrol olarak projede yer alması olduğu söylenmekte.

Buck Rogers, Philip Francis Nowlan‘ın 1928’de yazdığı “Armageddon 2419 A.D.” kısa romanında tanıtılan karakterler ve konseptlere dayanmaktadır. Hikaye, geçirdiği maden kazası sonrası 500 yıl sonra, 25. yy’da, bir dünya savaşının ortasında uyanan, 20 yy’dan eski bir hava kuvvetleri teğmeni,  maden mühendisi Anthony Rogers’ı merkezine alıyordu.

Nowlan ve Şikago’da bir gazete sahibi olan John F. Dille, 1929’da karakterin adını Anthony’den Buck’a çevirip seri halinde çizgi romanlarını yayınladılar. Adının  “Buck Rogers in the 25th Century” olarak değiştirilmesiyle, kavram esasen gelecekteki Rip Van Winkle, yani 500 yıl sonra kendisi tarafından tanınabilir olmayan bir dünya ile başa çıkmayı öğrenen günümüz insanı olarak düşünülmüştü. Çizgi roman sonrası karakterin popülaritesi ülke çapında patladı. Kısa süre sonra oyuncakları, radyo oyunları, çizgi romanları geldi.

@unfortr tarafından 2015’te yazılan “Bilim Kurgunun Silahlarıyazısında da değinildiği gibi Buck Rogers, ışın tabancaları, roket gemileri, jet paketleri ve lazer ışınları dahil olmak üzere bilim kurgu ve uzay fantezisinin temelini oluşturan birçok kavramı tanıttı. Ayrıca Disneyland’daki Dünya Fuarı’nı ve Tomorrowland’i de etkiledi. Başrolünü Buster Crabbe‘in oynadığı 1939’da yayınlanan 12 bölümlük film serisi, aynı döneme ait Flash Gordon dizisiyle birlikte, 70’lerin sonlarında başlayan Star Wars üzerinde de büyük bir etki bıraktı.

1979’da Gil Gerard‘ın başrolünde olduğu Buck Rogers in the 25th Century filmi geldi. NBC, yine Gerard’ın başrolünde olduğu, 1979-1981 yılları arasında 2 sezon süren aynı adlı bir dizi yayınladı. Dizi, uzay aracı arızalanan ve kazayla donup 500 yıl sonra, bir nükleer savaşın ardından yeniden inşa edilen bir dünyada uyanan Kaptan William Anthony “Buck” Rogers’ın etrafında dönen bir hikaye anlatıyordu. Dizi, Twiki adında bir robot yardımcı ve Dr. Theopolis adında bir konuşan bilgisayar tanıttı.

Legendary’nin Stephen King’in The Dark Tower’ı için başlangıçta yapılan ama sonradan tutmayan planları doğrultusunda bir hedefi var. Öncelikle günümüz izleyicisine Buck Rogers Universe’ü yeniden tanıtmak için prestijli bir dizi yapmak. Oradan anime tarzı bir animasyon dizisinin yanı sıra gişe rekorları kıran bir film serisine gitmeyi düşünüyorlar.

Kaynak