Müzik ruhun gıdası olduğundan mütevellit ruhumuzu besleyen dizimiz Glee uzun zamandır habersiz kalmış 22dakika‘da. Durumdan vazife çıkarıp en son yazılan şu haberden beri olan biteni uzun uzun* özetlemek ve bir kaç ispiyon yetiştirmek için kolları sıvadım ben de.Dolayısıyla yazının buradan sonrası 2. sezon 13. bölümden sonrasını izlemeyenler için ispiyon içerir


*S02E13-Comeback*

Ryan Murphy her ne kadar yalanlanmış olsa da bir şekilde gözümüze soka soka Justin Bieber özel bölümü yaptılar. Tamam genel olarak hafif bir tiye alma durumu söz konusuydu ama müzikal olarak baktığımızda bol bol Bieber şarkısına maruz kaldık bu bölümde maalesef. Öte yandan bölümle ilgili güzel şeylerden birisi Mercedes ve Rachel düetiydi kuşkusuz.

William‘ın Sue‘yu pediatri kanser koğuşuna götürdüğü sahne

Ve yine Sue’nun Glee ekibiyle icra ettiği My Chemical Romance imzalı “Sing” şarkısı da keyifli sahnelerdendi.

&feature=related

*S02E14-Blame It on the Alcohol*

Ekibimizin alkolle imtihanını izlediğimiz bu bölümde yine, yeniden didaktik olma tutkusunu bastıramayan bir Glee bölümü izledik. Her ne kadar verdikleri mesaj “Alkol kötüdür” yerine “Dozunda alkol iyidir” ve “Sarhoşken araba kullanmamalıyız” olsa da mesaj kaygısını bu kadar net belli etmesi izlenebilirlik açısından negatif etki yaratıyor bence.Yine de Glee’nin Amerika’nın en popüler dizilerinden bir tanesi olması ve Amerika’lı gençlerin didaktik yaklaşıma o kadar kötü bakmamaları (?) sonucu izleyici oranı konusunda sıkıntı yaşamayan bir bölüm olmuş.

Bölümle ilgili akılda kalan sahnelerden birisi Rachel ve Blaine düetiydi; özellikle “genç” Gleekoliklerin ikili arasında beklediği yakınlaşma bu bölümde gerçekleşmiş olsa da pek uzun ömürlü bir ilişki ortaya çıkmadı. Şahsen bölümle ilgili favorim ise Will ve Beiste düeti John Lee Hooker‘ın “One Bourbon, One Scotch, One Beer” şarkısıydı.

*S02E15-Sexy*

Gwyneth Paltrow‘un Holly Holliday rolüyle geri döndüğü bölümde bu sefer de cinsellik üzerine bir eğitim söz konusuydu. Didaktik üslup hakkındaki düşüncelerimi belirttiğime göre hemen bölümün püf noktalarına değinebiliriz:

Biz de Santana‘nın -kendisiyle beraber- hemcinsine ilgi duyduğunu, ayrıca Emma ve Dr. Carl‘ın ilişkilerinin de Emma’nın Will’i unutamaması sebebiyle çıkmaza girdiğini öğrendik bu bölümde. Tabii buna vesile olan Holliday de Will’e olan duygularını açmakta gecikmedi; ne de olsa işin içine rekabet girdiği zaman duygular ikinci plandadır! Bölümün müzikal sahnesi ise Gwyneth Paltrow eşliğinde Prince‘in “Kiss” şarkısıydı.

http://www.youtube.com/watch?v=9zAwoGodDgI

*S02E16-Original Song*

Bana göre sezonun en eğlenceli bölümlerinden biri olan 16. bölümde -isminden de anlaşıldığı gibi- karakterlerimizi kendi orijinal şarkılarını yazarken izledik.Santana’nın Sam için yazdığı “Alabalık Dudaklı” (Trouty Mouth),Puck‘ın Lauren için yazdığı “Kocaman Kalp” (Big Ass Heart)ve Mercedes’in yazdığı “Kesinlikle Olmaz” (Hell To The No)şarkıları bölümün eğlenceli kısımlarındandı. Ayrıca 16. bölüm Kurt ve Blaine ilişkisinin resmi olarak başladığı bölüm de oldu aynı zamanda.

Elbette bu çabaların hepsi bölge yarışmasını kazanmak içindi. Sonuçta ise Rachel’ın -kalbinin kırılması neticesinde- yazdığı solo parçası “Get It Right” ve ekibin ortak imzasıyla çıkan “Loser Like Me” şarkılarıyla kazanan New Directions oldu.Not:Bölümün yayınlandığı akşam indirilme rekorları kıran bu iki şarkı, Birtney Spears, Pink, Katy Perry gibi isimlere hit parçalar veren Max Martin imzası taşıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=FQ59jBudWwQ

*S02E17- A Night of Neglect*

17. bölümüne uzun bir aradan sonra kavuştuğumuz Glee’nin bu bölümünde, ulusal yarışmaya katılmak üzere New York‘a gitmek için paraya ihtiyaç duyan New Directions bir bağış toplama konseri yapmaya karar verir. Sezonun ilk bölümünden hatırladığımız Sunshine Corazon‘ın da bir şarkılık da olsa görüldüğü bölümde, Sue’nun hain planları için yeni bir ekip kurduğunu görürüz. Kıyamet Birliği! Bölüm sonunda ise Sue alışıldığı üzere planlarını gerçekleştiremez ve ekibimiz bir şekilde gereken parayı kazanmayı başarır.

Her konuk oyuncu gibi elbet bir noktada ayrılması gereken Paltrow ise bizlere bu bölümde veda etti. Bölümün doruk noktasıysa Mercedes’in seslendirdiği Aretha Franklin şarkısı “Ain’t No Way” idi bence.

http://www.youtube.com/watch?v=SNcSZxR1ztw

*S02E18-Born This Way*

Lady Gaga‘nın şarkılarını söyleyerek Glee, Glee’de şarkılarını söyleterek Gaga popülarite kazandığından olsa gerek yapımcılar Gaga şarkılarını söylemekte ısrarcı oluyorlar kimi zaman. Bu bölümde de sanatçının 23 Mayıs’ta çıkacak olan albümünün çıkış parçasından esinlenen bir hikaye izledik, öyle ki bölümün ismi bu parçayla aynıydı!

Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmemiz gerektiği mesajını Rachel’ın burun takıntısı ve Karofsky‘nin cinsel karmaşası üzerinden veren bölümde en önemli gelişme Kurt‘ün okula geri dönmesi oldu. Glee’nin hiç kaybolmasın istediğimiz genel neşesini taşıyan bölümde tabii ki en güzel sahne -ben ki Lady Gaga sevmem- “Born This Way” şarkısıydı.

http://www.youtube.com/watch?v=Widfun4HjPY

*S02E19-Rumours*

Ünlü rock grubu Fleetwood Mac özel bölümü olan 19. bölüm ismini grubun 1977 çıkışlı albümünden aldı.Bölümün temel noktaları Sue’nun dedikodu gazetesiyle ekibi bir birine düşürmesi, Sam’in ailesinin iflası, Rachel ve Quinn‘in Finn için yarışmaları ve Artie‘nin Brittany‘den ayrılması oluşturdu. Ayrıca Will’in aklını Broadway ile çelmek üzere çağrılan April de geri dönüş yapan konuk oyuncular arasında yer aldı.

Bu vesileyle şurada ve şurada bahsi geçen Matthew Morrison‘un kendi müzik çalışmaları için diziye ara vereceği hatta belki de ayrılacağı dedikodusunu da çıtlatıp bölümün şarkısı “Don’t Stop” bağlantısını verelim:

– O – O – O – O – O – O -O – O – O – O – O – O -O – O – O – O – O – O -O – O – O –
Unutmadan sezonun 20. bölümü “Prom Queen” 10 Mayıs’ta yayınlandı ve 22. bölümüyle burada da belirtildiği üzere 24 Mayıs’ta sezon finalini yapmaya hazırlanıyor Glee.*Uzun uzun derken gerçekten uzun bir yazı oldu =)