* Gold Digger

Gold Digger, iddialı olmasa da sakin ve düzgün bir drama. Başrollerinin etkisiyle başladığımı inkar edemem ama beklediğimi verdiğini söyleyebilirim. Gizemi sezona yaymakta fena değiller ama yer yer daha iyi olsalarmış diye düşündüğüm de oldu.

Julia’nın yapma diyeni inatla yapan çocuk tasvirinde olup sinir bozması, çevredekilerin bu konuda zaten yardımcı olmamasının yorucu geldiği de oldu elbette. Benjamin göreceli daha ilgi çekiciydi. Bölümler belli karakterler üzerine özellikle kurulu olmasa da yardımcı karakterlerin ağırlık kazandığı olabiliyor. Hatta bir noktada gerçek hayat hikayesinden uyarlama olsaydı nasıl olurdu diye düşündüm. Julia’nın eski eşinin ağırlıklı olduğu 4. bölüm özellikle hoşuma gitti mesela.

Oyunculukların dizinin eksikliklerini kapatmada pozitif etkisi var. Finalinde de hikayesini uygun bir sonla tamama erdirip gidiyor.

* Catherine the Great

Kraliyet konulu diziler genelde ilgimi çekerler. Diziye de daha çok bu sebepten başladım. Catherine the Great, bana aslında Netflix’in The Crown’la öne çıktığı son dönemde HBO’nun cevabı gibi geliyor. Kötü olduğunu söyleyemem ama beklediğimi bulamadığımı da inkar edemem.

Başta Helen Mirren olmak üzere kadrosu elinden geleni yeterince yapıyor (neyse ki). Olup bitenlerin (Türklerle ilgili kısımlar dahil) ilgi çektiği ve bir kadının erkek egemen topraklarda/dünyada verdiği iktidar mücadelesinin yer yer güzel anlatıldığı oluyor. Ama gerek Rusya topraklarında geçen bir kraliyet draması olmasından gerekse yer yer içine kattıkları komedinin eğreti gelmesinden olsa gerek, dört bölüm elimin altında süründü de öyle bitti resmen. Daha fazlasını bekliyordum demem biraz da bundan.

The Queen filmini bir daha izleseymişim de olurmuş hani. Filmi izlemediyseniz tavsiye ederim bu arada, The Crown’la senaristleri aynı olduğu için hazırlık bile olabilir hatta. Diziyi de bir yerinden ilginizi çektiyse bir deneyebilirsiniz. Belki de sizin ilginizi çekebilir.

Not: Hulu, Elle Fanning ve Nicholas Hoult’un başrolünde olduğu yeni bir dizi hazırlıyor. Katerina’nın gençliğine ve kocasıyla olan zorlu ilişkisine odaklanan dizi gelecek yıl içinde ekranda olacak.