2) Catherine the Great

HBO ve Sky Atlantic ortaklığıyla ekrana gelen mini dizinin sezonu 4 bölümden oluşuyor. Başrolünde Oscar ödüllü aktris Helen Mirren yer alıyor. The Queen filminde II. Elizabeth’i canlandırarak Oscar kazanan Mirren, bu dizideki rolüyle Altın Küre adaylığı aldı. Dizinin senaryosunu Helen Mirren’a Altın Küre kazandıran Elizabeth I’te birlikte çalıştığı Nigel Williams yazdı, yönetmenliğini ise Mirren’ın dizilerinden Prime Suspect’le de bilinen Philip Martin üstlendi.

Mirren, dizide Rus imparatoriçesi II. Katerina’yı oynuyor. Kocası öldükten sonra tartışmalı bir şekilde başa geçen ve uzun süredir ülkeyi yöneten Çariçe II. Katerina, 18. yüzyıl Rusya’sına damgasını vurmuş bir isim. Catherine’in son yıllarına odaklanan Catherine the Great’te çariçenin Grigory Potemkin’le olan takıntılı ilişkisi, bazı skandallar ve çeşitli anlaşmazlıklar anlatılıyor.

Dizide işlenen konuların arasında Kırım’ın Rus topraklarına katılması, Prut Savaşı sırasında Baltacı Mehmet Paşa’yla yapılan antlaşma gibi çeşitli konular da bulunuyor. Dolayısıyla direkt olmasa da yolu Türklerle de kesişiyor.

Yayın hakkı D-Smart GO’da.