Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA), Altın Küre’den vazgeçmiyor. Birlik dün yaptığı açıklamayla ödüllerin dağıtılma tarihini açıkladı ve 9 Ocak 2022’de kazananların belli olacağını duyurdu.

Mayıs ayında Altın Küre’nin güvenirliğinin tehlikeye girdiğini bu haberle duyurmuştuk. Ardından törenin yayıncısı NBC 2022’nin yayınından çekilince soru işaretleri artmıştı. Kurum içi yapılanmaya devam eden ve yeni üyeler katan HFPA, 2021 performanslarını ödüllendirmek adına gelecek törenin (tepkilere, reformların devam etmesine ve bazı kurumların boykotuna rağmen) es geçilmediğini belirtti.

Açıklanan yeni takvime göre 79. Altın Küre Ödülleri için başvurular 18 Ekim’de başvurular başlayacak ve 15 Kasım’da bitecek. 13 Aralık’ta adaylar duyurulacak ve 9 Ocak’ta kazananlar belli olacak. NBC sonrası 2022 için yeni bir yayıncı çıkmadığı (çıkmayacağı) için törenin yayını olmayacak. İlk açıklamada bir mekan da belirtilmediği için kazananların ne şekilde açıklanacağı şimdilik bilinmiyor.

HFPA’nın yakında detaylarla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. 2007-2008 dönemi üç ay süren senarist grevi sırasında kazananlar basın toplantısıyla açıklanmıştı, dolayısıyla gelecek törende de benzeri olabilir.

Ek:

Eleştirmenler Birliği’nin dağıttığı Critics Choice Awards’ta da kazananlar benzer şekilde 9 Ocak 2022’de belli olacak. Hatta töreni The CW yayınlayacak. Ödüllerden sorumlu başkan Joey Berlin, yaptığı açıklamada HFPA’nın 9 Ocak’ı seçmesini kindar bir hamle olarak nitelendirerek endüstriye bir hakaret olduğunu belirtti.