The CW ve DC Universe’teki DC Comics dizileri dahil birçok dizinin yapımcılığını üstlenen Greg Berlanti, kendisine 2 DC Comics dizisi daha buldu. Berlanti, Mayıs 2020’de yayın hayatına başlayacak olan yeni yayın platformu HBO Max için Green Lantern ve Strange Adventures dizileri üzerinde çalışmalara başladı.

Green Lantern: İlk Green Lantern karakteri Alan Scott, 1940 yılında, çizgi romanların altın çağında Martin Nodell tarafından yaratıldı ve genellikle sihirli yüzüğünün yardımıyla, önce Capitol City, sonradan Gotham City’de suçlarla savaştı. 1959’da, çizgi romanların gümüş çağında ise John Broome ve Gil Kane, Hal Jordan karakteri ile Green Lantern hikayelerinin odağını fanteziden bilim kurguya kaydırdı. Guy Gardner, John Stewart ve Kyle Rayner, diğer önemli Green Lantern karakterleri olarak karşımıza çıktı.

Green Lantern, Greg Berlanti’ye yabancı bir karakter değil. 2011 yılında Ryan Reynolds’ın başrolünde sinemaya uyarlanan ve pek beğenilmeyen filmin yazarlarından ve yapımcılarından biriydi.

Milyarlarca yıl önce ölümsüz bir ırk, var olan en büyük güç olan iradenin zümrüt yeşili gücünü kontrol altına alıp, evrenin gardiyanları olarak evrenin her yerini gözleyebilecekleri OA isimli bir gezegen kurdular. Evreni 3600 sektöre böldüler. İradeyle güç kazanan yüzük, sektöre gönderilecek adaylar bulmak zorundaydı. Yüzük tarafından seçilebilmek için kişinin korkudan arınmış olması gerekiyordu. Bu 3600 gardiyan, Green Lantern Corps adıyla bilinen yıldızlararası barış gücünü oluşturdu. Onların karşılaştığı en büyük tehdit Parallax adlı korkunun ta kendisiydi. Onu Abin Sur adlı Yeşil Fener üyesi yakalayıp hapsetmişti. Fakat kendisi kaçarak Abin Sur’a ölümcül bir yara verir. Abin Sur, gemisiyle en yakın gezegen olan dünyaya gelir ve yüzüğü, pervasız test pilotu Hal Jordan’a teslim etmesiyle hikaye devam eder.

Strange Adventures, ilk olarak 1950’de yayınlanan, 244 sayı boyunca devam eden ve ilk bilim kurgu antolojisi unvanını alan çizgi roman serisidir. Sıradan insanlar ile süper güçlere sahip olan kahramanların kesişen hayatları ile ilgili hikayeler anlatmaktadır. Hikayenin merkezinde, dünyada arkeolog, gezegen Rann’a ışınlandığında galaksiler arası kahramana dönüşen Adam Strange bulunmakta.

Şuradan kapaklarını inceleyebilirsiniz.

Berlanti, Sarah Schechter (Arrow, The Flash, Supergirl, Titans, Doom Patrol), dizinin yönetici yapımcıları. John Stephens (Gotham, Gossip Girl), yürütücü yapımcı ve yazar olarak projeye katıldı.

Kaynak