Grimm, 2011-2012 sezonunda NBC’de başlayan fantastik, doğaüstü, gerilim türünde bir polisiye. Bu yönden bakınca, oldukça uyduruk bulabileceğimiz bir dizi gibi görünse de ilk sezonu, gittikçe saran bir konu ile ayakları yere basan ve gelecek vadeden bir doğaüstü ortam sunuyor izleyicisine. Üstelik o “doğaüstü” ifadesini duyar duymaz “Ay yine mi vampir/kurt adam?” diyen bünyeye de bambaşka ırkları sıralayıveriyor cömertçe.
Dizi, 2. sezon siparişini de aldığına göre, belki de sizin de bir uğrama vaktiniz gelmiştir ne dersiniz?Grimm‘i bilmeyenlere tanıtan, bilenler için de küçük bir kılavuz niteliği taşıyan bildirimiz için buyurun yazının devamına.

22 bölümlük ilk sezonu Mayıs 2012 sularında sona erecek olan Grimm, halk öykülerinden derledikleri masallarla ünlü Alman yazarlar olan Grimm Kardeşler‘in peri masallarındakikarakterlerden esinlenmiş. Bu yüzden dizi boyunca, yer yer Alman kültürü ve Almanca’ya değiniliyor. Yaratık isimleri de Almanca.

Cadıya dönüşen hatun
Cadıya Dönüşen Hatun

Dizi, Amerika’nın Oregon Eyaleti’nin Portland şehrinde geçiyor. Hikayemizin ana kahramanı cinayet masasında bir polis dedektifi olan Nick Burkhardt. Burkhardt’ın hayatı, günün birinde güzel bir kadının korkunç bir cadıya, sıradan bir adamın bir trole dönüşmesine tanık olması ile değişmeye başlıyor. Aynı gün, halası Marie’den, kendisinin bir Grimm olduğunu öğreniyor. O da bizim gibi “Grimm de nesi?” diye soruyor elbette. Bunun üzerine öğreniyoruz ki dünyada insan olarak görünen mitolojik birçok varlık bizlerle birlikte yaşamaktaymış. Bu yaratıkların bir kısmı art niyetli, bir kısmı kendi yağında kavrulan kişilermiş. Grimm’ler, Grimm Kardeşler’in soyundan gelen insanlarmış. İnsan kılığındaki bu doğaüstü, mitolojik yaratıkları gerçek formlarında görebilme kabiliyetine sahiplermiş. Bu yaratıkların (bunlara “Wesen” deniyor), insanlara zarar verenlerini avlıyor ve dünya üzerinde çoğalmalarını engellemeye çalışıyorlarmış.


Wesen (Almancada “yaratık” anlamına geliyor)

Böylece kahramanımız, bize biraz Buffy, biraz Supernaturaloğlanlarının hayatını hatırlatan bu, aileden miras görevi üstlenmek zorunda kalarak maceraya atılıyor.
Nick’in polis dedektifi olması nedeniyle dizi, bölüm içinde biten konulara sahip bir polisiye olarak sunuluyor bizlere. Ama elbette merak unsurunu ayakta tutan ve sezon ilerledikçe saran bir ana konuyu da barındırıyor bünyesinde.

İlk sezon itibarıyla ana kadromuz 6 kişi.


Nick Burkhardt

 

Canlandıran : David Giuntoli

Genellikle iyi niyetli olsa da bu tür dizi kahramalarının aksine, Nick oldukça mantıklı hareket eden, salaklıklar peşinde koşmayan biri. Grimm olduğunu en yakınındakilerin bilmemesinden ötürü işi bir kat daha zorlaşıyor, ama yine de bir şekilde başa çıkabiliyor.

 

 

 


Hank Griffin

 

Canlandıran : Russell Hornsby (Lincoln Heights, In Treatment)

Nick’in cinayet masasında birlikte çalıştığı ortağı Hank, Nick’in bu gördüklerinden vs. bihaber olan normal bir insan. Tüm çözdükleri davalardaki “Bu cinayet de nasıl bu kadar hunharca işlenmiş acaba?” durumlarını kendisine ve diğer normal insanlara bir şekilde yutturmak gerekliliği neyse ki pek yorucu olmuyor.

 


Juliette Silverton

 

 

Canlandıran : Bitsie Tulloch (Quarterlife)

Kahramanımızın birlikte yaşadığı sevgilisi Juliette de aynı durumda. Her ne kadar Nick’e fazlasıyla destek olan ve anlayışlı bir kız arkadaş olsa da Nick’in bir Grimm olduğunu bilmiyor olması kahramanımızın işlerini elbette zorlaştırıyor.

 

 

 

 


Eddie Monroe

 

Canlandıran : Silas Weir Mitchell (Prison Break, 24, My Name Is Earl)

Ortağı ve sevgilisine bir şey açıklayamayan Nick, çareyi ıslah olmuş bir Wesen olan, kimseye zarar vermeyen bir hayat süren Monroe‘dan sık sık yardım almakta buluyor. Monroe bir Wieder Blutbad (Bu ve diğer yaratık türlerine dair açıklamaları yazının devamında bulabilirsiniz.) Dizinin başından itibaren, mizah unsuruna zemin hazırlayan Monroe’lu sahnelerin tiryakisi olacağınıza eminim.

 


Wu

 

Canlandıran : Reggie Lee (Persons Unknown, Prison Break)

Polis merkezinde, komiser yardımcısı olarak çalışıyor. Nick ve ortağının baktığı davalarda genellikle cinayet mahalline bizimkilerden önce gelen kişi oluyor. Genellikle biraz kıt bir espri anlayışına sahip olan polis memuru Wu, ikilimizle arkadaş.

 

 

 


Sean Renard

 

Canlandıran : Sasha Roiz (Caprica, Warehouse 13)

Komiser Renard, Nick ve Hank’in müdürü konumundaki komiser. Güçlü ve kontrollü biri olan Renard, birçok davada kahramanlarımızı yönlendirici ve akıl verici biri konumunda.

Kalan kadroyu ve konuk oyuncuları incelemek isteyenler buraya uğrayabilirler.

 

 

 


Polis ikili

Şu ana dek 14 bölümü yayınlananGrimm‘in ana kadrosunda polis ikilimizin kimyası ne kadar zayıf kalıyorsa, Slias Weir Mitchell’lı ikili de bir o kadar parlıyor. Bu sayede, dizinin polisiye yönünden çok doğaüstü tarafı ağır topu oluyor diyebilirim.
Efektler ve makyaj da bir dizi için genellikle başarılı.

 


Diziyi sırtlayan ikili

Grimm‘in ilk sezon boyunca gidişatı, “Şimdilik kural setini ve yaratıkları yerleştiriyoruz. İlerleyen sezonlarda işleri iyice karıştırabiliriz” hissini veriyor. (İspiyon etmemek adına, bu bildiriye ancak bu kadar kişisel yorum katacağım.) Bu yüzden, 2. sezon siparişi almış ve sadık bir izleyici kitlesi edinmiş olması, geleceği açısından gayet iyi haberler.

Dizinin, başarılı bir wikia sitesi var. Bu sitenin dışında, NBC’nin de eli boş durmuyor. Facebook ve Twitter sayfalarının yanında NBC’deki içi iyi doldurulmuş olan resmi web sitesinde,
* esinlenilen ya da gönderme yapılan Grimm hikayelerinin
* sözü geçen yaratıkların listesininolduğu bir Grimm Kılavuzu sayfası da var.
Dizide, her bölümün başında bir Grimm Kardeşler masalından bir alıntıya yer veriliyor ve bölüm içinde ona gönderme yapılıyor.
Hemen hemen her bölümde yeni bir yaratığı görüyoruz ya da bahsi geçip, özellikleri dile getiriliyor. Sezon ilerledikçe ve sayıları çoğaldıkça, benim gibi seceresini tutamayan izleyiciler olduğuna eminim. İlgilenenlerin bilgilerini tazeleyeyim, bir araya toplayayım istedim. Bu yüzden, çıktıkları bölüm sıralamasına göre -ağırlıklı olarak “insansı hayvanlar hayvanat bahçesi” tadındaki- yaratık sülalesini ve özelliklerini bildirinin devamında sıraladım. Yeni yaratıklar göründükçe, bildirinin buradan gerisini güncelleyeceğim.

Dikkat! Buradan sonrası ispiyon içerir. İspiyon yememek için, izlemediğiniz bölümle ilgili notları okumayın.