“Spoiler” kavramına aşinasınızdır. Türkçe karşılığı konusunda tam bir fikir birliği varılamasa da hayatımızın içine doyasıya girdi. Son dönemde özellikle Game of Thrones ve Avengers: Endgame ile daha da önem arz eder oldu. Ben de bu konuyu günün muhabbetine malzeme yapayım dedim. İlhamı verense Netflix Türkiye ve onun sayesinde yeniden hortlayan tartışma oldu.

Denk gelen olmuştur elbette, Netflix Türkiye’nin Instagram hesabı bir süre önce kataloğuna eklediği How I Met Your Mother dizisiyle ilgili bir paylaşım yaptı. “En sevdiğim çifte karar vermek hiç bu kadar zor olmamıştı.” yazan paylaşım için dört resim kullandı hatta. Sonrasında ise neden spoiler (ispiyon) verdiğini soran bir kullanıcıyı “Dizi biteli 900 yıl oldu.” şeklinde cevapladı.

Spoiler (ispiyon) kullanımında zaman aşımı veya kurallar ezelden beridir tartışılan ve pek de çözüm bulunamayan bir konu. Örneğin kimileri tarafından dizi bölümünün yayınından sonra 48 saat-72 saat gibi bekleme süresi makul görülse de bazıları sürede sınır olmadığı görüşünde. Spoiler (ispiyon) kavramının ne olduğunu hala bilmeyen ve/veya bildiği halde umursamayanların sayısı ise (özellikle de bizim ülkemizde) hiç az değil.

Peki, spoiler (ispiyon) kullanımında sizce bir sınır var mı/olmalı mı/nasıl kullanılmalı?  Eğer konuyla ilgili herhangi bir düşünceniz varsa yorumlarda katkıda bulabilirsiniz.