HBO, Elon Musk’ın uzay araştırmaları ve taşımacılığı yaptığı roket şirketi SpaceX hakkında bir mini dizi üzerinde çalışmalara başladı.

Channing Tatum’un Free Association’ı tarafından yapılacak olan 6 bölümlük SpaceX dizisi, Ashlee Vance’in “Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future” kitabına dayanacak. Musk’ın insanlığı çok gezegenli bir tür yapma hayali peşinde koşarken, ilk SpaceX roketini inşa edip yörüngeye fırlatan mühendis ekibini nasıl seçtiğini anlatacak.

Star Trek Beyond filminin yazarı Doug Jung, dizinin senaryosunu yazacak. Free Association’dan Tatum, Reid Carolin ve Peter Kiernan, kitabın yazarı Vance ve Len Amato, dizinin yönetici yapımcıları olacaklar.

NASA, uzay mekiği programını 2011 yılında sonlandırdığından beri uzaya astronot göndermek için Rusya’nın Soyuz araçlarını kullanılıyordu. Uçuş başına 82 milyon dolar veren ABD, bu duruma son vermek için Space X ve Boeing gibi özel şirketlere 8 milyar dolarlık bir destek sağlamıştı. 30 Mayıs 2020’de Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden, SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılan Crew Dragon isimli uzay aracı, 19 saat sonra başarılı bir şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu’na kilitlenmişti. Crew Dragon kapsülündeki Doug Hurley ve Bob Behnken’den oluşan iki kişilik NASA astronot ekibi, ISS’de 2 ay kaldıktan sonra, 2 Ağustos’ta dünyaya güvenli bir şekilde geri dönmüşlerdi.

Kaynak