Amerika’da yayın yapan kablolu kanallar içinde, dizileriyle birçok kişide ayrı bir yeri olan HBO (Home Box Office), geçtiğimiz 2012 Kasım’ında kuruluşunun 40. yılını kutladı. Önemli haber sitelerinden The Hollywood Reporter da bunun üzerine kanal tarafından yayınlanan ve önemli gördüğü 40 HBO yapımını bir araya toplayarak bir derleme hazırlamıştı. Ben de bu fikirden yola çıkarak HBO’nun kuruluşundan bu yana yayınladığı dizileri bir araya -alfabetik olarak- getirerek derlemeyi genişleteyim ve bildirileştireyim dedim.

1st&Ten

HBO’nun yayınladığı “ilk” dizi olan yapım, 1984-1991 arasında 7 sezon yayında kalan bir komedi dizisi. Bir kadının bir futbol takımımın başına geçmesiyle başlayan ve sonrasında takımla ilgili farklı alanlara kayan yapımda en çok yer alan oyunculardan biri de Christopher Meloni (Law and Order: SVU, True Blood) 

Angels In America

2003 yılında yayınlanan 6 bölümlük mini dizi, başta AIDS ve eşcinsellik olmak üzere insanlık için önemli çeşitli konular üzerine kurulu bir yapım. Ülkemizde Cnbc-e yayınladı ve kadrosunda Al Pacino ile Meryl Streep gibi pek çok önemli oyuncuyu bulundurmakta. 11 Emmy ve 5 Golden Globe dahil pek çok ödül de kazandı.

Arliss

 1996-2002 arasında 7 sezon boyunca yayınlanan bir komedi dizisi. Sporcuları temsil eden bir ajansın çalışanları ve müşterileri üzerine kurulu olan dizide neredeyse her bölüm, farklı olaylar ve kişiler üzerine kurulu durumda. Dolayısıyla bitişine kadar en fazla görünen oyuncu 5 bölüm görünmüş.

Band of Brothers

2001 yapımı, 10 bölüm süre bir mini dizi. Yapımcılarının Tom Hanks ve Steven Spielberg olduğu dizi, aynı isimli bir kitaptan uyarlandı ve 2. Dünya Savaşında Amerikan ordusunun 506. Alay 101. Havagücü’ne bağlı Easy Bölüğü’nün yaşadıklarına odaklanıyor. Ülkemizde de ilk kez Cnbc-e yayınladı.

Big Love

2006-2011 arasında 5 sezon yayınlanan bir drama. Dizi, Utah’ta çok eşli yaşayan Mormon bir ailenin başından geçenler üzerine kurulu. Yapımın kadrosunda Bill Paxton, Amanda Sayrified ve The Killing‘ten Mireille Enos da bulunuyor.

Boardwalk Empire

2010’dan beri yayında olan ve 3. sezonunu bitiren dizi, Atlantic City merkezli olarak 1920 ve 1930 civarı Amerika’sını gözler önüne süren bir dizi. Üstelik kanalın önemli yapımlarından ve şimdiden pek çok ödül de aldı. Detaylı tanıtım için buraya bakabilirsiniz.

Bored To Death

2009-2011 arasında 3 sezon yayınlandı. Ayrıca ülkemizde e2 kanalında yayınlanmışlığı da var. Dizi,  Jonathan Ames adlı bir adamın trajikomik dedektiflik maceraları üzerine kurulu ve her bölümü 30 dakikayı geçmeyen bir komedi-drama.

Carnivàle

2003-2005 arasında 2 sezon boyunca yayın hayatına devam eden dizi, maliyet ve düşük reytingten sonra yayın hayatını bitiren bir yapım oldu. Elle tutulur bir sonla biten dizi, ülkemizde Cnbc-e‘de yayınlanmıştır. Konusu ise Hristiyan inancına göre her asırda dünyaya gelen, “Creature of Light” ile “Creature of Dark” (Işık Yaratığı ile Karanlık Yaratık) arasındaki iyi ile kötünün, hür irade ile kaderin savaşı. Detaylı tanıtım için buraya bakabilirsiniz.

Curb Your Enthusiasm

HBO’nun halen devam eden ve 8. sezonunu geride bırakan dizisi. Hayatta her şeye sahip bir adamın günlük hayatta başından geçen trajikomik olaylar silsilesi üzerine kurulu. Seinfeld‘in arkasındaki isimlerden Larry David‘in elinden çıkan projenin her bir bölümü 30 dakika sürmekte.

Deadwood

2004-2006 arasında 3 sezon yayınlanan dizi, Deadwood isimli küçük bir madenci kampı olarak kurulan yerleşim yerinin giderek büyüyerek küçük bir kent haline gelmesi üzerine kurulu, Western tipi bir dizi.

Dream On

1990-1996 arasında 6 sezon yayınlanan dizi, bölümleri 30 dakika süren ve durum komedisi tipinde olan bir dizi. Yapım, Martin Tupper adlı boşanmış, New York’lu bir kitap editörünün aile ve iş hayatı üzerine kurulu.

Eastbound and Down

Kanalda 2009 yılında yayın hayatına başlayan ve halen devam eden, ülkemizde e2‘nin yayınladığı, bölümleri yaklaşık 30 dakika süren bir komedi dizisi. Yapım, profesyonel beyzbol oyuncusu bir adamın büyüdüğü yere dönüp beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başlamasından sonra olanlar üzerine kurulu.

Enlightened

Kanalın 2011 yılında başlayan ve hali hazırda 2. sezonunu devam ettiren bu dizi, geçirdiği sinir krizinden ve gördüğü tedaviden sonra hayatını eski haline gieri getirmeye çalışan bir kadın üzerine kurulu bir dizi. Ayrıca, başrol ve yaratıcı Laura Dern‘e ilk sezonuyla Komedi’de En İyi Kadın Oyuncu Emmy ödülünü de kazandırdı.

Entourage 

2004-2011 yılları arasında 8 sezon devam ve ülkemizde de yayınlanmışlığı (hala da yayınlanıyor) bulunan dizi, New York’ta yakın arkadaş olan ve birlikte Los Angeles’ta hayatlarını devam ettirmeye çalışan bir grup erkeğin başından geçenler üzerine kurulu bir dizi.

Extras

2005-2007 arasında 2 sezon yayınlanan dizi, kanalın BBC ile ortak olarak hazırladığı bir sitcom. Bölümleri 30 dakikadan oluşan Ricky GervaisStephen Merchant ortaklığındaki yapım, tiyaro, film ya da dizi setlerinde çalışan ve repliği-şarkısı vb. şeylere sahip olmayan, sadece görüntü olarak yapımda yer alan insanlar üzerine kurulu bir yapım.

Flight of the Conchords

2007-2009 arasında 2 sezon süren yapım da yaklaşık 30 dakika süren bir dizi ve müzikal-komedi türünde. Dizi, adını aldığı Yeni Zelandalı, iki adamdan oluşan grubun New York’taki hayatlarını ve başarılarını konu olan bir dizi.

Game Change

Kanalın Amerika’daki 2012 bitmeden olan genel seçimlere yönelik yayınladığı bu yapım, aslında bir TV filmi. Amerika’nın Cumhuriyetçi Parti’ye mensup ve en tanındık kadın siyasetçilerden Sarah Palin üzerine kurulu dizi, Mini Dizi ve TV Filmi dalında birçok ödül töreninden eli boş dönmeyen ve özellikle başrol Julianne Moore‘a bolca ödül kazandıran bir yapım.

Game of Thrones

Son dönemin en gözde dizisi Game of Thrones, bu bildiri yayındayken 2. sezonunu tamamlamış bir dizi. 7 krallık etrafında gelişen tahtı ele geçirme kavgası ve arka planında olan pek çok şey üzerine kurulu, kitap uyarlaması olan bu yapım, ülkemizde Cnbc-e tarafından yayınlanıyor.

Generation Kill

2008 yılında yayınlanan ve 7 bölümden (470 dakika) oluşan bir mini dizi. Aynı isimli romandan uyarlanmış ve Amerika’nın Irak’a girişi üzerine kurulu, savaş türünde bir yapım. Dizide Deniz Kuvvetleri’nin içine girmiş bir habercinin yaşadıkları anltılıyor.

Girls

Kanalın hala devam eden bir diğer dizisi. Bu bildiri yayınlanırken 2. sezonu yayınlanıyor ve 3. sezonu için de onay almış durumda. Ayrıca, 2013 bitmeden Cnbc-e‘de de yayınlanacak. Yapım, New York’ta yaşayan bir grup kızın yaşantısı üzerine kurulu ve yakın zamanda olan Golden Globe’ta komedi dalında aldığı ödüllerle dikkatleri üzerine çekti.

How to Make It in America

2010-2011 arasında 2 sezon yayınlanan, komedi-drama türündeki, yaklaşık 30 dakika süren bir dizi. Ülkemizde de e2 tarafından yayınlandı. Yapım, 2 kafadarınNew York’ta var olabilmek ve tanınmak için yaptıkları, iş ve özel yaşantıları üzerine kurulu bir dizi.

 

İlk bildiri için bu noktada bırakmayı uygun gördüm.  Atladığım bir şeyler varsa tabii ki yorumlarda belirtebilirsiniz. Bir ara, ikincisiyle de görüşmek üzere…