Yabancı dizi havuzu sadece ABD ve İngiltere’den ibaret değil. Kanada, İspanya, Almanya, Fransa, Güney Amerika ülkeleri, İskandinav ülkeleri ve son dönemin sektörde gelişmekte olan ülkelerinden Avustralya gibi farklı ülkelerden de diziler denediğimiz bir dönemdeyiz. Avustralya, dizi ve film sektörüne birçok önemli ismi kazandırmış bir ülke. Son dönemde yeni isimler çıkarmaya çalışırken bir yandan da ABD ve İngiltere gibi ülkelerde az ya da çok tanınırlık sağlamış oyuncularla dizi sektöründe adlarını duyurma çabası içerisindeler.

Wentworth, Doctor Doctor, Glitch, Wolf Creek, H2O: Just Add Water, Sisters, Bite Club, Wanted, Tidelands, Bloom derken Avustralya dizilerine iyice alışmaya başlamış bir bünye olarak bir derleme yapmak istedim. Avustralya’da 2019 yılında diziler açısından nasıl bir yıl olacak kanal kanal bakmak niyetinde olduğum derleme serisine bugün ABC kanalı ile başlıyorum. Sonra da gerisi gelecek hayırlısıyla.

30 Ocak’ta 3. sezonu başladı. Bir komedi dizisi. Başrollerini Celia Pacquola ve Luke McGregor paylaşıyor. Daha önce Utopia isimli bir dizide de birlikte yer alan ikili, dizinin aynı zamanda yaratıcıları konumunda. Kadroda Wentworth’ün ilk sezonundan hatırlanabilecek Kris McQuade de bulunuyor. Konusu ise kısaca şöyle:

Daniel McCallum (McGregor), Avustralya’nın güneydoğusunda bulunan bir ada ve aynı zamanda Avustralya’nın bir eyaleti olan Tazmanya‘da bir kırsal kasaba olan memleketi Rosehaven’a anlaşması zor bir kadın olan annesi Barbara’ya (McQuade) emlak işinde yardımcı olmak üzere geri döner. Tam da o vakitlerde kendi nikahından kaçan en yakın arkadaşı Emma (Pacquola) kapısının eşiğinde belirir.

Dizinin sezonları 8’er bölümden oluşuyor.

Fragman

2019 yılı içerisinde izleyiciyle buluşacak ve 6 bölümden oluşacak bir drama dizisi. Henüz yayın tarihi belli değil. Başrollerini Brothers & Sisters, Six Feet Under, Camp ve When We Rise gibi Amerikan dizilerinden yakinen tanıdığımız ünlü Avustralyalı aktris Rachel Griffiths ile Bite Club ve Cleverman dizilerinden aşina olduğumuz Deborah Mailman paylaşacak. Griffiths ayrıca yapımcılardan biri olacak. Konusu ise kısaca şöyle:

Avustralya yerlilerinden olan karizmatik ve tutarsız bir kadın (Mailman), yaşanan korkunç bir olayın ardından politikanın sahne ışıklarına doğru itiliyor. Başbakan (Griffiths) da onu partisinin tanıtımı için altın madeni olarak görüyor.

Bir drama dizisi. 6 bölümlük ilk sezonuyla 2018 yılı Haziran ayı içerisinde görücüye çıktı. 2019 yılı içerisinde 2. sezonuyla geri dönecek. 2013 yapımı Mystery Road ve 2016 yapımı Goldstone filmlerinin uzantı dizisi mahiyetinde bir dizi. Başrollerini söz konusu filmlerin de başrolü olan Aaron Pedersen ile FeudThe Starter Wife gibi Amerikan dizileri dışında birçok sinema filminden de yakinen tanıdığımız, Oscar, Goldan Globe, Emmy ve BAFTA gibi birçok prestijli ödül organizasyonunda adaylıkları ve ödülü bulunan ünlü Avustralyalı aktris Judy Davis paylaşıyor. Kadroda Davis’in gerçek hayattaki 34 yıllık eşi ve 2 çocuğunun babası olan Colin Friels ve Deborah Mailman gibi isimler de bulunuyor. Konusu ise kısaca şöyle:

Dedektif Jay Swan (Pedersen), taşrada bir sığır çiftliğindeki gizemli bir kayboluş vakasını araştırmak için görevlendirilir. Jay, 2 ergen gencin ortalıktan kayboluşunun araştırıldığı soruşturmada yerel polis Emma James (Davis) ile birlikte çalışmaya başlar. Pek yakında ikilinin soruşturması toplumun dokusunu tehdit eden eski bir adaletsizliği ortaya çıkarır.

Fragman

6 bölümden oluşan ve ilk sezonuyla 2017 yılının bize göre sonbaharında, Avustralyalılara göre ilkbaharında izleyici karşısına çıkan bir komedi dizisi. 2. sezon çekimlerine 2018 yılı Kasım ayında başlandı ve 2019 yılı içerisinde izleyiciyle buluşacak. Dizinin uluslararası yayın hakları Netflix’te bulunuyor.

Alison Bell ve Sarah Scheller‘ın yaratıcısı olduğu dizinin başrolünde Alison Bell bulunuyor. Konusu ise kısaca şöyle:

2 aylık bir bebeği olan Audrey, bir ebeveyn destek grubuna katılır. Burada farklı zorluklarla ve yaşamsal değişikliklerle karşılaşan sıra dışı arkadaşlar edinir.

Fragman

2014 yılında başlayan bir iş yeri komedisi. Hali hazırda 8’er bölümden oluşan 3 sezonu geride bırakmış durumda. 7 Şubat 2019 tarihinde 4. sezonuyla geri dönecek. İnşaat sektöründe hizmet veren bir şirkette çalışan bir grup insanı merkezine alan dizinin yaratıcıları, Santo CilauroTom Gleisner ve dizinin aynı zamanda başrol oyuncusu olan Rob Sitch. Kadroda Celia Pacquola ve Kitty Flanagan gibi isimler de bulunuyor.

Fragman

6 bölümlük ilk sezonuyla 2018 yılı başlarında izleyici karşısına çıkan bir komedi drama dizisi. No Activity’nin yaratıcısı Trent O’Donnell ile Wilfred’in yaratıcılarından Adam Zwar dizinin yaratıcıları konumunda. Başrolünde Californication dizisinde canlandırdığı Atticus Fetch karakteriyle anımsanabilecek Tim Minchin bulunuyor. Kadrosunda ayrıca Casual’den tanıdığımız Nyasha HatendiLove Child‘dan tanıdığımız Mandy McElhinneyPulse ve Janet King dizilerinden hatırlanabilecek Andrea Demetriades ve Sam Simmons gibi isimler bulunuyor.

2. sezonuyla 2019 yılı içerisinde dönecek olan Squinters‘ın 2. sezon için kadrosunu Stephen Peacocke (Wanted) ve Claudia O’Doherty (Love) gibi tanıdık simalarla takviye ettiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Dizi, Avustralya’nın en gelişmiş ve en yoğun nüfuslu şehri olan Sydney’de, banliyöde yaşayan ve trafik açısından en yoğun saatlerde arabalarıyla işe giden bir grup insanı merkezine alıyor ve bu insanların trafikte başından geçen olayları izleyiciye aktarıyor.

Fragman 

6 bölümden oluşacak olan yeni bir komedi drama dizisi. 2019 yılı içerisinde izleyici ile buluşacak. İngiltere’deki yayıncı ortağı ise Sky kanalı.

Bir dönem dizisi olma özelliği taşıyan dizinin yaratıcısı ve başrol oyuncusu Sarah Kendall. Ona Satisfaction ve The Glades gibi dizilerden yakinen tanıdığımız ünlü Avustralyalı aktör Matt Passmore eşlik edecek başrolde.

Çekimleri İngiltere’nin Londra şehriyle Avustralya’nın Newcastle ve Sydney şehirlerinde yapılan Frayed‘ın konusu ise kısaca şöyle:

1989 yılındayız. Londra’da yaşayan varlıklı bir ev hanımı (Kendall), Australia’daki memleketi Newcastle şehrine dönmek zorunda kalır. Burada yıllar önce şehirden ayrılmasına neden olan sebeplerle ve geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

10 bölümlük ilk sezonu 2018 yılının bize göre ilkbahar aylarında, Avustralyalılara göre ise sonbahar aylarında yayınlanan bir drama dizisi. Yaratıcıları Stephen M. Irwin ve Leigh McGrath. Başrolünde Liar, Forever ve Ringer gibi dizilerden yakinen tanıdığımız ünlü Galli aktör Ioan Gruffudd bulunuyor. Gruffudd’u tıpkı Forever’da olduğu gibi bir adli patalog rolünde izliyoruz dizide. Otoriteye aldırış etmeyen bir adam olan Dr. Daniel Harrow karakterine hayat veriyor dizide Gruffudd. Kadroda ayrıca Ella NewtonMirrah FoulkesRobyn MalcolmRemy HiiAnna Lise PhillipsDarren Gilshenan ve Damien Garvey gibi isimler bulunuyor.

Dizinin 2. sezonu 2019 yılı içerisinde izleyiciyle buluşacak.

Fragman

Bilim kurgu ve gizem türlerini harmanlayan bir psikolojik drama dizisi. Altışar bölümden oluşan 2 sezonu geride bırakmış durumda. 3. sezonuyla 2019 yılı içerisinde geri dönecek. Dizinin uluslararası yayın hakları Netflix’te bulunuyor.

Dizinin daha önce ayrıntılı tanıtımını şurada yapmıştım. Bayıla bayıla izlediğim diziyi uzun uzun anlatmayayım burada şimdi yeniden.

Fragman