Apple TV+, izleyicilerini yeni dizilerle buluşturmaya devam ediyor. Bunlardan en sonuncusu da 3 Nisan 2020 tarihinde izleyicilerinin beğenisine sunduğu Home Before Dark oldu. Dizinin 10 bölümden oluşan ilk sezonu toplu olarak yayınlandı. Dizinin bölüm süreleri ise 40-60 dakika aralığında değişmekte.

Home Before Dark‘ın yaratıcıları Dana Fox ve Dara Resnik. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Jon M. Chu, Sharlene Martin, Joy Gorman Wettels, Rosemary Rodriguez ve Bonnie Benwick gibi isimler eşlik ediyor.

Gerçek bir olaydan esinlenilerek kaleme alınan dizi, şu an 13 yaşında olan Hilde Lysiak isimli bir soruşturmacı gazetecinin henüz 9 yaşındayken peşine düştüğü olası bir cinayet hikayesiyle ilgili o vakitlerde kaleme aldığı haberlerden uyarlanmıştır.

Gizem unsurunun ön plana çıktığı bir suç ve aile draması diyebiliriz bu arada Home Before Dark için.

KONU

Hikayemizin ana kahramanı olan Hilde Lisko, yaşamının ilk 9 yılını Brooklyn’de geçirmiş bir çocuk. Çok minik yaşlardan itibaren bir gazeteci olan babasının gölgesinde sulanmış, aşılanmış ve yetişmiş bir araştırmacı gazeteci Hilde. Brooklyn’de yaklaşık 100 abonesi olan bir haber kaynağı konumundaymış yaşına göre normal olmayan bir analitik zekaya sahip olan Hilde.

Babasının işleri yolunda gitmeyince ekonomik olarak zor duruma düşen ailesiyle birlikte Brooklyn’den şehir dışında, göl kenarında konumlanmış küçük bir kasabaya taşınmak zorunda kalıyor Hilde. Babasının çocukluğunu geçirdiği ve sonrasında uzaklaştığı bir kasabaya. Hilde orada da araştırmacı gazeteci ruhunu korumaya devam ediyor taşındıkları ilk günden itibaren. Birkaç gün içerisinde de gizem dolu bir haber yakalıyor. Polislerin bir kaza olarak rapor ettiği, onun ise bir cinayet olduğundan şüphelendiği bir ölümün arkasını kaşımaya başlıyor kararlı bir şekilde aldığı tüm negatif tepkilere rağmen.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Hilde Lisko (Brooklynn Prince): Konu bölümünde kendisinden epey bir bahsettiğimiz Hilde, alışkın olmadığımız seviyede zeki bir çocuk. Ayrıca yaşına göre çok da olgun. Ne istediğini bilen, kararlı, başına buyruk, soğukkanlı, korkusuz bir yapısı var.

 


 

Matthew (Jim Sturgess): Hilde’nin mesleği gazetecilik olan ve şu sıralar işleri yolunda gitmeyen babası. İstemeye istemeye memleketine, aile evine dönmek zorunda kalıyor ekonomik şartlar nedeniyle. Onu huzursuz eden bir geçmiş hikayesi mevcut bu kasabada.


 

Bridget (Abby Miller): Hilde’nin annesi. 3 kız çocuğu büyütmenin normal bir yorgunluğu var üzerinde. Hilde’nin başına buyruk hallerinden zaman zaman rahatsız olsa da kızının gazetecilik hayalini destekleyen bir anne Bridget.

 


 

Izzy (Kylie Rogers): Hilde’nin ablası. Hilde’ye oranla çok daha normal ve sosyal bir çocuk olduğunu söylemek mümkün. Hilde’nin kendini günün her anında olaya kaptırmalarından rahatsız olsa da o da kardeşinin tutkusuna saygı duymakta.

 


 

Kim Collins (Joelle Carter): Hilde ve Izzy’nin gittiği okulun müdiresi. Hilde’nin başına buyruk hallerinden rahatsızlık duyuyor.

 

 


 

Frank Briggs (Louis Herthum): Kasabanın şerifi.

 

 

 


 

Frank Briggs Jr. (Michael Weston): Kasabanın şerif yardımcısı ve aynı zamanda şerifin oğlu.

 

 


 

Mackenzie “Trip” Johnson (Aziza Scott): Polis merkezinde görevli memurlardan biri. Hilde’ye alaycı bir tavırla yaklaşan şerif ve oğlunun aksine ona karşı anlayışlı ve yardımsever bir yaklaşım sergiliyor.

 


 

Donny ve Spoon (Jibrail Nantambu ve Deric McCabe): Hilde’nin yeni okulunda edindiği ilk arkadaşları. Donny, dansa tutku duyan muzip bir çocuk.

 


Hilde’nin küçük kardeşi olan, Hilde kadar olmasa da zeki bir çocuk olan Ginny rolünde ise Mila Morgan karşımıza çıkıyor. Kadroda ayrıca Adrian Hough, Sandy Sidhu, Kiefer O’Reilly ve Whitney Peak gibi isimler yer alıyor.


YAZARIN NOTU

Henüz ilk bölümünü izlediğim diziden oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. Diziye karşı ilk etapta ön yargılı bir şekilde yaklaşmış ve bir çocuk dizisi olabileceğini varsaymıştım ama yanılmışım açıkçası. Hikayesini ilgi çekici bulduğumu, sunumunun da gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim ayrıca. İlk bölümde kullanılan müzikler de tadındaydı bu arada. 9 yaşındaki bir çocuğun böylesine yüksek bir analitik zekaya sahip olmasının normal ve olası bir durum olmadığı gerçeğini görmezden geldiğimiz takdirde hiçbir sıkıntı yok diyebilirim şu an için.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şu an için bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN