Ekim 2019’da Hugh Laurie’nin bir Agatha Christie romanını dizi olarak uyarlayacağının haberini almıştık. Romanın hangisi olduğu belli oldu ve dizinin ilk detayları açıklandı.

Laurie, Agatha Christie’nin 1934’te piyasaya çıkan “Why Didn’t They Ask Evans?” romanını uyarlayacak, bölümleri yönetecek ve yapımcı olarak da yer alacak. Dizi, ITV-BBC ortaklığıyla kurulan dijital platform Britbox’ta yayınlanacak. Platformun Kuzey Amerika projesi olarak hazırlanacak.

Mini dizinin sezonu 3 bölüm sürecek ve 2022’de ekrana gelecek. Yapımını son dönemde ekrana gelen diğer Agatha Christie dizilerini de hazırlayan Mammoth Screen üstlenecek. Laurie’nin oyuncu olarak da yer alıp almayacağı belli değil ama Deadline’ın haberine göre bir şekilde yer alması bekleniyor.

Ülkemizde “Neden Evans’a Sormadılar?” ismiyle yayımlanan romanın arka kapağındaki tanıtım metni şöyle:

Golf oynarken topu yamaçtan aşağı yuvarlanan Bobby Jones, topunu almak için aşağıya indiğinde kayalıkların arasında ölmek üzere olan bir adamla karşılaşır. Adam, son nefesini vermeden önce gözlerini açıp, “Neden Evans’a sormadılar?” der. Bu sözleri bir türlü aklından çıkaramayan Bobby, arkadaşı Frankie’ yle birlikte esrarı çözmeye kalkışır. Ama hesaba katmadıkları bir şey vardır ölümcül bir tehlike onlarla yüzleşmeyi beklemektedir…

Christie uyarlamalarının yeni yayıncısı olan BBC, son olarak Agatha Christie’nin “Ölüm Büyüsü” romanından uyarlanan The Pale Horse dizisini ekrana getirdi. “Sonunda Ölüm Geldi” (Death Comes As The End) romanının dizi uyarlamasının hazırlıkları ise devam ediyor. Pandemi ve Armie Hammer skandalı nedeniyle ertelenen Nil’de Ölüm’ün film uyarlamasının vizyon tarihi ise şimdilik 11 Şubat 2022’de.

Not: “Neden Evans’a Sormadılar?” romanı bağımsız bir hikaye olmasına rağmen daha önce bir Miss Marple hikayesi olarak ITV’de ekrana gelen “Marple” dizisi (4×04, 2011) için uyarlandı.