Acun Ilıcalı‘nın yeni dijital platformu Exxen‘in iddialı projelerinden Hükümsüz geçtiğimiz haftalarda izleyiciyle buluşmaya başladı. Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan kadın cinayetlerine parmak basan bu diziyi daha yakından tanımaya ne dersiniz?

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram, Polisiye
Sezon/Bölüm Sayısı: Şimdilik ilk 5 bölümü yayınlandı.
Yayın Durumu: 1 Ocak 2021 – devam ediyor (yeni bölümler her cuma)
Süre: Ortalama 45-55 dakika
Yapımcı: Dijital Sanatlar
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak | Senaryo: Mert Dikmen & Fulya Özcan
Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipediFacebookTwitterInstagram

KONU

Babasının sahip olduğu hukuk bürosunda patronluk yapan Esma, hırslı ve başarılı bir avukattır. Kendi halinde yaşayıp giderken iş çıkışında yaşadığı şok bir olayla hayatı mahvolur. Öte yandan Filiz ise hukuk diploması sahibi olmasına rağmen bir türlü iş bulamayan, inatçı ve kararlı bir avukat adayıdır. Adalet savaşının farklı cephelerinde mücadele eden bu iki kadının yollarını 5 yıl önce işlenen vahşi bir cinayet birleştirecektir. Gerçeği ortaya çıkarma yolculuğunda ikisini de büyük sürprizler beklemektedir.


KARAKTERLER

Esma Öztürk (Burçin Terzioğlu): Başarılı bir avukat, aynı zamanda güçlü ve mesafeli bir kadın. Babası Çetin Öztürk’ün bürosunda patron olabilmek için gün sayarken iş çıkışında başına gelen korkunç bir olaydan sonra hayatın diğer yüzüyle tanışıyor. İçine düştüğü boşlukta ayakta kalmaya çalışırken de yolu Filiz’le kesişiyor.

Filiz Sefer (Hande Doğandemir): Yaşadığı trajik olaylara rağmen hayata boyun eğmemiş, gözü kara bir avukat adayı. İş bulmaya çalışırken Esma’yla tanışıyor. Esma onun için hem güçlü bir rol model olurken hem de Filiz’in geçmişindeki bir karanlık noktanın aydınlatılmasında ona yardım etmeye başlıyor.

Serdar Coşkun (Alican Yücesoy): Gizemli ve tekinsiz bir adam, tam bir kara kutu. Esma’nın babasıyla geçmişe dayanan bir bağı var. İşte bu bağ, Esma ve Filiz’in adalet arayışında bazı sırların ortaya çıkmasını sağlayacak.

Selim Demirci (İsmail Hacıoğlu): Genç bir adliye muhabiri. Eli kolu her yere uzanıyor, gerçekleri ortaya çıkarmak için her şeyi yapabilecek cesarete sahip. Esma ve Filiz’in yolculuğunda önemli bir yeri olacak.


SON SÖZ

Uzun süredir tartışmaların odağı haline gelen Exxen’in en kaliteli projesi Hükümsüz. Bazı belli başlı aksaklıkları olsa da genele bakıldığında her bölüm izleyicinin merakını diri tutan, gittikçe (özellikle 4. bölümde) vitesi yükselten ve anlamlı konusunun hakkını veren bir yapım. Halihazırda hayranı olduğum Burçin Terzioğlu’nu böyle güçlü bir karakterle izlemek büyük zevk ama Hande Doğandemir’in başarılı performansıyla rol çalmasından da bahsetmek lazım. İstanbul hegemonyası altındaki yerli dizilerimizin aksine rotasını İzmir’e çevirmesi ise ayrıca güzel.

Mustafa Uslu‘yu (Ayla ve Müslüm‘ün yapımcısı) kişisel olarak pek sevmesem de yiğidi öldürüp hakkını vermek lazım kısacası. Yeni bir platformda yayınlanması nedeniyle hak ettiği kadar geniş bir izleyici kitlesine ulaşamaması üzücü, zira yeri göğü yıkan bazı Netflix dizilerimizden (Hakan: Muhafız, Atiye) çok daha iyi bir proje olduğunu düşünüyorum. Benzer hikayeler arasında alternatif bir iş izlemek isteyenlere tavsiye edilir.

Dizinin jeneriğinde ise Kalben‘in yorumuyla ‘Yüksek Yüksek Tepelere‘ yer alıyor: