Hulu, ünlü boksör Mike Tyson hakkındaki limitli dizi Iron Mike’a doğrudan dizi siparişi verdi.

8 bölümlük mini dizi, I, Tonya filminin senaryosunu yazan Steven Rogers ve yönetmeni Craig Gillespie’den geliyor. Filmin başrol oyuncusu Margot Robbie, kendi yapım şirketi LuckyChap aracılığıyla dizinin yönetici yapımcılığını üstlenecek. Mixed-ish dizisinden Karin Gist, yürütücü ve yönetici yapımcı olarak dizide görev alacak.

Dizi, spor kültürünün en kutuplaştırıcı figürlerinden biri olan ağır sıklet boks şampiyonu Mike Tyson’ın vahşi, trajik ve tartışmalı yaşamını ve kariyerini keşfedecek.

Tyson, 1986’da 20 yaşındayken boks tarihindeki en genç ağır sıklet şampiyonu olduğunda dünya çapında manşetlere çıktı. 1987 ile 1990 yılları arasının tartışmasız şampiyonudur. Yıllarca boksta önemli bir güç olarak kaldı ve tüm zamanların en büyük ağır sıklet boksörlerinden biri olarak kabul edildi. Ancak ring dışındaki hayatı belki daha da fazla dikkat çekti. Karısı Robin Givens tarafından ciddi zihinsel ve fiziksel tacizle suçlandı

Tyson, 1992’de tecavüzden suçlu bulundu ve 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1995’te serbest bırakıldıktan sonra unvanını geri aldı. Ancak unvanını daha sonra 1997’deki rövanş maçında kulağının bir kısmını ısıracağı Evander Holyfield’e kaybetti.

Emekli olduktan sonra 2 Hangover filminde rol aldı. Broadway’de tek kişilik bir şovda sahne alarak bir tür geri dönüş yaptı. Amatör bir güvercin yarışçısı olan Tyson, Animal Planet’ta “Taking on Tyson” adlı kendi reality  programında usta güvercin yarışçılarına karşı mücadele etti. Adult Swim için Mike Tyson Mysteries adlı Scooby Doo-vari bir animasyon dizisi yarattı. En son geçen sene, Temmuz ayında Roy Jones Jr.’a karşı beraberlikle sonuçlanan 8 raundluk bir gösteri karşılaşması yaptı.

Mike Tyson, Hulu’nun mini dizisinde herhangi bir şekilde yer almadığı gibi projeye instagram hesabı üzerinden tepki gösterdi. Tyson, “ülkemizdeki toplumsal uyumsuzlukların peşi sıra gelen bu açıklama Hulu’nun kurumsal açgözlülüğünün Tyson’ın hayat hikayesinin duyarsız biçimde kötüye kullanılmasına yol açmasının en iyi örneği. Black History Month sırasında böylesi bir açıklama yapmak Hulu’nun siyahilerin hikayelerinin haklarına duyduğu saygıdan ziyade para kaygısını doğrulamaktadır. Hollywood özellikle 2020’de yaşananlardan sonra siyahi deneyimlere daha duyarlı olmalı” demiş.

Kaynak 12