Netflix, Amazon ve Crackle gibi online dizi yayını yapan platformlar dünya genelinde yayılmaya devam ederken ülkemizde de online dizi konusunda yapılan atılımlar devam ediyor. 2017 yılı içerisinde izleyici karşısına iki yeni dizinin geleceği duyuruldu.

Fi Çi Pi:

Azra Kohen’in popüler üçleme roman serisi Fi, Çi, Pi dizi oluyor. Hem de Doğuş Holding’in bir süredir hazırlıklarına devam ettiği ve internet üzerinden içerik yayını yaptığı Puhu TV isimli sitesinde. Açılış projesi olarak duyurulan dizi için izleyenlerden ücret alınmayacağı, dizinin giderlerinin de alınan reklamlar ve sponsorluk gelirleriyle karşılanacağı açıklandı.

Yapımcılığını Ay Yapım’ın, yönetmenliğini Mert Baykal’ın üstlendiği dizinin başrollerinde Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç yer alıyor. Kitap serisinde televizyon kariyeri de olan ünlü psikolog Can Manay’ın görür görmez tutulduğu Duru’ya olan tutkulu ve takıntılı aşkı anlatılıyor.

Dizinin bölümleri 60 dakikalık olacak ve 13 bölüm olarak hazırlanacak. Henüz çekimlerine başlanmayan dizi için birkaç gün önce tanıtım amaçlı fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi.

Masum

Doğan Holding’in sahibi olduğu, aylık 9.90 TL ücretle üye olunabilen BluTV‘den yayınlanacak Masum dizisinin 27 Ocak’ta yayına girmesi bekleniyor. Dizinin hazırlıklarına Haziran ayında başlanmıştı.

Yapımcılığını D Productions’ın yaptığı, Berkun Oya’nın kendi tiyatro oyunu Bayrak’tan uyarlayıp senaristliğini üstlendiği dizinin kadrosunda Haluk Bilginer, Ali Atay, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Nur Sürer, Tülin Özen ve Bartu Küçükçağlayan var. Bölümleri 60 dakika sürecek olan dizi 8 bölümden oluşacak.

Konusu: Emekli Komiser Cevdet ve karısı, ömürlerinin son yıllarını şehirden uzaktaki küçük çiftlik evlerinde huzur içinde geçirmektedirler. Ta ki küçük oğulları bir gece yarısı korkunç bir haberle eve gelene kadar…

Hatırlayanlar olacaktır, Kanal D bir vakitler Ulan İstanbul dizisini sitesinden bölüm başı 1.99 TL karşılığında yayınlama kararı alarak 34. bölümüyle internete taşımıştı. Ancak ilk iki bölümü ücretsiz yayınlanan dizi, maliyet açısından gerekli bölüm başı 100 bin izlenme oranını yakalayamayınca 39. bölümüyle final yapmıştı.

Bakalım yeni diziler başarıya ulaşıp izleyicinin ve kuruluşların beklentisini karşılayabilecekler mi?

Kaynak 1Kaynak 2