Nip/Tuck ve Glee gibi iki fenomen diziye imzasını atan Ryan Murphy, son dönemde ekrana getirdiği antoloji (her sezon farklı bir konuyu işleyen) serileriyle de ödüllerde adından söz ettiriyor. American Horror StoryScream Queens ve American Crime Story‘nin ardından tarihteki ünlü kişiliklerin nefret ilişkilerini konu alan Feud ile özellikle kadın oyuncularına şans getireceği belli oldu. Gelin, 5 Mart’ta ilk bölümü yayınlanan diziyi mercek altına alalım.

İlgili resim

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram, Biyografi

Sezon/Bölüm Sayısı: İlk sezon 8 bölümden oluşuyor.

Onay Durumu: Daha başlamadan 2. sezon onayı aldı.

Süre: 55-60 dakika

Yaratıcı: Ryan MurphyJaffe Cohen & Michael Zam

Kanal: FX

Önemli Bağlantılar: IMDb – Wikipedia – Facebook – Twitter – Youtube

feud bette and joan banner ile ilgili görsel sonucu

KONU

Joan Crawford, yıllardır birçok projede boy göstermiş ve Pepsi CEO’su olan Alfred Steele ile evlendikten sonra lüks içindeki hayatının tadını çıkarmaya başlamıştır. Ancak eşinin vefatından sonra yeniden setlere dönüp yeni bir Oscar kazanmak istese de kendisine teklif edilen senaryoları beğenmez, kendi hikayesinin peşine düşer. O kadınlar için yazılmış her şey iyi kızlar, anneler veya yaşlılar ile ilgilidir. Önüne düşen ‘What Ever Happened to Baby Jane?‘ (Bebek Jane’e Ne Oldu?) kitabının tam kendine göre olduğunu fark eder ve yönetmen Robert Aldrich‘in kapısını çalar.

Joan, kitaptaki Baby Jane Hudson karakteri için o dönem Broadway’de ‘The Night of the Iguana‘ isimli oyunda rol alan ve uzun zamandır rekabet içerisinde olduğu Bette Davis‘in kapısını çalar. 1950’de vizyona giren ‘All About Eve‘ (Perde Açılıyor) filminin ardından evinin kadını olan Davis de beyazperdeye geri dönüşünü gerçekleştirmek için projeye ‘evet’ der. Böylece sonradan 5 dalda Oscar’a aday olacak olan aynı adlı filmin çekimleri başlar. Dizide de iki efsane aktrisin düşmanlığını, çekim sürecini ve sonrasında yaşananları tüm ayrıntılarıyla izleyeceğiz.

KARAKTERLER

Feud ile ilgili görsel sonucu

 • Joan Crawford (Jessica Lange): 1946’da ‘Mildred Pierce‘ filmiyle Oscar’a uzanan Crawford, eşinin ölümünden sonra setlere geri dönmek ve başarısını yeni bir ödül ile taçlandırmak ister. Ancak kendisine teklif edilen rolleri beğenmediği için filme uyarlanacak bir materyal arar. Sonunda Henry Farrell‘ın yazdığı gerilim romanı ‘What Ever Happened to Baby Jane?’ romanında karar kılar ve Blanche karakterine hayat vermek için kamera karşısına geçer. Ancak dominantlığı ve inatçılığı yüzünden zor anlar yaşayacak ve yaşatacaktır.

Feud ile ilgili görsel sonucu

 • Bette Davis (Susan Sarandon): 1936’da ‘Dangerous‘ ve 1939’da ‘Jezebel‘ ile iki kez Oscar’a layık görülmüştür ve metot oyunculuğunu benimsemiştir. ‘All About Eve’deki rol arkadaşı Gary Merrill ile hayatını birleştiren, ancak çatırdayan bir evlilik ve işsizlik ile ortada kalakalan Davis, Broadway’de boy gösterirken ezeli düşmanından gelen teklif kafasını karıştırır. Ancak geç olmadan Baby Jane Hudson’ı oynamayı kabul eder. Tıpkı Crawford gibi dik başlıdır ve ona seti dar etmeye kararlıdır.

bkqz88.jpg

 • Hedda Hopper (Judy Davis): ‘Hollywood’un korktuğu kadın’ olarak ün salmıştır. Oyunculuk ve magazin yazarlığı yapmaktadır. Kulağı her yere uzanır ve birçok takipçisi vardır. Ünlülerin ağzından dedikodular onun için altın değerindedir. Bu yüzden Bette ve Joan arasındaki rekabetin üzerine düşmekten çekinmez.

5LPJAj.jpg

 • Robert Aldrich (Alfred Molina): Çektiği vasat filmlerin arasından Joan Crawford’ın teklifi gözlerini kamaştırmıştır. Ancak filmin dağıtımını sağlayabilmek için gittiği yapımcıların hepsinden red cevabı alır. Sonradan Bette Davis ile çalışmak istemeyen Jack Warner’ı bir şekilde ikna eder, ancak sette yaşanacak zorluklar bunun yanında devede kulak kalacaktır.

QvDr4Z.jpg

 • Mamacita (Jackie Hoffman): Joan Crawford’ın hizmetçisidir, ona her zaman yardım eder. İlk bölüm itibarıyla pek baskın bir karakter olmadığı için kendisi hakkında pek fazla bilgimiz yok.

9gMJ8k.jpg

 • Jack Warner (Stanley Tucci): Günümüzde de aktif olarak faaliyetlerine devam eden Warner Bros. Studios‘ın kurucularından biridir. Kendisine stüdyo ile olan anlaşmasını bozmak için dava açan Bette Davis’ten nefret etmektedir ve bu yüzden film projesine ilk başta hiç sıcak bakmamıştır. Ancak bir şekilde kendini filmin yapımcılığını üstlenirken bulur.

OVY12Z.jpg

 • Pauline Jameson (Alison Wright): Robert Aldrich’in asistanıdır. Yine ilk bölümde hakkında pek bilgi alamadığımız bir karakter, ancak gördüğümüz kadarıyla biraz sivri dilli biri ve ilerleyen zamanlarda hikayede daha etkin bir rol oynayacak gibi görünüyor.

3vrbN0.jpg

 • Olivia de Havilland (Catherine Zeta-Jones): To Each His Own (1947) ve The Heiress (1950) filmleriyle 2 kez Oscar kazanmıştır. Joan’ın yakın arkadaşlarından biridir. İlk bölümde bir nevi anlatıcı olarak gördük, ancak yakında kendisini de olayların bizzat içindeyken izleyeceğiz. Ünlü aktris, hala yaşamını sürdüren en yaşlı Oscar kazananı olarak da biliniyor.

bette and joan ile ilgili görsel sonucu

DÜŞMANLIĞIN PERDE ARKASI

Aslında ‘perde arkası’ demek ne kadar doğru bilemiyoruz, çünkü buradaki maddeleri dizide de büyük ihtimalle göreceğiz. Yine de merak edenler için Bette Davis ve Joan Crawford arasında yaşananların bazılarına şöyle bir göz atalım:

 • Prodüksiyon sırasında Bette Davis, kocası Pepsi CEO’su olan Joan Crawford’ın damarına basmak için sette mutlaka bir Coca-Cola makinesi olmasını ister.
 • Filmin bir sahnesinde Bette Davis, Joan Crawford’ın kafasına tekme atmaktadır. Davis öyle sert bir tekme atar ki Crawford’ın kafasına altı dikiş atılır. Hatta tekme muhabbeti ilk bölümdeki bir replikte geçiyor.
 • Rol gereği Bette’nin Joan’ı kucağında taşıması gerekir, ancak Joan ceplerine o kadar çok taş doldurur ki Davis belini sakatlar.
 • Yine ilk bölümde yer alan bir detay olarak, çekimler başlamadan önce set ekibinin gönlünü kazanmak için hediyeler dağıtan Joan’ın tutumuna karşılık Davis ‘kes zırvalamayı’ diyen bir not yazıp ona gönderir.
 • Davis onun hakkında “K****kları oynama konusunda neden bu kadar başarılıyım? Sanırım öyle olmadığım için. Sanırım Joan da hanımefendileri oynamakta bu yüzden başarılı.” demiştir.
 • Davis’in Crawford hakkında “Alev alsa üzerine işemem.” ve “MGM’in Lassie dışındaki bütün erkekleriyle yattı.” gibi cümleler sarf ettiği de rivayetler arasındadır.
 • Rekabet çekimlerin bitmesinin ardından da devam eder. Bu filmle Bette Davis bir kez daha ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar’a aday olurken Joan Crawford eli boş döner. Bu yüzden o da Davis’in aleyhinde bir kampanya yapar ve hatta rakipleri arayarak ödülü kim kazanırsa onun adına kabul etmek istediğini belirtmiştir. Sonuç olarak o yıl ödülü alan Anne Bancroft‘ın yerine Crawford sahneye çıkar ve ezeli rakibesine havasını atmış olur.

feud fx ile ilgili görsel sonucu

SON SÖZ

Sadece konusuyla bile ilgimi çekmeyi başardı Feud. Sonuçta film sektöründe yaşananlar, ego savaşları ve parıltılı bir dönemi kim görmezden gelebilir ki? Kaldı ki yarattığı büyük beklentilerin altında ezilmemiş ve oldukça başarılı bir başlangıç yapmış. Şimdilik sadece bir bölüm izledik, fakat önümüzdeki bölümlerde gaza biraz daha asılacağı için bölümlerin çok daha zevkli geçeceği kesin.

Teknik olarak gerçekten göz alıcı bir iş. Kostümler, makyajlar ve ihtişamlı setleriyle daha ilk andan itibaren hoş bir izlenim verdiği kesin. Eğer bu kısımlarla ilgilenmiyorsanız elde müthiş bir kadro var. Oscar’lı oyuncular Jessica Lange ve Susan Sarandon (tam da kendilerinden beklediğimiz gibi) harikalar yaratıyor. Keza Judy Davis, Alfred Molina, Stanley Tucci, Jackie Hoffman, Catherine Zeta-Jones ve Kathy Bates gibi işin ehli isimlerden de çok iyi performanslar izliyoruz.

Sinema sektörüne biraz bile olsa ilgi duyanların izlemesi gereken bir proje olduğunu düşünüyorum. Örneğin 5. bölümde Oscar ödülleri işlenecekmiş ki şimdiden heyecanlanmaya başladım. Prodüksiyon süreci ve böylesine bir rekabeti tüm detaylarıyla ekranda görmek de farklı bir tat verecektir. Zaten ödülleri de silip süpüreceği şimdiden belli görünüyor. İzleyenlere ve izleyecek olanlara iyi seyirler.

 • Not: Dizinin yeni bölümleri ülkemizde Pazartesi 23:00‘te, Amerika yayınından bir gün sonra ekrana geliyor.
 • Not #2: Dizi, 1989’da yayınlanan Bette and Joan: The Divine Feud isimli romandan ekranlara uyarlandı.

FRAGMAN VE JENERİK

***

feud bette and joan ile ilgili görsel sonucu

feud bette and joan ile ilgili görsel sonucu

feud bette and joan ile ilgili görsel sonucu

feud bette and joan ile ilgili görsel sonucu