Son dönemin sevilen işlerini bünyesinde bulunduran BluTV yine iddialı bir projeyle bugünkü konuğumuz oluyor. 25 Ağustos’ta ilk 3 bölümüyle yayına giren İlk ve Son sıra dışı hikaye anlatımıyla dikkat çekerken iyi bir dijital dizi yapmak için yüksek bütçelere ve fantastik hikayelere gerek olmadığını da bir kez daha kanıtlıyor. O zaman buyurun tanıtıma:

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram, Aşk
Sezon/Bölüm Sayısı: Şimdilik ilk 3 bölüm yayınlandı (yeni bölümler her çarşamba 19.00’da)
Süre: 60-65 dakika
Yapımcı: BluTV Productions (platformun ilk iç yapım dizisi)
Yönetmen: Cem Karcı | Senaryo: Hakan Bonomo
Platform: BluTV & Turkcell TV+
Önemli Bağlantılar: Resmi Site – IMDb

KONU

İlk ve Son, her bölümde Deniz ve Barış çiftinin ilişkisini farklı bir formatla ele alıyor.

  • Örneğin 1. bölümde (Tanışma ve Boşanma) hem 2011‘de çiftin tanıştığı ilk zamanları, hem de 2021‘de çiftin boşanmaya karar verdiği anları bir arada izliyoruz.
  • 2. bölüm (Aşk ve Nefret), aşkın tavan yaptığı 2012‘yi ve boşanmayla sonuçlanan süreçten önce nefretin doruğa çıktığı 2020‘yi aynı potada eritiyor.
  • 3. bölüm (Düğün ve Cenaze) ise 2013‘teki düğün ve 2019‘daki bir cenazenin çift üzerindeki etkilerini bizlerle buluşturuyor.

Bu mantığa göre sonraki bölümlerin de (büyük olasılıkla) 2014/2018, 2015/2017 ve 2016 şeklinde giderek bu formatı devam ettireceğini söyleyebiliriz.


KARAKTERLER

Deniz (Özge Özpirinçci): Babasının ihanetleriyle dolu mutsuz bir evliliğin izleriyle büyüdüğü için erkeklere güveni kalmamış, asi ve bildiğini okumayı seven biri. Olaylara duygularıyla değil mantığıyla bakıyor. İnatçı bir kişiliği var ve (en azından ilk zamanlarda) evlilik fikrine oldukça uzak. Kendisinden gizli yapılan hiçbir şeye müsamahası yok.

Barış (Salih Bademci): Çocukken ağabeyini bir trafik kazasında kaybetmesinin ardından içine kapanan babası ve tüm sevgisini hastalıklı şekilde ona veren annesiyle birlikte büyümüş. Yengeç burcu olduğu için duygularını saklamaktan çekinmiyor. Kaldı ki çoğu zaman saklayamadığı öfkesi ve güvensizliği de ilişkiyi olumsuz etkileyen durumlardan biri.

Dizide ayrıca Deniz’in ağabeyi rolünde Serkan Ercan, ağabeyin eşi rolünde Gülçin Kültür Şahin, Barış’ın annesi rolünde Sacide Taşaner, Barış’ın babası rolünde Şerif Erol, Deniz’in babası rolünde ise Engin Alkan karşımıza çıkıyor.

Not: Özge Özpirinçci, aynı zamanda dizinin ortak yapımcısı olarak da görev alıyor.


SON SÖZ

İlk ve Son, aslında hikaye olarak izleyicilere herhangi bir yenilik vaat etmeden bu tarz yapımlarda görülebilecek pek çok şeyi önümüze getiriyor ancak bu bilindik formülleri oldukça samimi ve gerçekçi bir yerden ele alarak kendi tarzını yaratmayı da başarıyor. Hem melankoli ve komediyi başarıyla aynı potada eritmesi hem de altı dolu karakterleriyle tatmin edici bir seyir deneyimi sunuyor. Olması gerektiği gibi iki tarafa da eşit şekilde yaklaşıp gerisini bizlere bırakıyor ve bunu yaparken ders vermekten uzak bir üslup kullanıyor. Özge Özpirinçci ve Salih Bademci’nin dört başı mamur performansları ve uyumları da kağıt üstündeki materyalin etkisini bine çıkararak sahiciliğin bir an bile elden düşmemesini sağlıyor. Kısacası bu yıl içindeki dijital platform dizileri arasında en iyilerden biri olduğunu şimdiden gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. İzleyecek herkese iyi seyirler.

Not: Dizi, Türkiye’de ilk kez görülen bir uygulamaya imza atarak çiftin ilişkisindeki kırılma noktalarını ve karakterlerin ruh halini uzman psikolog Eren Yüksel’in yorumlarıyla (dış ses veya altyazıyla) birlikte izleme imkanı sunuyor. Bu özel seçenekten yararlanmak için BluTV oynatıcısındaki Dublaj bölümünden “Terapist” sekmesini tıklamak yeterli.


FRAGMAN & JENERİK