HBO‘nun son yıllarda ortalığı kasıp kavuran hit dizisi Game of Thrones, içinde bulunduğumuz aylar içinde 3. sezonu yarıladı. Aslen Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisinin uyarlaması olan dizi, zaman zaman seyirciye kitap olarak daha fazlasını vadedebiliyor. Dizi, özellikle çok fazla sayıda bulunan karakterleri, karmaşık kurgusu ve adını daha önce duymadığımız birbirinden ilginç mekanlarıyla seyircilerin diziyi takip etmesinde zorluklar çıkarabiliyor.

Biz de bunu göz önüne alarak dizimiz için en önemli bölge olan “Kuzey”i anlatmak istedik. Kuzeyi anlatırken, kuzeye hükmeden Stark‘lardan ve onlara bağlı büyük hanedanlardan bahsetmemek olmazdı tabii ki. Game of Thrones dünyası hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sizi yazımızın devamına alalım.

İçindekiler


Coğrafya :

Kuzey Westeros‘u oluşturan en büyük bölgelerden biridir ve 7 krallık içerisinde yüz ölçümü olarak neredeyse diğer 6 krallığın toplamı kadar büyüktür. Bölge büyük olmasına rağmen olumsuz iklim şartlarından dolayı seyrek bir nüfusa sahiptir.

Bölge genel olarak büyük ormanlar, tepesi her zaman karla kaplı sıradağlar ve büyük boş arazilerle kaplıdır. Kuzeyde hala ayak basılmamış bölgeler vardır. Bölgedeki insanlar ya küçüklü büyüklü köylerde yaşarlar ya da kuzeyde bulunan kalelerde ikamet ederler.

Kuzey, iki büyük bariyer arasında sıkışmış gibidir. Doğusu ve batısı denizlerle kaplı olan kuzeye, kara yoluyla giriş iki yolludur; kuzeyi yabanıl bölgeden ayıran sur ve kuzeyi güneye bağlayan boğaz. Boğaz, kuzeyi güneye bağlayan dar bir toprak parçasıdır; fakat geçmesi hiç kolay değildir. Bataklıklarla ve binbir çeşit yırtıcı hayvanla kaplı bölgede, tek bir geçiş yolu vardır. Bu yolu da sadece kuzeye bağlılık yemini etmiş Reed Hanesi bilir.

Geçişin bir diğer zorluğu ise bataklıkları geçen tek yolun hemen kuzeyinde Moat Cailin kalesinin bulunmasıdır. Kuzey Kralları, Moat Cailin sayesinde kuzeye yapılan bir çok güneyli saldırıyı durdurmuşlardır. Şimdilerde büyük kısmı harabe olan kalenin sadece 3 kısmı ayaktadır. Bu nedenlerden ötürü Boğaz Bölgesi, kuzeyin anahtarı olarak görülür ve kuzeye açılabilecek bir savaşta kilit noktayı oluşturur.

Bir diğer bariyer ise kuzeyi yabanıllardan ve ötekilerden koruyan Sur‘dur. Sur tamamı buzdan oluşan yükseliği 250 metreyi bulan yekpare bir duvar şeklinde aşılmazdır. Sur‘da bir çok Kale bulunmaktadır ve eskiden hepsi askerlerle dolu olan bu kalelerin şu an sadece 3’ü kullanılmaktadır.

 

 

 

Kuzeyin doğusunda Titreyen Deniz ve batısında Gün Batımı Denizi bulunur. Bu iki sahil şeridi boyunca uzanan dağlık kıyılarında kuzeyin bir sürü adası vardır. Fakat bu adaların çoğunda yaşam yoktur. Adalardan bilinenler Skagos ve Ayı adasıdır.
Kuzeyde iki tane büyük nehir bulunur. Bu nehirler, taşımacılık ve ticarette de kullanır. Bunlardan biri Beyaz Liman‘da başlayıp Kışyarı‘na kadar giden Beyaz Bıçak ve Son Ocak kalesine kadar giden Son Nehir’dir.
kuzeyde coğrafyayı oluşturan diğer önemli yerler ise şöyledir; Hendek Tepeleri ilk insanların mezarları olarak rivayet edilen bölgedir; noktalı tepeleri ve elverişsiz bozuk arazisiyle çok büyük bir alan kaplar. Kurt Ormanı Kışyarı‘ndan Taşlı Kıyı‘ya kadar uzanan kuzeyin en büyük ormanıdır. Dereler Hendek Tepeleri‘nin batısında kalan bir çok küçüklü büyüklü nehri barındıran bölgedir.

Kültürel Yapısı : 

Yukarıda anlatılan bir çok nedenden dolayı Kuzeyliler, Güney Krallıkları‘ndan ayrı kalmış ve kendilerine özgü bir kültür oluşturmuşlardır. Kuzeyliler, ilk insanların kanından gelir. Kuzeyliler dürüstlükleriyle, cesaretleriyle ve azimleriyle bilinirler. Diğer krallıklardan farklı olarak Kuzeyliler, Yedi İnancı‘na bağlı değildir. Onlar eski tanrılara ve Yürek Ağaçları‘na inanırlar.

Sadece Beyaz Liman halkı ve Beyaz Liman‘ı yöneten Manderly Hanesi güneylilerin Yedi İnancı’na sahiptir. Kuzey iklimi ve coğrafyası kolay bir bölge olmadığından insanları da zordur. Kuzeydeki insanların en büyük derdi kıştır. Her zaman kışa hazırlanırlar ve bunun için çalışırlar. Güney’de bulunan turnuvalar, eğlenceler, ziyafetler kuzeyde bulunmaz.

Kuzeyli insanlar birbirlerine ve hanedanlarına çok sadıktır. Kuzeyde köylerde ve kalelerde yaşayan halk dışında Dağ Klanları’na sadık insanlar da vardır ve bunlar gözlerden uzak, yabani bir hayat sürerler. Fakat çoğu Kışyarı’nın Stark’larına bağlılık yemini etmiştir. Kuzeyde şövalyelik yaygın değildir ve şövalyelik turnuvaları düzenlenmez; çünkü şövalyelik Yedi İnancı’yla ilişkilendirilir.

Mevsimler : 

Kuzey, her zaman soğuktur ve kar yağışı görülür. Yaz mevsimi, kışa göre daha ılıman geçse de yazın bile hava soğuktur ve yer yer kar yağışlarına rastlanır. Kuzeyli insanlar her zaman sert kışa hazırlanır. Kalelerdeki üstatlar, sonbaharın gelişini duyurduğunda kış hazırlıkları başlar. Kuzeyli lordlar, kış için çiftçinin hububatlarının 4’te 1’ini ya da 5’te 1’ini alırlar. Yemekler tuzlanır; şaraplar, içecekler ve kiler kış için hazırlanır. Sahildeki insanlar balıklar sayesinde yaşarlar. Hatta kış boyunca da buz balıkçılığı yaparlar. Kış aylarında kar 12 metreyi bulur ve bölgeyi yaşanılmaz hale getirir. Bu yüzden büyük köyler ve kaleler sıcak su kaynaklarının ve kaplıcaların üstüne ve çevresine kurulmuştur.

White Harbor (Beyaz Liman)

Ticaret :

Ticaret genel olarak Kral Yolu çevresine kurulan büyüklü küçüklü pazarlarda yapılır. Kuzeyin başlıca ihracat ürünü yün ve deridir. Aynı zamanda gümüş ticareti de gelişmiştir.
Bunun dışında, en büyük ticaret merkezi Beyaz Liman’dır. Konum olarak güneye yakın olan liman Kuzey ile güneyin ticaretinde kilit noktadır ve bu özelliği yüzünden kuzeydeki en zengin yerdir ve kuzeyde bulunan tek şehir Beyaz Liman’dır.

Kısa Tarih :

Kuzeyin insanları, yaklaşık 12.000 yıl önce bu topraklarda yaşamış ilk insanların kanından gelir. Yaklaşık 8.000 yıl önce ötekiler istilaya başladığında Sur inşa edilmiş ve Kışyarı kurulmuştur. Mimar Brandon Stark tarafından yapılmıştır hepsi. Rivayetlere göre Sur’un ve Kışyarı’nın kurulmasına devler de yardımcı olmuştur. Böylece Gece Nöbetçileri birliği ortaya çıkmış ve Starklar kuzeyin kralı olmuştur. Daha sonra ,Kral Torhen Stark, Fatih Aegon ve ejderhalarına diz çökmüştür. Kuzeyin bölgesel başkenti olarak Kışyarı, en zorlu şenliklere yıllar boyunca ev sahipliği yapmıştır.

Kuzey, Demir Taht’a bağlılık yemini etmiş Kışyarı’nın Stark’ları tarafından yönetilir. Kuzeyde Stark’lar dışında bir çok soylu hanedan vardır. Her biri kendi bölgelerine hükmeden bu hanedanların hepsi, kuzeyin kralı Stark’lara bağlılık yemini etmişlerdir.

Yazının devamında kuzeyde bulunan soylu hanedanlardan bahsedeceğim. Stark Hanesi hakkında diziyi izleyen herkes az çok fikir sahibi olduğu için yazıda, diğer hanedanlara daha çok yer verilecektir.

Stark Hanesi : 


Westeros‘un büyük hanedanlarından biridir ve kuzeyin hakimidir. Eskiden, Kış Kralları olarak hüküm sürerlerdi. Targeryan fethinden sonra Kuzey’in muhafızı olmuşlardır. Armaları beyaz zemin üzerine gri ulu kurttur. Mottoları ‘ Kış Geliyor’dur.

Aile üyelerinin genel fiziksel yapısı uzun, ince yüz, siyah saçlar ve gri gözlerdir. Dizide bir çok ana karakter bu hanenin üyesidir.

Starklar, Sur’u ve Kışyarı’nı inşa etmiştir. Kurucuları Mimar Bran olarak bilinir. Soyları ilk insanlara dayanır ve eski tanrılara inanırlar.

Ayrıca Starklar bir çok yabanıl saldırısını geri püskürtmüş ve krallığı korumuşlardır.

 

Stark’lara Bağlılık Yemini Etmiş
Haneler :


Stark’lara bağlı büyüklü  küçüklü yaklaşık 54 hane vardır. Bunlardan 12’si soylu ve büyük hanelerdir. Bunlardan en önemlileri Karstark Hanesi, Manderly Hanesi, Mormont Hanesi ve Bolton Hanesi’dir.

Karstark Hanesi :

Bin yıl önce Karlhon Stark tarafından kurulan Karstark Hanesi Karlhon’a ödül olarak sunulmuştur. Bin yıl önce Bolton’ların isyanını kendi hane adıyla durduran Karlhon’a ödül olarak, Son Ocak nehrinin batısındaki topraklar verilmiş ve burada kendi kalesi Karhold’u (Karl’ın sığınağı) kurmasına izin verilmiştir.

Karholdlar, Titreyen Deniz‘e bakan, Son Nehir‘in arkasındaki ormanın ortasında, Kışyarı’nın kuzeydoğusu boyunca uzanan topraklarda yaşarlar. Armaları siyah zemin üzerine beyaz güneş ışığıdır ve Mottoları ‘ Kış Güneşi’dir. Karstarklar sakallı, uzun saçlı sert adamlardır.

 

 

Manderly Hanesi : 

Manderly Hanesi, kuzeyde soyları kuzeyli insanlara dayanmayan tek hanedir. Menzil Toprakları kökenli olan bu hane, Fetih Savaş‘ından binlerce yıl önce güçlü nehir Mander kıyılarında yaşıyorken, buradan Gardener‘ler tarafından kovulmuş ve kuzeye sürgün edilmiştir. Kışyarı’nın Starkları tarafında çok iyi karşılanan Manderlyler, Jon Stark tarafından korsanlardan temizlenen Beyaz Liman‘a yerleştirildiler.

Kökenleri yüzünden Andal soyundan gelen hane, Kuzeyliler’in inandığı eski tanrılar yerine Yedi İnancı’na inanırlar.

Beyaz Liman, kuzeydeki en büyük limandır ve deniz taşımacılığı ve ticaret için kilit noktadır. Kuzeyde bulunan tek şehir olan Beyaz Liman, Westeros’taki en büyük 5. şehirdir. Hanedan armaları beyaz-yeşil zemin üzerinde üç dişli mızrak taşıyan sakallı ve koyu yeşil saçlı beyaz bir deniz adamıdır.

Mormont Hanesi : 


Buz Koyu’nun içinde yer alan Ayı Adası’nda hüküm süren Mormontlar; eski, gururlu ve onurlu bir ailedir. Armaları yeşil koru üzerine siyah bir ayıdır ve mottoları “İşte Karşınızdayız”dır. Ayı Adası değerli doğal kaynaklara sahip olmadığı için fakir bir hanedir.

Büyük salonları topraktan savunma çitleri ile çevrilmiş devasa kütüklerden yapılmıştır. Kapıda bir kolunda emzikteki bir bebeği ve diğer kolunda da bir savaş baltasını tutan ayı postunda bir kadın yontulmuştur. Ayı Adası’ndaki diğer kadınlar gibi Mormont Hanesi’nin kadınları da kendilerini demir adamlardan ve yabanıllardan nasıl koruması gerektiğini öğrenir.

Dizide önemli bir karekter olan Sör Jorah Mormont, Ayı Adası lorduydu; fakat eşini para ile mutlu etmek için köle tacirliği işine girdiği için Eddard Stark tarafından ölüme mahkum edildi. İnfazdan kaçan Sör Jorah Mormont, Essos kıtasında saklanmıştır.

Bolton Hanesi : 


Dehşet Kale’li Bolton Hanesi, kuzeydeki eski soylu hanelerden biridir. Dehşet Kalesi’nde hüküm süren Bolton’lar’ın en meşhur özellikleri, tutsaklarına yaptıkları işkence yöntemleridir. Düşmanlarının derisini yüzmeleriyle bilinirler. George R.R. Martin’e göre, mottoları “Kılıçlarımız keskindir”, Boltonlar arasındaki ortak bir deyiş ise “Derisi yüzülmüş bir adamın hiçbir sırrı yoktur” sözüdür.

Boltonlar yüzyıllar boyunca Starklar’ın rakibi olmuş ve fırsat bulduklarında isyan etmişlerdir. Boltonlar pekçok Stark lordunun derisini yüzerek ve kendilerine ait olan Dehşet Kalesi’nde asarak Starklar’a karşı bazı başarılar kazandılar. Söylentiye göre, bazı Bolton lordları düşmanlarının yüzülmüş derilerini -Starklar dahil- pelerin olarak giyerlermiş. En son 300 yıl önce isyan etmiş ve başarısız olmuşlardır.

 

Bu büyük hanelerin dışında, önemli diğer iki hane Bozsu Gözcüsünün Reedleri ve Son Ocak’lı Umber hanesidir.


Boğazdaki bataklıklarda yaşayan bataklık sakinleri ve kurbağa yiyenler olarak adlandırılan Reedler’in Starklar’a olan bağlılığı tamdır. Reed Hanesi, Starklar kuzeydeki kral olduğunda, Starklar’a yemin ve sadakat etmiş ilk hanedir. Yarı resmi bir kaynağa göre armaları siyah-yeşil zemin üzerine siyah bir kertenkele aslanıdır.

Reed Hanesi, diğer hanelerden farklı şekilde Kışyarı’nın Stark Hanesi’ne bağlılık yemini etmektedir. Bozsu Lordu Howland Reed, Eddard Stark’ın en iyi dostu ve dizideki kilit bir karakterdir.

Bozsu sadakatiyle söz veriyoruz Kışyarı’ya. Sana teslim ediyoruz, lordum yuvayı ve yüreği ve hasatı. Kılıçlarımız ve mızraklarımız ve oklarımız senin emrin içindir. Zayıflığımıza merhamet göster, çaresizliğimize yardım et, her şeye adalet getir ve biz seni hayal kırıklığına uğratmayacağız. Yeryüzü ve su üzerine yemin ederim. Bronz ve demir üzerine yemin ederim. “Buz ve ateş üzerine yemin ederim.”

Son Ocak’lı Umber Hanesi diğer bir kuzeyli soylu bir hanedir. Sur’a en yakın hane olan Umber’lar yabanıl saldırılarında yardım için sürekli çağrılırlar. Hanenin başı, Lord Jon Umber’dır ve çoğunlukla Büyük Jon olarak çağrılır.

 Son Söz :

Yazı boyunca Stark Hanesi’nin hükmettiği kuzeyden ve kuzeyde bulunan hanedanlardan bahsettik. Bu yazı, diziyi izlerken bazı noktaların daha anlaşılır olması, eğer izlerken kafanızda küçük sorular kaldıysa onların giderilmesi ve ilerki bölümler için kaynak oluşturması için hazırlandı.