KİMLİK BİLGİLERİ

 Türü: Kara Komedi

Sezon – Bölüm sayısı: 2 sezon, 12 bölüm (6 + 6)

Yayın tarih aralığı:  5 Şubat 2014–29 Mayıs 2015

Bölüm süresi: 30 dk

Yayınlandığı kanal: BBC Two

2

KONU

Inside No. 9, birbirinden bağımsız bölüm ve karakterlerden oluşan bir İngiliz komedi dizisidir. Her bölümde farklı bir konu işlemesine rağmen bütün olaylar 9 numaralı bir evin ya da apartman dairesinin içerisinde geçmektedir. Dizinin adı da zaten buradan gelmektedir. Kara komedi olarak tanımlanan dizinin her bölümünün şaşırtmacalı bir sonla bitmesi ya da başta basit gibi görünüp sonradan çok farklı ve karmaşık bir hale gelen olayları anlatması, dizinin başka bir özelliğidir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

2

Dizinin her bölümünde farklı oyuncular görmekteyiz. Bu oyuncuların başka dizilerden tanıdığımız oyuncular olması da dizinin güzel bir yanı. Ancak dizinin senaristliğini yapan Reece Shearsmith (sağda) ve Steve Pemberton on iki bölümün on birinde rol almaktadır. Tabii ki hepsinde de farklı karakterler olarak karşımıza çıkıyorlar.

1

YAZARIN NOTU

İngiliz dizilerini seven kişilerin kesinlikle beğeneceğini, diğerlerinin de mutlaka bir şans vermesi gerektiğini düşünüyorum. İlk izlendiğinde dizinin ilk bölümü biraz tuhaf gelebilir. O yüzden sabretmek gerekiyor; çünkü her şey son beş dakikada ortaya çıkıyor. Böylece siz de nasıl bir dizi olduğunu o zaman anlıyorsunuz. Özellikle ikinci bölüm olan “A Quiet Night In” benim favorilerimden. Şimdiden iyi seyirler.