Haydi gelin bu haftasonu 4 saatinizi mini bir animeye ayırın: Inuyashiki (diğer adıyla Inuyashiki Last Hero)
“Yine mi kahraman?” diye gözlerinizi devirmeden önce konuyu okuyup Japonların yaratıcılıklarına bir kez daha hayran kalmadan geçmeyin derim.

Sadece 11 bölümlük bir hikaye olduğu için çok ayrıntıya girmeden hemen geçeyim mevzuya:
Elimizde kamburu çıkmış, hayatından bezmiş, kafasında kalan bir avuç saçı beyazlamış, her tarafı ağrıyan, yaşlı mı yaşlı görünen ve fakat aslında sadece 58 yaşında olan, ergen iki çocuk babası ve evli bir adamcağızımız var. Adı Inuyashiki Ichiro.
Biz bu adamın bu yaşta niye 80-90’lık bir dede gibi göründüğüne kafa yoraduralım, adamcağıza bir de kanser teşhisi konulmasın mı? Azıcık ömrü kaldığını öğrenip “E yok artık” demeye kalmadan da daha ilk bölümden başına öyle bir iş geliyor ki kendisi bile bunun niyesini, nasılını anlamakta zorlanıyor. E o ne olduğu, niye olduğu kısmı da bize (ve diğer hüpletmiş izleyicilere) kalsın, siz izleyip öğrenin. :)
Sonuç olarak dizinin adından da anlayacağınız üzere ana kahramanımız dede görünümlü Inuyashiki Amca.

Dolgu bölümü olmadan, anlatacağını sündürmeden mizahıyla, trajedisiyle, aksiyonuyla, bilim kurgusuyla aktarıveriyor 11 bölümde. Eh, yazarınıza da tavsiye etmek düşüyor.

Anime ile ilgili birkaç ayrıntıyı da atlamadan aktaralım:
Hiroya Oku tarafından kaleme alınan Inuyashiki isimli manga 2014 Ocak ayında raflarda yerini almıştı. Daha ilk sayısında ünlenen, yayını boyunca da çeşitli ödül adaylıkları alan ve Temmuz 2017’de sona eren manganın uyarlaması olan bu anime ise 12 Ekim 2017-22 Aralık 2017 tarihleri arasında ekranlara geldi ve kısa zamanda adından söz ettirir oldu.


Karakterleri tanıtmayarak ve pek havalı (hatta belki de sizi tavlayacak) bazı görselleri aktarmadan, işin sürprizini tadında bırakmayı tercih ediyorum bu mini anime için.
Beklentileri tavan yapmadan izlemelik, eli yüzü düzgün bir zaman geçirmelik olarak tavsiye ediyorum. 11 bölümcük olduğu için sıkılmadan hüpleteceksiniz zaten.


Pek güzel bir müziği olan ancak ne olup bittiğine dair fikir veren giriş jeneriğini en azından ilk bölümü izleyene kadar atlarsanız hiç olmazsa ilk bölümün ispiyonunu yemezsiniz notunu da benden duymuş olun.