kendimizi hem abd yapımı dizilere hem de bunların ödüllendirilme törenlerine (emmy, golden globe vs.) öyle kaptırmışız ki kendi dizilerimizden epey uzaklaşmışız. herkesin yerli dizilerin uzunluğundan ve senaryolardaki yavaşlık, aksaklık ve mantık hatalarından ve b. şikayetçi olduğunu biliyorum (sırf reytinge -paraya- dayalı bir politika güdüldüğünden senaryonun kusursuzluğu gözardı ediliyor). fakat çok keyifli, senaryosu dikkate değer, “çok güzel” kategorisine girecek istisna yapımlar da elbette mevcut. altın portakal‘ı herkes biliyordur. kaliteli filmlerin gösterildiği antalya film festivali‘nde en iyilere verilen ödüldür. kalitesi tartışılmazdır bence. ismail cem televizyon ödülleri de işte bu altın portakal’ı yaratan ve yıllardır devam ettiren ekibin televizyon için yarattığı bir ödüllendirme törenidir. bu organizasyonla televizyondaki istisna yapımlar arasından en iyilerini seçmeyi planlanıyor.

Bu yıl ilki düzenlenecek olan ismail cem televizyon ödülleri töreni 24 nisan’da türk televizyonlarındaki en iyi yapımları herkesle paylaşacak.bir sürü dizi gibi, bir sürü de ödül töreni düzenleniyor. kalitesi ve başarısı tartışılır, fakat bana sorarsanız ismail cem ödülleri altın portakal’da olduğu gibi dizilerde de oyuncu ve yapımcılarında da hakkını vererek paylaştıracaktır yerlerini.
işte adaylar;

en i̇yi komedi dizisi: canım ailem, 1 kadın 1 erkek, geniş aile, papatyam, benim annem bir melek.en i̇yi komedi aktris adayları: demet evgar (1 kadın 1 erkek), şebnem bozoklu (canım ailem), zuhal topal (geniş aile), oya başar (benim annem bir melek), nilgün kasapbaşoğlu (papatyam).en i̇yi komedi dizisi aktör adayları: emre karayel (1 kadın 1 erkek), ufuk özkan (geniş aile), ahmet uğurlu (zoraki başkan), tarık ünlüoğlu (benim annem bir melek).

en i̇yi komedi dizisi yardımcı aktris adayları: ezgi mola (canım ailem), dolunay soysert (benim annem bir melek), gizem akman (geniş aile), ayşen gruda (zoraki başkan), çiğdem batur (papatyam).en i̇yi komedi dizisi yardımcı aktör adayları: i̇lker aksum (canım ailem), rasim öztekin (geniş aile), tarık pabuçcuoğlu (papatyam), ali sunal (benim annem bir melek), dost elver (zoraki başkan).

en i̇yi drama dizi adayları: ezel, hanımın çiftliği, aşk-ı memnu, kapalıçarşı, kasaba.en i̇yi drama dizi aktris adayları: özgü namal (hanımın çiftliği), beren saat (aşk-ı memnu), cansu dere (ezel), aslı tandoğan (kapalıçarşı), sumru yavrucuk (bahar dalları).en i̇yi drama dizi aktör adayları: kenan i̇mirzalıoğlu (ezel), mehmet aslantuğ (hanımın çiftliği), olgun şimşek (kapalıçarşı), kıvanç tatlıtuğ (aşk-ı memnu), talat bulut (kasaba).en i̇yi gençlik dizisi adayları: arka sıradakiler, melekler korusun, es – es, kavak yelleri, deniz yıldızılistenin devamına buradan ulaşılabilir.detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.