Gülse Birsel‘i hepimiz az çok az çok tanırız. G.A.G. ile TV ekranlarında adım attıktan sonra kaleme aldığı Avrupa Yakası‘nın popülerliği de malum. 6 sezon süren dizinin sahne ve replikleri halen güncelliğini koruyor. İlk projesinde önceden haşır neşir olduğu ofis hayatı ve aile kültürüne değinen Birsel, sonraki dizisi Yalan Dünya‘da ise Türk televizyon sektörünü tefe koymuştu. İlk filmi Aile Arasında ile gişeyi domine ettikten sonra başarılı senarist, yine çok yakından bildiği bir ortamı, yani sosyeteyi ti’ye aldığı yeni projesiyle ekranlara döndü: Jet Sosyete.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Komedi

Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon, 15 bölüm yayınlandı. (2. sezon Eylül’de)

Yayın Durumu: 18 Şubat 2018 – günümüz

Süre: Ortalama 100 dakika

Yapımcı: BKM

Yönetmen: Hakan Algül | Senaryo: Gülse Birsel

Kanalı: Star TV (yeni sezonda TV8’de ekrana gelecek)

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipedi – FacebookTwitterInstagram – Youtube

KONU

Varoş bir gecekondu mahallesinde eşi Safiye, kızı Yıldız, kayınçosu Gündüz ve baldızı Melike’yle yaşayan Yaşar Yüksel, getir-götür sorumlusu olarak çalıştığı Özpamuk Tekstil’in genel müdürlüğüne terfi edilince tüm hayatı değişir. Jet Set sitesindeki lüks bir villada yaşamaya başlayan ve deyim yerindeyse sosyeteye jet hızıyla giriş yapan Yüksel ailesinin komşuları da en az onlar kadar kendilerine has insanlardır.

Özpamuk Tekstil’in sahibi olan Cengiz Bey ise eşi Gizem, ilk eşinden olma çocuğu Ozan ve annesi Zahide’yle yaşamını sürdürmektedir. Ozan’ın bir skandala karışmasından sonra onu genel müdürlükten alır ve yerine Yaşar’ı getirir. Üstelik Ozan’ın villasında da bundan sonra Yüksel ailesi oturacaktır. Böylece sosyetenin renkli dünyasında birbirinden eğlenceli maceralar, yeni aşklar ve heyecanlar başlar.

KARAKTERLER

(soldan sağa): Safiye, Yıldız, Melike, Gündüz, Yaşar

 • Yaşar Yüksel (Çağlar Çorumlu): İstanbul’un varoş bir mahallesinde yaşayan klasik bir aile babası. Özpamuk Tekstil’in getir-götür sorumlusu olarak çalışırken kendini bir anda genel müdür koltuğunda buluyor ve hiç bilmediği bir dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor.
 • Safiye Yüksel (Derya Karadaş): Yaşar’ın eşi, Yıldız’ın annesi, Gündüz ve Melike’nin ablası. Hayatındaki değişikliklerden son derece memnun. Nabza göre şerbet veren, uyanık bir insan. Cemiyet hayatında hızlı bir giriş yaptıktan sonra komşusu Gizem’le de yakın arkadaş oluyor.
 • Gündüz Şahin (Bartu Küçükçağlayan): Safiye’nin erkek kardeşi. İsminin aksine biraz karanlık, agresif, hiçbir işte dikiş tutturamayan ve mafyaya borç takan ama bir yandan da ailesine düşkün biri. Sosyete kızı Alara’yla tanıştıktan sonra hayatı değişiyor.
 • Melike Şahin (Aslı Bekiroğlu): Safiye’nin kız kardeşi. Eskişehir’de Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra ablasının yanına taşınmış. Genç, güzel ve dobra. Bitkilerle uğraşmayı seviyor. Gelir gelmez komşularının oğlu Ozan’la karşılaşıyor.
 • Yıldız Yüksel (Tuğba Çom Makar): Yaşar ve Safiye’nin kızı. Liseden zar zor mezun olmuş, ‘eli işte gözü oynaşta’ olanlardan. Her genç ve karizmatik erkeğe potansiyel sevgili gözüyle bakıyor. Kısa zamanda sosyetenin gösterişine hemen kendini kaptırıyor.

(soldan sağa): Ozan, Gizem, Cengiz, Zahide

 • Cengiz Özpamuk (Cengiz Bozkurt): Özpamuk Tekstil’in sahibi. Paraya düşkün, kurnaz ve cimri bir insan. Ticaret hayatına 80’lerde kaçak kot satarak başladıktan sonra kendi fabrikasını kurmuş. İlk eşinden boşandıktan sonra kendisinden yaşça küçük Gizem’le evlenmiş.
 • Gizem Sahici Özpamuk (Gülse Birsel): 90’lı yılların ikinci sınıf, magazinel, sokak defileleriyle ünlü mankeni. Artık eskisi kadar meşhur olmasa da kendisini bir ‘moda ikonası’ olarak görüyor. Üvey oğlu Ozan’a çok düşkün ve sık sık kayınvalidesi Zahide’nin eleştirilerine maruz kalıyor.
 • Ozan Özpamuk (Sarp Apak): Özpamuk ailesinin çapkın ve aklı biraz havada oğlu. Karıştığı bir skandaldan sonra Özpamuk Tekstil’deki genel müdürlük görevinden alınıp baba evine dönmek zorunda kalıyor. İlayda Çıkrıkçıoğlu’yla evlilik hazırlığı yaparken Melike’yle tanışıyor.
 • Zahide Özpamuk (Ayşenil Şamlıoğlu): Cengiz’in annesi. Eskiden sefalet içinde bir yaşam sürerken şimdilerde sosyetenin öne çıkan simalarından biri. Çok fazla dizi izliyor. Ozan’a çok düşkün, ancak bir türlü gelini olarak kabul edemediği Gizem’le sık sık uğraşıyor.

(soldan sağa): Talip, Tony, Pelin

 • Pelin Soner (Hasibe Eren): Özpamuk Tekstil’in halkla ilişkiler, pazarlama ve sosyal medyasından sorumlu. Instagram fenomeni. Ada, Eda, Seda ve Moda adlı 4 küçük kızı var. Kankası Tony ile ofisin demirbaşlarından biri. Yaşar’ın yeni genel müdür olmasıyla şok yaşıyor.
 • Tonguç ‘Tony’ Pehlivan (Enis Arıkan): Özpamuk Tekstil’in baş tasarımcısı. Tatlı dilli ve esprili olduğu kadar dedikoducu ve entrikacı. Topuk dikeninden muzdarip annesiyle birlikte yaşıyor. O da Yaşar’ın yeni görevine alışmakta zorluk çekiyor.
 • Talip (Şahin Irmak): Özpamuk Tekstil’in çaycısı ve mahalledeki ocakbaşının sahibi. Kendini bir başarı hikayesi olarak görüyor ve bunu tekrarlamaktan bıkmıyor. Yıldız’a içten içe aşık. Ancak aradaki yaş farkı ve yakın arkadaşının kızı olması nedeniyle bir türlü ona açılamıyor.

(soldan sağa): Alara, İlayda, Tekin

 • İlayda Çıkrıkçıoğlu (Deniz Cengiz): Tekstil fabrikası sahibi Çıkrıkçıoğlu ailesinin büyük kızı. Cemiyet hayatının dikkat çeken yüzü. Pasta şefliği yapıyor. Ozan’ın nişanlısı. Göbek adı Rüveyda. Dışarıdan nazik ve efendi bir aile kızı gibi görünse de içten içe kibirli, herkese tepeden bakan bir kişilik.
 • Alara Çıkrıkçıoğlu (Ecem Uzun): İlayda’nın kız kardeşi. Ablasının aksine sosyete hayatından ve çevresindeki insanlardan fena halde sıkılmış, farklı maceralar peşinde koşmak isterken kendisinden çok farklı olan Gündüz’le tanışıp kaynaşıyor.
 • Tekin (Emre Taştekin): JetSet AVM’deki lüks mağazalardan birinde çalışıyor. Biraz patavatsız ve garip, bir dediği ötekini tutmayan bir satış temsilcisi.
 • Not: Hasibe Eren’i dizinin 8. bölümünden itibaren Talip’in fesat, oğluna düşkün, kötü niyetli ve çıkarcı annesi Şennur karakteriyle de birden izliyoruz.

SON SÖZ

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya’yı beğeniyle izlemiş biri olarak Jet Sosyete’den de beklentilerim yüksekti. İlk fragman yayınlandıktan sonra birçok izleyici diziyi (Avrupa Yakası’nın da etkisiyle) acımasızca eleştirirken ilk bölümden sonra da durum değişmemişti. Ancak aradan 2-3 bölüm geçtikten ve karakterler oturmaya başladıktan sonra vitesi her bölüm biraz daha büyüttü. Şahsen ilk bölümleri de beğenerek takip etmiştim ama Gülse Birsel’in eleştirileri dikkate alıp yaptığı ufak rötuşlar sayesinde daha da beğenerek izler oldum.

Jet Sosyete’yi neden önerebiliriz peki? İlk başta zekice bir senaryo için. İlerleyen bölümlerde karşılaşacağınız tespitlerle gülerken düşüneceğiniz garanti. Eğer önceki dizilerle kıyaslamadan, ön yargılara ve negatif yorumlara kulak aldırmadan izlenirse bu yoğun gündem içinde 2 saatinizi keyifle geçirmek için. Kısa zamanda hatırı sayılır bir uyum yakalayan ekibin yüksek enerjisi için. Son dönemdeki kaliteli komedi eksikliğinde nefes almak için.

Bir parantez de oyuncular için açmak istiyorum. Kadrodaki her isim birbirinden iyi performanslar sergiliyor ama özellikle Gülse Birsel, normal karakterler yazdıktan sonra Gizem gibi abartı düzeyi belli bir seviyede tutulan bir karakterin altından çok iyi kalkmasıyla kısa sürede dizinin yıldızına dönüşüyor. Yine sosyal medyadaki videolarıyla keşfedilen Deniz Cengiz’in de ileride Gupse Özay tarzı bir başarı hikayesine imza atacağı kesin.

Jet Sosyete her bölümde farklı konuları içeren bir yapım, yani hikayeyi anlamak için düzenli bir takip gerektirmiyor. Ancak yine de ben ilk sezonun da izlenmesini tavsiye ediyorum. Sonuç olarak benimsemek için biraz zaman isteyen, ama benimsedikten sonra da kolay kolay vazgeçilemeyecek bir yapım. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN & JENERİK