Collateral, Netflix ve İngiliz kanalı BBC Two ortaklığında çekilen, The Hours ve The Reader gibi kaliteli filmlerin senaryosunu kaleme alan David Hare‘in imzasını taşıyan, yönetmenliğini de ünlü İngiliz yönetmen S.J. Clarkson‘ın yaptığı bir mini dizi. Ayrıca yer aldığı An Education adlı filmle 2010 yılında Oscar’a aday olan ünlü sinema yıldızı Carey Mulligan‘ın başrolünde olmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Tek sezonu 55-57 dakika arası dört bölümden oluşan dizimiz geçtiğimiz Şubat ayında ekranlara geldi.

Biraz daha yakından tanıyalım.

KONU

Pizza dağıtıcısı Abdullah Asif, teslimat dönüşü sebepsiz yere öldürülür. Soruşturmanın başına getirilen polis dedektifi Kip Glaspie, diğerlerinin aksine bunun sebepsiz yere işlenmiş rastgele bir cinayet olduğuna inanmadığından bu işin peşine düşer ve cinayetin arkasındaki gizemin perdesini aralamaya çalışır. Abdullah Asif’in mülteci olarak İngiltere’ye yerleşmiş olması kafalarda şüpheleri çoğaltır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Kip Galespie (Carey Mulligan)

Ünlü bir atletken sakatlanıp kariyerini yarıda bırakmak zorunda kalmış ve dedektif olmuştur. İnsanlar tarafından küçümsense de becerikli bir dedektiftir. Bu olayı çözmek için elinden geleni yapacaktır.

Oscar adaylığı olan ünlü oyuncuyu An Education filminden hatırlayabilirsiniz.

David Mars (John Simm)

İşçi Partisi mensubu politikacı. İktidardayken şu anda parti olarak muhalefet konumuna düşmüşlerdir ve onun da koltuğu sallanmaktadır. Cinayet onun bölgesinde işlendiği ve pizza siparişi veren kişi eski karısı olduğu için olayla istemeden de olsa alakadar olur. Bir yandan politika bir yandan da eski karısının istekleriyle boğuşmaktadır.

Oyuncuyu Trauma, Doctor Who, The Catch, Life on Mars ve Prey dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Hannah Stern (Nicola Walker)

Eşcinsel olan bir rahip. Eşcinselliğini ve kız arkadaşını saklamaya çalışıyor fakat kız arkadaşının cinayete tanık olmasıyla bu durum zora giriyor. Eski arkadaşı David’ten yardım istiyor.

Oyuncuyu River, Unforgotten, The Split, Last Tango in Halifax gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

Karen Mars (Billie Piper)

David ile kısa süreliğine evli kalıp ondan bir çocuk sahibi olmuştur. Beyrut’ta yaşadığı dönemler onu psikolojik olarak etkilemiştir; şimdi hayatını sürdürmede sıkıntılar çekmektedir. Eski bir takım alışkanlıklarını bırakmakta zorlanıyordur. David’e ise istekleriyle sürekli baskı yapmaktadır.

Oyuncuyu Doctor Who, Penny Dreadful ve Secret Diary of a Call Girl dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Sandrine Shaw (Jeany Spark)

İngiliz yüzbaşı. Afganistan, Irak gibi bölgelerde görev yapmış ve oradan döndükten sonra öfke sorunu ve uyum sağlama gibi problemleriyle uğraşıyordur. İlk bölüm ispiyonu!! Abdullah Asif’i öldüren tetikçidir. 

Oyuncuyu Born to Kill, Jericho, The Interceptor, The Escape Artist gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

  • Ayrıca dizide Abdullah Asif’in kız kardeşleri rolünde Ahd Kamel ve July Namir, Kip’in ortağı rolünde Nathaniel Martello-White, Jane’in kız arkadaşı rolünde Kae Alexander, pizzacıda çalışan ve siparişe fikir değiştiripAbdullah’ı göndererek bir nevi dolaylı yoldan ölümüne sebep olan Laurie rolünde Hayley Squires rol alıyor. 

SON SÖZ

Collateral, kadrosunda çok sevdiğim Billie Piper’ı barındırmasıyla dikkatimi çeken bir dizi olmuştu. Onun yanı sıra Carey Mulligan, John Simm ve Nicola Walker gibi sevdiğim isimlerin de olması ağzımı sulandırmıştı. Yaz aylarına geldiğimizde yeni izleyebildim ve diziden çok memnun kaldım. Özellikle politik, toplumsal, sosyal eleştiri olarak yaptığı göndermeler çok hoşuma gitti. İngilizlerin elinden bu tarz eleştiri barındıran çok fazla dizi izlememiştim, o yüzden şaşırdım da diyebilirim. Bu tarz göndermeleri barındıran ve sorunları işleyen dizileri seven bünyeme güzel geldi dizi. Sizler de öyleyseniz deneyebilirsiniz. Süreleri uzun olmasına rağmen hiç sıkılmadan izledim.

Tavsiyedir. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI

NOT: Daha önce dizi ile ilgili şurada yorum yapılıyordu.