Bugün daha önce tanıtımını yaptığım dizilerden farklı olarak bir animasyon dizisiyle karşınızdayım. Malum son dönemde bazı çizgi diziler çocuklara değil, yetişkinlere de hitap etmeye başladı. Şimdi bahsedeceğim Gravity Falls (Yerçekimi Şelalesi) de bunlardan biri. Gelin, bu yapımı biraz yakın mercek altına alalım.

gravity falls banner ile ilgili görsel sonucu

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Animasyon, Komedi, Macera

Sezon/Bölüm Sayısı: 2 sezon, 40 bölüm (15 Haziran 2012-15 Şubat 2016)

Durumu: Sona erdi.

Süre: 20-24 dakika

Yaratıcı: Alex Hirsch

Kanalı: Disney Channel (2012-2016) & Disney XD (2014-2016)

Önemli Bağlantılar: Resmi Site – IMDb – Wikipedia

gravity falls ile ilgili görsel sonucu

KONU

Dipper ve Mabel Pines, ebeveynleri tarafından yaz tatillerini geçirmeleri için amcaları Stan’in Oregon, Gravity Falls’taki evine gönderilir. Burası aynı zamanda ‘Mystery Shack’ adlı bir turistik mekandır ve iyi para kazanmaktadır. Başlangıçta her şey normal görünmektedir, 3 ay burada kaldıktan sonra evlerine dönmeyi beklerken buranın aslında birçok esrarengiz olaya ev sahipliği yaptığını fark ederler. Öte yandan Dipper, buradaki garip olayların derlendiği bir günlük bulur ve iki kardeş bu günlüğün de yardımıyla her bölüm karşılarına çıkan ilginçliklerle baş etmeye çalışır.

KARAKTERLER

gravity falls dipper gif ile ilgili görsel sonucu

 • Dipper Pines (Jason Ritter): Mabel’ın ikiz kardeşi. Adını alnında bulunan büyük ayı takım yıldızından almıştır. Zeki ve meraklı biridir, ama fiziksel anlamda güçlü değildir. Mystery Shack’ta çalışan ve kendisinden yaşça büyük olan Wendy’ye aşıktır. En büyük amacı günlükleri yazan kişiyi bulmaktır. Mabel’a göre daha ciddidir. Gerçek adı Mason’dır.

gravity falls mabel gif ile ilgili görsel sonucu

 • Mabel Pines (Kristen Schaal): Dipper’ın ikiz kardeşi. Saf ve iyi niyetlidir, en kötü anlarda bile hep bardağın dolu tarafından bakar. Her bölümde değişen rengarenk kazakları en dikkat çekici özelliklerinden biridir. Güler yüzlüdür ve Waddles (Paytak) adlı bir domuzu vardır.

gravity falls stan gif ile ilgili görsel sonucu

 • Stanley Pines (Alex Hirsch): Dipper ve Mabel’ın amcası, Mystery Shack’ın yöneticisi. Tembel, yalancı, hile peşinde koşan, cimri bir adamdır. Bu huyları sayesinde halkı kandırıp paraya para demez. Bu kadar yerdiğimize bakmayın, iyi bir amcadır ve yeğenleri için her şeyi yapabilir. 2. sezonda Stanford adlı bir ikiz kardeşi (Oscar’lı oyuncu J.K. Simmons tarafından seslendiriliyor) olduğunu ve yıllardır başka bir boyutta hapis kaldığını görürüz. Kendisi ayrıca günlüklerin de yazarıdır.

gravity falls soos gif ile ilgili görsel sonucu

 • Soos Ramirez (Alex Hirsch): Mystery Shack’te çalışmaktadır, kulübenin onarım işlerinden de sorumludur. Stan’in sağ koludur. Birazcık aptal gibi görünse de çoğu olayda kahramanlarımıza büyük yardımı dokunmuştur. Büyükannesiyle birlikte yaşamaktadır.

gravity falls wendy gif ile ilgili görsel sonucu

 • Wendy Corduroy (Linda Cardellini): Yarı zamanlı olarak Mystery Shack’te kasiyerlik yapmaktadır. Havalı, rahat ve sosyal bir kızdır. Babası ve üç erkek kardeşiyle birlikte yaşamaktadır. Dipper onu ilk gördüğü anda ilgi duymaya başlamıştır.

Bu 5 ana karakterimizin yanı sıra kasabada yaşayan birçok karakter de tekrar eden rollerle karşımıza çıkıyor. Karakterlere ve seslendiren (çoğu tanıdık) isimlere şuradan ulaşabilirsiniz.

gravity falls dipper mabel stan ile ilgili görsel sonucu

TIRIVIRI BİLGİLER

 • Alex Hirsch, Dipper karakteri için kendinden, Mabel için kardeşi Ariel’den, Stan için büyükbabasından, Soos için eski okul arkadaşı Jesus Chambrot’tan esinlenmiş.
 • Dipper ve Mabel da Alex Hirsch’in anne ve babasının 2. ismiymiş.
 • Her bölümde rol alan sadece iki karakter var: Dipper ve Mabel.
 • Alex Hirsch dizide üç sürekli karakteri (Stan, Soos ve Old Man McGucket) seslendirirken birçok bölümlük karaktere de sesiyle hayat verdi.
 • Her bölüm sonunda anlamı bilinmeyen çeşitli sayı ve harf kombinasyonları veriliyor.
 • Dizinin 5 adet kısa serisi var.
 • Bazı bölümlerde geçen “Trust no one.” (Kimseye güvenme) cümlesi X-Files‘a yapılan bir göndermeymiş.

SON SÖZ

Gravity Falls (ya da ülkemizdeki ismiyle “Esrarengiz Kasaba) yukarıda da bahsettiğim gibi hem çocuklara, hem yetişkinlere hitap eden bir iş. Hatta 2. sezon için konuşacak olursak daha çok yetişkinleri hedeflediği kesin. Ben orijinal haliyle değil, dublajlı versiyonuyla izledim; ancak aldığım zevkte bir değişiklik olmadı. Zaten birkaç istisna haricinde animasyonlara dublajın yakıştığını düşünüyorum.

Birbirinden renkli karakterleri ve esprileriyle dikkate değer bir yapım olduğu kesin. İlk sezonda komedi daha ağırlıkta olurken 2. sezonun biraz daha karanlık bir tonu var. Yine de gözünüzü korkutmuş olmayalım, her bölümde bir şekilde güldürmeyi başarıyor ve 20 dakika su gibi geçip gidiyor. Kısacası kaliteli animasyon izlemek isteyen varsa gönül rahatlığıyla öneriyorum. Zaten bölüm sayısı da az olduğu için sıkıntı vermeyecektir. İyi seyirler.

FRAGMAN & JENERİK

https://www.youtube.com/watch?v=0PYzpK-xa6c

https://www.youtube.com/watch?v=X2DUpDxFJyg