NBC, 15 Mart’ta sessiz sedasız pek iddialı bir diziye başladı : Kings (Krallar)
Pilot bölümü çift bölüm olan dizi, İncil’deki Davut‘un (King David) hikayesine dayanıyor.
Yaratıcıları, dizinin kurgusunu hikayeyi günümüze oturtarak yorumlamışlar. Yani “eğer hikayenin kahramanları günümüzde abd topraklarını kapsayan bir krallıkta yaşasalardı nasıl olurdu?”dan yola çıkılmış. Takım elbiseli, asasız, taçsız günümüz ABD başkanları tadında (ve fakat karizmatik) bir kral, keza kendi gibi kabinesi ve ailesi, yine abd askerleri tadında ordusu, hatta savaştığı eski Sovyetler Birliği benzeri diğer krallık… Anlayacağınız modern bir monarşi sözkonusu.

Kings

Kings

ABD yerine Gilboa, SSCB yerine Gath ülkeleri sıcak savaştalar (her iki ülke de monarşi ile yönetiliyor). Pilot bölümün ilk 1 saati ağır geçiyor denilebilir ama ilerleyen bölümler için tüm karakterleri ve durumu tanıtan bir 1 saat bu. İlerleyen dakikalarda ise Gilboa’daki yalanlar, aldatmacalar ve gizli güç savaşlarına tanık oluyoruz.
Tarihe ve günümüze göndermelerle bezenmiş, pek politik, pek sağlam bir dizi 3 bölümü yayınlanmış olan Kings.
Başrollerden Gilboa’nın kralı Silas Benjamin rolündeki Ian McShane (Deadwood) döktürüyor.
David Shepherd rolünü canlandıran genç Christopher Egan da geri kalmıyor ve insana sık sık “yeni bi mr. ripley” hissi veriyor. (Tabii, Chris Egan’ın Matt Damon‘a benzerliği de bu hissi yaratıyor.)
Dizinin yaratıcısı Michael Green‘in Heroes‘un ilk sezonunda birçok bölümde yapımcı ve yine ilk sezonun 3 bölümünde yazarlık yapmış olması ümit veriyor.
Dizi ile ilgili kimi yorumlar, bilim-kurguluğu olmayan bir Battlestar Galactica tahtına teğet geçtiği yönünde. Kimi yorumlar NBC’nin başarısız tanıtımı (tanıtmaması) sayesinde dizinin düşük reytinglerle ziyan olacağına işaret ediyor. Haberlere göre NBC, pilot bölümün düşük reytinglerinden sonra reklam ve tanıtım için birkaç akıllı hamle yapmış ama bu, diziyi iptal olmaktan kurtarır mı henüz belli değil.
İzlediğim 3 bölümden sonra kişisel fikrim, türünün pek güzel bir örneği olduğu ve üzerinde bolcana konuşulacağı yönünde. Bu şekilde devam etmesini ve iptal olan pek çok güzel dizi gibi bunun da kötü reklam/yanlış yayın saati derken reyting kurbanı olmamasını ümit ediyorum.