Küçük bir dağ kasabasında çeşitli zamanlarda ölmüş olan bir çok insan, kanlı canlı bir şekilde bedenlerinde hayat bulurlar. Ölülerin kasabaya gelişiyle, elektrik kesintileri yaşanır ve kasaba sınırları içerisinde bulunan barajın su seviyesi de gizemli şekilde düşmeye başlar. İlginizi çekebilecek, hikayesi mistik bir atmosferde geçen dizimiz Les Revenants ile ilgili ayrıntılar için sizi yazının devamına davet ediyorum.

İçindekiler


YAYIN BİLGİLERİ

Fransız Canal + tarafından, 26 Kasım 2012 tarihinde yayınlanmaya başlanan Les Revenants, aynı isimli 2004 yapımı filmin yeniden uyarlamasıdır. İlk sezonu, bölüm süreleri ortalama 50 dakika olmak üzere 8 bölüm sürmüştür. Ortalama 1.4 milyon reyting ortalaması tutturan dizi, kanalı memnun etmiş olacak ki 2.sezon onayını hemen alıverdi. 2.sezon 2014 Şubat ayında yayınlanacak.

Elde ettiği başarıdan sonra, dizinin İngiltere ve Amerika‘da ki yayın hakları, Shameless‘in yaratıcısı Paul Abbot tarafından satın alındı.

Dizinin harika müziklerini ise Post-Rock müzik türüyle dünyada bir çok hayranı olan İskoç grup Mogwai yapmıştır. Diziyle aynı ismi taşıyan 14 şarkılık bir soundtrack albümleri de piyasaya çıkmıştır.


KONU

İçinde öğrencileri taşıyan bir gezi otobüsü kaza geçirip uçuruma yuvarlanır. Kazadan kurtulan olmaz ve 38 kişi hayatını kaybeder. Buraya kadar sizin için herşey trajik bir kazadan ibaret olabilir. Asıl anarmollikler ise kazanın yaşandığı 2008 yılından dört yıl sonra başlıyor. Neler mi yaşanıyor? Karakterleri tanıtırken konuya devam edelim.

KARAKTERLER

ClaireJeromeCamilleLena

Camille(Yara Pilartz) : Kazadan ölen öğrencilerden Camille, 4 yıl sonra insan formundaki bedeniyle kasabaya geri döner. İlk iş olarak evine gelir. Karşılaştığı ilk insan ise annesi Claire’dir. Ölmüş olduğunu bilmemektedir. Hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam etmeye çalışır. Fakat çok yakın zamanda ölmüş olduğu gerçeğini anlamaya başlar.

Claire(Anne Consiginy) : Ölmüş olan kızını tekrar karşısında kanlı canlı bir şekilde  görünce tam anlamıyla bir şok yaşar. Ne yapacağını bilemez bir halde durumu anlamlandırmaya çalışır. Tekrar kavuştuğunu düşündüğü kızını, bir kez daha kaybetmeye katlanamayacağını düşünüp, onu herkesten saklamaya çalışır.

Lena(Jenna Thiam) : Camille’nin ikiz kardeşi Lena ise ölmüş olan kardeşini karşısında görünce korkudan ağlamaya başlar.  Öfke kontrolü sorunu olan Lena sinir krizi geçirir.

Jerome(Frederic Pierrot): Baba Jerome’un ise kızı Camille öldükten sonra karısı Claire ile araları açılmıştır. Camille’nin ortaya çıkışı, karısıyla olan sorunlarını düzeltme imkanı verir. Elbette ki bu olağanüstü durum karşısında ilk başlarda o da ne yapacağını bilemez.

JulieVictor

Julie (Celine Sallette) : Julie, geçmişte başından geçen talihsiz bir olay  yüzündenpsikolojik olarak çöküntüye uğramış; kendini de yalnızlığa mahkum etmiş bir karakterdir. Hikayenin başında, sokakta yalnız başına dolaşıp onu takip eden küçük çocuk Victor’ı himayesine alıp beraber yaşamaya başlarlar.

Victor(Swan Nambotin): Victor, oldukça gizemli bir çocuktur. Julia polis merkezine gidip onun hakkında bir kayıp başvurusuna da rastlayamaz. Victor hiç konuşmayan bir çocuktur.


                     Adele                                        Simon                                      Thomas

 

      Toni                                                Lucy                                      Serge

 

 

               Laure                                         Pierre                                      Rahip

Dizide yer alan diğer bir çok karakter olmasına karşın, bu diziye özel karakterler hakkında vereceğim her türlü bilgi, ispiyon sınırının içinde yer alacağı için karakter tanımlamalarını kısa tutmak zorundayım. Konuya devam edelim.

 KONUNUN DEVAMI

Kasabadaki hayat, Camille harici farklı zamanlarda ölmüş olan başka ölülerin de kasabaya geri gelmesiyle bir anda alt üst olur. Durumu karmaşık hale sokan bir diğer nokta ise, bu ölüler hiç yaşlanmamıştır. 4 yıl önce ölen de 30 yıl önce ölen de öldükleri zamanki fiziki görünümleriyle geri gelmişlerdir.  Ölmüş olduklarını ilk başlarda kavrayamazlar. Hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeye çalışırlar. İştahları yerindedir. Bol bol yemek yerler, fakat uyuma güçlüğü çekerler. Ölmeden evvel yaşadıkları hayatla, ortaya çıktıkları zaman arasında yaşanan hiçbir şeyi hatırlayamamaktadırlar.

Hikayenin öncesine yapılan geri dönüşlerle ölülerin geçmiş hayatları hakkında gizemli bilgiler de ediniyoruz. Neden öldükleri hakkındaki sırlar da bu geriye dönüşlerde açıklanıyor.

Her şeyin ölülerle sınırlı bir kasabada hikayesi geçen  dizi olduğunu düşünüyorsanız, bitmedi dahası da var. Kasabada yedi yıl önce seri cinayetler işlenmiştir. İşte bu katil de  ölülerin ortaya çıkmasıyla cinayetlerine kaldığı yerden devam etmeye başlar.

Ölülerin ölmeden evvel yaşadığı ilişkilerini tekrar devam ettirmek istemeleri, artık hayatını başka birileriyle yaşamaya başlayan normal insanları da içinden çıkılması güç bir duruma sokar. Haliyle bu durum enteresan aşk üçgenlerini de doğurur.

SON SÖZ

İçinde barındırdığı mistik atmosferiyle, izleyen bir çok kişiye David Lynch‘in Twin Peaks‘ini hatırlatması muhtemeldir. Gizemlerle dolu hikayelerden hoşlanan bünyelere ilaç gibi gelebilecek Les Revenants’ı tavsiye edip, izlemek isteyenler için iyi seyirler diliyorum.

TANITIM FRAGMANI

 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=7aNHFbC1OBc?feature=player_detailpage&w=640&h=360]