lethal-weapon-fox-tv-series-artwork

FOX’un bu Sonbahar başlayan yeni draması Lethal Weapon’ın tanıtımına hoş geldiniz.

lethal_weapon_tv_title_card

KÜNYE

Türü: Drama, Aksiyon, Suç, Polisiye, Komedi

Sezon – Bölüm Sayısı: Devam eden ilk sezon 18 bölümden oluşacak.

Onay Durumu: Henüz 2. sezon onayı almadı.

Süre: Pilot bölüm 46, diğer bölümler 43-44 dakika

Mutfaktakiler: Matthew MillerJennifer GwartzDan LinMcGAndy Callahan

Yayınlandığı Kanal: FOX

Yayınlandığı Gün ve Saat: Perşembe – 20:00 (Empire Önü)

Resmi Site – WikipediaIMDB – Twitter – Facebook – Instagram

LETHAL WEAPON: L-R: Damon Wayans and Clayne Crawford in LETHAL WEAPON coming soon to FOX. ©2016 Fox Broadcasting Co. Cr: Richard Foreman/FOX

KONU

Dizimiz, ilki 1987 yılında gösterime giren ve 1989, 1992 ve 1998 yıllarında 3 adet devam filmi gelen, başrollerini Mel Gibson ve Danny Glover‘ın paylaştığı aynı isimli popüler film serisinin TV uyarlaması olma özelliği taşıyor.

Eski bir asker olan Teksaslı polis memuru Martin Riggs’in karısı ve doğmamış bebeğini kaybettikten sonra rahmetli eşinin memleketi Los Angeles’a taşınması ile hikayemiz başlar. Karısının ve çocuğunun ölümünü atlatamayan, yaşama yeniden tutunma ve yeni bir hayat kurma konusunda pek bir çaba harcamak gibi niyeti olmayan, kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığı için ölüme ramak kala yaşamaktan çekinmeyen korkusuz dedektifimiz Martin Riggs, Los Angeles Polis Departmanı’ndaki görevine başladıktan sonra yaşam enerjisi yüksek, etrafına mutluluk saçan, eğlenceli ve esprili bir karaktere sahip orta yaşlı siyahi dedektifimiz Roger Murtaugh ile ortak yapılır.

Bir kalp krizi vakası atlatmış ve ameliyat olmuş olan, bundan sonra stres ve aşırı heyecandan mümkün mertebe uzak durması gereken Murtaugh’ın istirahat döneminin ardından göreve döndüğü ilk hafta bu çılgın adamla partner olması kalbi için iyi olmasa da dedektiflik kariyeri için heyecan verici  bir hale gelmiştir. Birbirinden zorlu davalar ve eğlenceli hikayeler bu çiçeği burnunda ikilimizi beklemekte, koltuğumuza kurulup izlemek ise bize düşmektedir.

LETHAL WEAPON: Pictured L-R: Clayne Crawford, Damon Wayans Sr., Jordana Brewster, Johnathan Fernandez, Kevin Rahm and Keesha Sharp on LETHAL WEAPON premiering Wednesday, Sept. 21 (8:00-9:00 PM ET/PT) on FOX. ©2016 Fox Broadcasting Co. CR: Brian Bowen Smith/FOX

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

screen-shot-2016-06-21-at-10-45-23-am

Martin Riggs (Clayne Crawford):

Konu kısmında kendisinden kısaca söz etiğimiz karakterimizin en önemli özelliği, ölüp karısı ve çocuğuna kavuşmak istemesi. Ama nedendir bilinmez bu sorunu intihar ederek çözmek istemiyor. Bu sebeple görevler sırasında birbirinden çılgın kararlar alıp ölüme meydan okuyor. Şansı yaver gidip Azrail ile karşılaşmadığı sürece işini yapıp suçluları yakalamış oluyor, olur da ölüm vakti gelmişse de canına minnet!

Korkusuz, çılgın, esprili, kendini insanlardan soyutlamaya çalışan, başına buyruk ve pasaklı biri olarak tarif edilebilecek Martin Riggs karakterine Rectify dizisinden tanıdığımız Clayne Crawford hayat veriyor.

 

mv5bmtk3mzq2otkyov5bml5banbnxkftztgwmja4njg5ote-_v1_sy1000_cr0014441000_al_

Roger Murtaugh (Damon Wayans):

Konu kısmında kendisinden kısaca söz ettiğimiz karakterimiz, mutlu bir evliliğe ve 3 çocuğa sahip mutlu bir aile babası. Bunca yıllık polislik kariyerinde Riggs ile ortak olduğu süreçteki kadar aksiyon, heyecan ve görev tatmini yaşamamış olması dolayısıyla, ehlileştirilmemiş özelliklerinden ötürü Riggs’e epey bir sinirlense de aslında içten içe halinden memnun.

Çabuk gaza gelen, esprili, gözü pek bir dedektif olsa da eşinden eğlenceli bir şekilde hafiften tırsan Roger Murtaugh karakterine My Wife And Kids dizisinden tanıdığımız Damon Wayans hayat veriyor.

LETHAL WEAPON: Keesha Sharp on LETHAL WEAPON premiering Wednesday, Sept. 21 (8:00-9:00 PM ET/PT) on FOX. ©2016 Fox Broadcasting Co. CR: Brian Bowen Smith/FOX

Trish Murtaugh (Keesha Sharp):

Roger’ın destekleyici, güler yüzlü, sempatik, eğlenceli, seksi, avukatlık yapan, biricik eşi Trish rolünde Are We There Yet? ve American Crime Story dizilerinden hatırlanabilecek Keesha Sharp’ı izliyoruz.

mv5bmji2mdq4oduwnf5bml5banbnxkftztgwnzc1mtyxmdi-_v1__sx853_sy362_

Brooks Avery (Kevin Rahm):

Los Angeles Polis Departmanı’nın başındaki kişi. Riggs ve Murtaugh’ın suçluları yakalama şekilleri, yakalarken verdikleri hasarlar ve başlarına buyrukluklarından memnun olmasa da suçluları yakalıyor olmalarından memnun.

İyi niyetli ve anlayışlı bir amir olarak nitelendirebileceğimiz Brooks Avery karakterine Desperate Housewives, Mad Men ve Judging Amy dizilerinden aşina olduğumuz Kevin Rahm hayat veriyor.

mv5bmtc4njy4ode1ml5bml5banbnxkftztgwmzqymze2mdi-_v1__sx853_sy362_

Maureen Cahill (Jordana Brewster):

Los Angeles Polis Departmanı’nda çalışan kadrolu psikolog. Komiser Avery, Riggs’i olabildiğince kontrol altında tutmak ve ehlileşmesine katkıda bulunması amacıyla onu görevlendiriyor. Riggs belirli aralıklarla gelip onunla konuşmakla mükellef.

İlgili, anlayışlı, sempatik bir psikolog olan Maureen Cahill karakterine The Fast and the Furious film serisi ve Dallas dizisinden aşina olduğumuz Jordana Brewster hayat veriyor.

nl4a4y

Riana Murtaugh (Chandler Kinney):

Roger ve Trish’in en büyük çocukları Riana rolünde Chandler Kinney karşımıza çıkıyor.

dante-brown_0147

Roger Murtaugh Jr. (Dante Brown):

Roger’ın hık demiş burnundan düşmüş özelliklere sahip oğlu Roger Murtaugh Jr. karakterinde Mr. Robinson dizisinden tanıdığımız Dante Brown’ı izliyoruz.

ct4jztvumaaglne

Cruz ve Bailey

Cruz (Richard Cabral):

Riggs-Murtaugh ikilisine daha çok davanın çözülmesine yardımcı olabilecek bağlantılar bulma konusunda yardımcı olan polis memurumuz. Sert bir görünüş ve mizaca sahip olan Cruz karakterine American Crime dizisinden tanıyabileceğiniz Richard Cabral hayat veriyor.

Sonya Bailey (Michelle Mitchenor):

Daha çok teknik konularda olmak üzere Riggs-Murtaugh ikilisine davaları çözmesinde yardımcı olan seksi polis memurumuz. Riggs-Murtaugh ikilisinin çoğu zaman ona asistan muamelesi çekmesi onu kızdırıyor.

mv5bmtcymdkwmdy5of5bml5banbnxkftztgwntm4ntu1mdi-_v1_sy1000_cr0014971000_al_

Scorsese (Johnathan Fernandez):

Merkezde görev yapan adli tıp görevlisi.

floriana-lima

Miranda Riggs (Floriana Lima):

Riggs’in rahmetli eşi Miranda rolünde Supergirl ve The Family dizilerinden tanıdığımız Floriana Lima’yı izliyoruz ara ara flashback (geriye dönüş) sahnelerinde.

mv5bnje2nzkymzuxnf5bml5banbnxkftztgwmdqymze2mdi-_v1_sy1000_sx1500_al_

Hali hazırda 8 bölümü yayınlanan diziye şu ana kadar konuk olan bazı isimler ise şunlar: Hilarie BurtonTony PlanaTed LevineMichael Raymond-JamesKristoffer PolahaJason DeruloElizabeth McLaughlinEllen HollmanTanc Sade, Gino Anthony Pesi.

1lw_ep108_sc14_171_f_hires1-www-imagesplitter-net

YAZARIN NOTU

Lethal Weapon benim için bu sonbahar döneminin en başarılı yeni dizisi olmayı başardı. Ayrıca Lucifer ile beraber Sonbahar döneminin en formda iki ulusal dizisinden biri bana göre. Her bölümü ile belirli bir kalite standardını yakalamış durumda. Sonbaharı güzelleştiren FOX’a ve emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim bu sebeple.

Film serisinin pek fanı olmayan benim gibi bir bünyeyi hem oyuncu kadrosu, hem karakterler, hem aksiyon, hem de komedi olarak doyurduğunu söyleyebilirim rahatlıkla. Hali hazırda TV’de bu seviye başarılı bir aksiyon komedi olmaması da diziyi rakipsiz kılıyor benim gözümde.

Başrolünden yardımcı rolüne, hatta konuk oyuncularına kadar tüm kadrosunu seviyorum bu dizinin. Bir tek Scorsese’ye ısınamadım henüz ama o da minnacık sahnelerinde pek batmıyor sonuçta gözüme. Jordana Brewster‘ın sahnelerinin artırılması ve tek bölümde diziye konuk olan Hilarie Burton‘ın bir sürpriz yapılıp ilerleyen dönemde kadrolu oyuncu haline getirilmesi en büyük 2 temennim kadro konusunda.

mv5byje2m2myogetyja2yy00odmwlwjknzgtmmnjntrinjyzm2nkl2ltywdll2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjuxmdg2mdi-_v1_

Karakterler o kadar eğlenceli yazılmış ki çoğu komediyim diye gezinen diziden daha fazla güldürüp eğlendiriyor bu dizi beni. Hikayeyi bırakıp sırf karakterler arası diyaloglar için bile takip edilir kesinlikle bu dizi.

let_first_look_1280x720_750935107816

TV’nin en sempatik, en mutlu evli çifti diye tarif edebileceğim Murtaugh çiftini izlemek de ayrı bir keyif bu arada.

Aksiyon konusunda da oldukça doyurucu ve göz doldurucu olduğunu ve zaman zaman cidden paraya kıyıp ekranları şenlendirdiğini de belirtmeden geçemeyeceğim.

mv5bmtcxnjmwmze2m15bml5banbnxkftztgwodm4ntu1mdi-_v1_sy1000_cr0014441000_al_

Reyting bazında değerlendirdiğimizde de oldukça iyi iş çıkardığını, FOX’un Empire‘ın ardından en başarılı dizisi olduğunu söylemek gerek. Onay almama gibi bir derdi olmayacağını söyleyebilirim bu sebeple.

İlk 8 bölümün reytingleri sırasıyla şu şekilde bu arada: 2.20, 1.99, 1.71, 1.91, 1.70, 1.81, 1.69 ve 1.60.

Dizinin reytinglerini Empire’ın önünde yayınlanıyor olmasının getirdiği desteğin fazla etkilemediğini, kendine has bir izleyici kitlesi oluşturduğunu da belirtmek gerek. Empire’ın yayınlanmadığı haftada da 1.70 reyting elde etmesi bunun kanıtı zaten. 2. sezonda başka bir güne geçse bile bu sezon Rosewood‘un yaşadığı ekstrem düşüşü yaşayacağına inanmıyorum.

Daha fazla övüp de yazıyı gereksiz yere uzatmadan bitireyim burada ben. İzleyecek olanlara iyi seyirler!

FRAGMAN

sonya_bailey_lethal_weapon_tv_series

LETHAL WEAPON: Pictured L-R: Damon Wayans and Keesha Sharp in the "Ties That Bind" episode of LETHAL WEAPON airing Wednesday, Nov. 2 (8:00-9:00 PM ET/PT) on FOX. ©2016 Fox Broadcasting Co. CR: Eddy Chen/FOX

LETHAL WEAPON: Pictured L-R: Guest star Richard Cabral and Michelle Mitchenor in the "Spilt Milk" episode of LETHAL WEAPON airing Wednesday, Oct. 19 (8:00-9:00 PM ET/PT) on FOX. ©2016 Fox Broadcasting Co. CR: Darren Michaels/FOX

mv5bmjayndezoti3nv5bml5banbnxkftztgwnjqymze2mdi-_v1_sy1000_cr0014441000_al_

lethal-weapon-2016-damon-wayans-clayne-crawford-and-johnathan-fernandez

mv5bmta1owvlztytmtq5zs00mwrjlwjizgetoda3yzqzyjy0mjqxxkeyxkfqcgdeqxvynjuxmdg2mdi-_v1_

mv5bmje2otk3njc0m15bml5banbnxkftztgwmjg2mjmymdi-_v1_sy1000_sx1500_al_

mv5bmtuwmty4ndkwnl5bml5banbnxkftztgwotk4ntuzmdi-_v1_sy1000_cr0014441000_al_

mv5bnzq4zgiym2ytmgqymy00ywvilwfizdqtzwvlnzziztiyodgyxkeyxkfqcgdeqxvynjuxmdg2mdi-_v1_

mv5by2nhn2u2zdatzje4nc00ota2lwe0nwmtnzflndkwmthhndg4xkeyxkfqcgdeqxvynjuxmdg2mdi-_v1_

mv5byjk2mme5mzmtmdziyi00ntbiltg4mjmtmtkyzjzjntjlnzkzxkeyxkfqcgdeqxvynjuxmdg2mdi-_v1_

mv5bnzdmmdfjnjatndlhms00yzjmltgwzjqty2nlogywmzy1odbmxkeyxkfqcgdeqxvynjuxmdg2mdi-_v1_

mv5bzjcxztcwmgqtmzg0ns00n2yzlwjlnmutmgy4y2rinthjmti4xkeyxkfqcgdeqxvynjuxmdg2mdi-_v1_

mv5bmtaxotcynzg0oddeqtjeqwpwz15bbwu4mdk0mjmxnjay-_v1_sy1000_cr0014441000_al_