Leverage

Leverage

Türkçe’de en uygun karşılığı “Koz” olan Leverage isimli dizi 4. bölümüne geldi. Daha ilk bölümden izleyiciyi saran diziyi, 22dakika okurlarıyla tanıştırmak istedim.Dizinin kahramanları, eski bir sigorta müfettişi tarafından yönetilen bir grup kanundışı insan. “Kötü adam”ların gazabına uğramış, ama kanundan yardım alamayan “masum insan”ların yardımına koşuyorlar.
Onların intikamlarını almak için planlar ve eylemlere girişiyor, kötüleri ruhları duymadan dolandırıyor, oyuna getiriyorlar. Dizinin sloganı da “ödeşmeye hazır ol”.
Dizide 5 ana karakter var. Ekip beyni Nathan Ford rolünü Timothy Hutton canlandırıyor. Bilgisayarcı/elektronikçi zenci, becerikli hırsız kız, aptal olmayan kaba kuvvet adamı, tipten tipe girerek iş bağlayan/baştan çıkaran tiyatrocu hatun kişi de ekibin geri kalanını oluşturuyor.
Tiyatrocu hatun tiplemesiyle, “”Coupling”” dizisinden tanıdığımız Gina Bellman‘ı izliyoruz.
Karakterlerin dağılımının bu tip dizilerde/filmlerde görmeye alıştığımız klasik tiplemelerden biraz farklı olması da sevindiriyor insanı:
* Pek de yaşlı olmadan ekipbaşı olabilen bir yönetici
* Kaba kuvvet sahneleri için bekleyebileceğimiz zencinin, aslında ekibin “geek”i (bilgisayar gurusu ve fakat ekibin korunası güçsüzü)
* uzun saçlı, yakışıklı sarışınımsının kaba kuvvet adamı olması gibi…
TNT’nin 2008 yılı yapımı olan dizi için, A Takımı‘nın günümüze başarılı bir şekilde uyarlanmış ve ayrıntıları iyi kotarılmış hali diyebilirim. Kah ayarında bir James Bond filmi, kah sulandırılmamış bir Mission Impossible tadı veriyor insana. Epey düşünülmüş hamleleri olan, mizah unsuru güzel bezenmiş, günümüz teknolojisine ayak uydurmuş dizinin, yaratıcılarından John Rogers’ın dizi hakkında yazdığı bir blog‘u olması da cabası.