Leverage_S4_Promo_Poster

Rizzoli & Isles, Major Crimes, Falling Skies gibi sevilen birçok diziyi bünyesinde bulunduran TNT; Aralık 2008’de bizi Leverage‘la buluşturdu. Arka arkaya yayınlanan ilk 2 bölümünden Aralık 2012’de yaptığı finale kadar hatrı sayılır bir hayran kitlesi kazanan Leverage‘ın yaratıcıları ise  John Rogers ve Chris Downey. Peki bu dizi nedir ne değildir diyorsanız, sizleri şöyle alalım.

B002W24CPI.01.LZZZZZZZ
Tür: Aksiyon, Gizem, Suç

Yapımcılar: John Rogers, Chris Downey

Sezon – Bölüm Sayısı: 5 Sezon, 77 Bölüm

Yayın Tarihi: 7 Aralık 2008 – 25 Aralık 2012

Süre: 42 dk

Kanal: TNT

 

 

KONU

Zengin ve güçlü insanlar istediklerini almak için her yola başvururlar, bunu yaparken de güçsüz insanlara zarar verir ve onlara hukuki açıdan hiçbir şans vermezler. Kendi alanlarında uzman 4 dolandırıcı ve eski bir sigorta müfettişinden oluşan ekip, yasalara uygun dolandırıcılıkları kimsenin yanına kar bırakmıyor, haksızlıkları kendi bildikleri yoldan çözüyor. Yani mağdur bırakılmış insanların eline bir “koz” veriyorlar.

KARAKTER VE OYUNCULAR

Leverage Magazine Ad (Nate Ford)Nathan “Nate” Ford  (Timothy Hutton)

Eski bir sigorta müffettişi olan Nate Ford, bir gün 8 yaşındaki oğlunun kansere yakalandığını öğrenir ve henüz deney aşamasındaki tedavisinin karşılanabilmesi için çalıştığı I.Y.S Sigorta’ya gider; ancak tedavi daha onaylanmadığı için şirket parayı ödemez ve Ford oğlunu kaybeder. Bunun üzerine Nathan Ford yanlış tarafta olduğunu anlar, ailesi dağılır ve kendini alkole verir. Ekibin beyni ve tartışmasız lideridir.

Kendisini en son American Crime‘da izlediğimiz Timothy Hutton; Ordinary People‘da oynadığı rolle bir de Oscar heykelciği kazanmıştır.

 

Leverage Magazine Ad (Sophie Devereaux) copy

 

Sophie Devereaux (Gina Bellman)

Sanat eseri hırsızı ve usta bir dolandırıcı olan Sophie, amacı birini kandırmak veya dolandırmak ise usta bir oyuncudur. Yani Nate’in deyimiyle “Rol yapabilir, ama sadece rolü rol yapmaksa…” Çok sayıda sahte kimliği bulunmaktadır. Nate’le ilişkileri eskiye dayanır. Dümen sırasında hedefe kendini tanıtan ve hedefe en yakın kişi genelde o olur.

Karakteri Coupling dizisiyle yakından tanıdığımız Gina Bellman canlandırıyor.

 

 

Alec Hardison (Leverage Magazine Ad (Alec Hardison)Aldis Hodge)

Bilim kurgu sevdalısı olan Hardison’ın anladığı bir şey varsa o da bilgisayardır. 12 yaşında Pentagon’a sızmış, 9 yaşından beri bütün Oscar törenlerine katılmıştır. Sahte kimlikler çıkarır, her türlü kamera ve sanal ortamdaki belgelere sızar ve ekibe kulaklıktan telefona her türlü elektronik aleti temin eder.

Karakteri canlandıran Aldis Hodge’ı fazla önemli rollerde göremesek de CSI, The Walking Dead, Castle gibi dizilerde konuk oyuncu olarak oynamıştır. Ayrıca A.T.O.M.: Alpha Teens On Machines adlı animasyonda Crey “King” Kingston’ı seslendirmiştir.

 

Leverage Magazine Ad (Parker)

 

Parker (Beth Riesgraf)

Ekibin en renkli kişisi. Soyadı (veya adı) yok, sadece Parker. Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından çocukken farklı ailelere gönderilmiş, başkalarıyla iletişimde ve toplumsal normları anlama konusunda çok beceriksizdir. Bununla birlikte inanılmaz derecede atletik oluşu onu mükemmel bir hırsız yapmaktadır. Bir kiliti açmak, bir yere girmek ya da birinden bir şey çalmak gerekti mi ondan daha iyi yapacak biri yoktur.

Oyuncumuzu ise en son USA Network adlı kanalın 2. sezon için onay bekleyen dizisi Complications‘ta izledik.

 

Eliot SLeverage Magazine Ad (Eliot Spencer)pencer (Christian Kane)

Ekibin en yakışıklısı ve çapkını olan Eliot’ı dümen bittikten sonra genelde bir kızın yanında görüyoruz. Ayrıca kendisi bir gurme ve yemek yapmak en büyük tutkusu. Daha önce orduda da görev alan Eliot geçmişte yaşadıklarından ötürü olumsuz etkilenmiş ve genelde tek başına çalışmayı tercih ediyor. Diğer ekip üyelerini koruyarak dümenin işlemesini sağlıyor. Dövüş sanatları ve her türlü silah kullanımında uzman.

Daha önce Angel‘da görev alan Christian Kane; şu sıralarda 2. sezonu çekilen TNT’nin bir başka dizisi The Librarians‘ta oynamaktadır.

 

TIRIVIRI BİLGİLER

Not: Çok önemli olmasalar da birazcık ispiyonlar var, bir kez daha düşünün derim :)

  • Parker’ın adı aslında Donald E. Westlake‘in yaratmış olduğu hayali karakter, acımasız ve vicdansız hırsız Parker‘dan gelmektedir. Romanlarda olduğu gibi Leverage’da da adı mı yoksa soyadı mı bilinmeden, sadece Parker olarak geçmekte, buna rağmen çok sayıda takma adı bulunmaktadır.
  • Hardison’ın ekibin kullandığı minibüse Lucille diye seslenmesinin sebebi ise gitarlarına Lucille diyen Blues efsanesi B.B. King‘i hatırlatmak.
  • 2010 yılında Margaret Weis Productions tarafından dizi konu alınarak üretilmiş olan Leverage: The Roleplaying Game piyasaya sürüldü. Oyundaki karakterler dizidekilerden oluşuyor. Oyunun başında oyunculardan beş karakterden birini – Beyin, Dolandırıcı, Hırsız, Hacker, Dövüşçü – seçmeleri isteniyor ve aynı dizideki gibi her karakterin yapabildiği ikinci bir rol ve hiç yapamadığı iki rol bulunuyor.
  • Bir Whovian olarak diziye bu kadar bağlanmamın sebeplerinden biri de dizi boyunca Doctor Who‘ya çok sayıda göndermeler olması. Nathan Ford’un dizi boyunca kullandığı takma adların hepsi doktoru canlandıran aktörlerin isimlerinden gelmektedir. Ayrıca Jim Sterling rolünde izlediğimiz Mark Sheppard da Dr. Who’nun iki bölümünde boy göstermiştir. (“The Impossible Astronaut” ve “Day of the Moon“)
  • İkinci sezonun ikinci yarısında Gina Bellman kızına hamile olduğu için hamilelik izni istemiş, bu yüzden Sophie Devereaux’nun ruhunu arama bahanesiyle biraz ekipten uzaklaşmak, yalnız kalmak istediği yazılmıştır.
  • İkinci sezonun “Two Live Crew Job” adlı bölümünde Sophie gömülürken takma adlarından biri, Katherine kullanıldı. Ama bölümün sonunda mezar taşının üstünde Sophie Devereaux yazılıydı.

SON SÖZ

İlk bakışta konusu Hustle‘dan kopyalanmış gibi dursa da bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dizi aslında polisiye diziler gibi, arka planda dönen büyük bir olay dışında bölümleri birbirinden bağımsız şekilde ilerliyor. Eğer ki siz de The Mentalist, Psych gibi zekice hazırlanmış polisiye dizileri izlemeyi seviyorsanız Leverage kesinlikle sizin diziniz. İyi seyirler..

FRAGMAN

https://www.youtube.com/watch?v=x5e5TiyDu08

 

 

Editörün Notu: Bu tanıtıma kavuşmadan önce, diziyle ilgili şöyle bir tanıtım bulunmaktaydı. Zamanında yapılan yorumlar için orayı da tırtıklayabilirsiniz.