Daha önce sitede yazdığım LGBT Temalı Diziler başlıklı yazının ikinci kısmını yeni tamamlayabildim. İlk yazıda daha çok popüler olan ve uzun süren dizilere değinirken, bu sefer daha az insan tarafından bilinen ve genelde mini dizileri içeren bir devam yazısı hazırladım. Merak edenler, mini tanıtımlardan oluşan bildiriyi başlama yıllarına göre sıralanmış vaziyette aşağıda bulabilirler.

Brideshead Revisited (1981)İngiltere’nin ITV kanalında yayınlanıp 11 bölüm süren mini dizi; 1944 baharında , iki erkek arasındaki yakınlaşmayı ve bu erkeklerden birinin kız kardeşinin de dahil olduğu ilişkiler zincirini anlatıyor. Başrollerinde, Anthony Andrews ve en son The Borgias‘ın ana karakteri olarak seyrettiğimiz Jeremy Irons‘ın rol aldığı Brideshead Revisited’ın 2008 yapımı bir sinema filmi de mevcut. Ayrıca dizi, 2000 senesinde hazırlanan, En İyi 100 İngiliz Tv Programı listesinde de 10. sırada yer alıyor.

Metrosexuality (1999)İngiltere’nin Channel 4 kanalında yayınlanan dizi, bir grup LGBT bireyi arkadaşın hayatlarını anlatıyor. Tek sezon süren dizinin kadrosunda Doctor Who‘dan tanıyacağımız Noel Clarke da var.

Tinsel Town (2000-2001)Tinsel Town, toplam 2 sezon 20 bölüm bölüm sürdü ve BBC Scotland‘da yayınlandı. İskoçların Queer As Folk‘u olan dizi, 37 yaşındaki polis memuru Lewis Reid ve onun 17 yaşındaki sevgilisi Ryan Taylor’un ilişkisine odaklanıyor.

Queer Duck (2002-2004)Amerika’nın kablolu kanalı Showtime‘da yayınlanan, 20 bölümlük bir animasyon dizisi olan Queer Duck, aynı zamanda ilk eşcinsel çizgi dizi karakteri. Queer Duck: The Movie isimli 2006 yapımı filmi de olan dizide şeker ördeğimizi, bazı film ve dizilerden de aşina olduğumuz oyuncu Jim J. Bullock seslendirdi.

Tipping the Velvet (2002)3 bölümlük BBC Two mini dizisi olan Tipping the Velvet, Sarah Waters‘ın aynı isimli kitabından uyarlama. 1890 civarında geçen hikaye, iki kadın arasındaki karşı konulmaz aşk ve tutkuyu anlatıyor. Toplam 177 dakika süren dizimizin başrollerinde, çeşitli ingiliz dizilerinden tanıdığımız Rachael Stirling ve Keeley Hawes bulunuyor.

Fingersmith (2005)Yukarıdaki Tipping The Velvet gibi, bu mini dizimiz de Sarah Waters kitabından uyarlama. İki ana kısımdan oluşan dizimiz, en başarılı ters köşe örneklerinden birisi. Kadroyu Elaine Cassidy, Sally Hawkins ve Rupert Evans oluşturuyor.

Noah’s Arc (2005-2006)Amerika’nın eşcinsellere yönelik kanalı Here!‘ın 17 bölüm ve 2 sezon sürmüş dizisi. Amerikalı zenci eşcinsel erkeklerin hayatını anlatan dizinin 2008 yapımı, Noah’s Arc: Jumping the Broom isimli bir filmi de mevcut.

Dante’s Cove (2005- )Yine Here!‘da gösterilen ve şimdiye kadar 3 sezon, 12 bölüm yayınlanan Dante’s Cove, bir grup eşcinsel kadın ve erkek arkadaşın doğa üstü olaylarla ilişkisini anlatan bir dizi. Dizimizde cadılar, büyücüler, yaratıklar çokça mevcut. 4. sezonu uzun süredir beklenen Dante’s Cove’un kadrosunda, Queer as Folk’un kadrolu oyuncusu olan Thea Gill ve Amazing Race‘in 4. sezon yarışmacılarından olan Reichen Lehmkuhl gibi tanıdık simaları görmek mümkün.

The DL Chronicles (2005)Here!‘ın başka bir dizisi The DL Chronicles, tek sezon 4 bölüm sürdü. Dizi, dışarıdan sevgilileri, aileleri, mutlu evlilikleri varmış gibi görünen erkeklerin, duvarlar arkasındaki hayatlarını anlatıyor.

The Line of Beauty (2006)Başka bir BBC mini dizisi ve kitap uyarlaması olan The Line of Beauty, toplam 3 bölümden oluşuyor. İngiltere’nin 1980’lerinin başından ortasına kadar olan döneminde geçen dizi, eşcinsel olan Nick Guest’in yaşantısını konu alıyor.Dizinin konusundan ayrı olarak; 13 Aralık 2008 günü BBC’de yayınlanan bölümde iki erkeğin sevişmesi yer alınca, türk gazeteleri “BBC Prime Türk izleyicileri şok etti!!!” başlıklarını her zamanki gibi abartıp atmaktan çekinmemişlerdi.

Lo Que Surja (2006-2008)Komedi dizisi Lo Que Surja, İspanya’nın Valencia’sında geçiyor. Bir grup eşcinsel erkeğin ilişkilerini ve arkadaşlıklarını anlatan dizi, 3 sezon 19 bölümden oluşuyor.

The Lair (2007- )Yine Here!‘ın bir başka dizisi olan The Lair, eşcinsel vampirleri konu alıyor. Kadrosu hemen hemen Dante’s Cove ile aynı olan dizinin 4. sezonunun olup olmayacağıyla ilgili henüz kesinleşmiş bir bilgi yok.

In Between Men (2010- )In Between Men; şimdiye kadar tek sezonu çıkmış, 6 bölümlük, internet üzerinden yayın yapan ve listede en yeni olan isim. Her bir bölüm 10’ar dakikadan oluşuyor. Gerek konu, gerek kurgu, gerek çekimler, gerekse oyunculuk olarak Here! dizilerinin hepsinden daha başarılı buldum. New York’ta yaşayan 4 eşccinsel arkadaşın aşk, seks ve arkadaşlık ilişkilerini inceleyen dizinin bir an önce kablolu bir Amerikan kanalı tarafından alınmasını umut ediyorum.