Ülkemizdeki diziler bahsetmese de eşcinsellik bir çok yabancı diziye konu oluyor. Bazılarında yardımcı karakterler, bazılarında da ana karakterler olarak pek çok yerde görmemiz mümkün. Ben sadece LGBT temalı diziler üzerine bir yazı yazmak istedim. Tabii ki hiçbiri bu katagoriyle sınırlandırılacak kadar basit değil ama küçük tanıtımlarla bildiklerimi bir araya toplayayım dedim.

Queer As Folk UK (1999)İngiltere’nin Channel 4 kanalında yayınlanan dizi, 1 sezon ve üzerine çekilen tv filmi ile son buldu. Manchester’da yaşayan bir grup eşcinsel erkeğin hayatını anlatan dizinin Amerikan versiyonu da hemen peşinden geldi.

Queer As Folk US (2000-2005)Aynı adı taşıyan ingiliz yapımının Amerikan versiyonu olan dizi 5 sezon sürdü ve Showtime’da yayınlandı. 5 gay arkadaş ve 1 lezbiyen çiftin hayatlarına odaklanan QAF, Pittsburgh’de geçiyor. Başrolünde daha sonra bir çok dizide gördüğümüz Gale Harold çapkın Brian’ı canlandırıyor.

Angels in America (2003)HBO’nun 6 bölümlük enfes mini dizisi. Kadrosunda Al Pacino ve Meryl Streep gibi dev oyuncuların yanı sıra, Mary-Louise Parker ve Justin Kirk gibi isimleri de barındıran dizi, bana göre bu listenin en başarılısı. Gizli eşcinsellik ve AIDS gibi bir çok tabuyu da işleyen Angels in America, yayınlandığı sene Emmy ve Golden Globe’ları topladı.

The L Word (2004-2009)Yine QAF gibi Showtime’da yayınlandı. Los Angeles’lı lezbiyenlerin hayatına anlatan dizi, 6 sezon boyunca devam etti. Bir uzantısının (spin off) olacağı açıklansa da kanal daha sonra bu kararından caydı.

Sugar Rush (2005-2006)Channel 4‘da yayınlanan ingiliz dizisi, lezbiyen olduğunu yeni yeni keşfedip en yakın arkadaşına aşık olan Kim’in hayatına odaklanıyordu. Ne yazık ki sadece 2 sezonla sınırlı kaldı.

Lip Service (2010- )İngiltere’nin BBC Three kanalında yayınlanan dizi, iskoçya’daki bir grup lezbiyenin hayatını gözler önüne seriyor. İlk sezonu 6 bölüm süren dizinin ikinci sezonunun olacağı bir süre önce açıklandı.