LGBT bireylerinin sembolü olan gökkuşağı bayrağı

LGBT bireylerinin sembolü olan gökkuşağı bayrağı

Yabancı dizi takipçilerinin bildiği üzre, LGBT temalı dizilerin yanında, bir süredir –hele ki son 10 yılda– neredeyse her dizide LGBT bireyi bulunuyor. Gerek çok küçük rollerde karşımıza çıkıyorlar (polisiye diziler gibi), gerekse hikayenin temel taşlarından biri oluyorlar (Six Feet Under). Peki ya bu konuda bizim ülkemizde şimdiye kadar neler yapıldı? LGBT bireyleri hangi yapımlarda yer aldılar ve dizinin hikayesindeki yerleri ne derece önemliydi? Bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, sizi yazının devamına davet ediyorum. Ama baştan söylemekte fayda var: Dalga geçirilip hep abuk subuk rollere konulan LGBT bireylerini barındıran dizileri listeye almadım.

Sevginin GücüDizi, 1993 senesinde, Show Tv’de yayınlandı. Yapımcı koltuğunda Türker İnanoğlu‘nu gördüğümüz Sevginin Gücü, normal bir hayatı olan güzel bir kadının, fotomodellik ve mankenlik dünyasına adım atmasını anlatıyordu. Tahmin edersiniz ki bu dünyaya girmek aynı zamanda kurtlar sofrasına oturmak demekti.Başrolünde Hülya Avşar‘ın bulunduğu dizinin eşcinsel karakteri, Volkan Severcan tarafından canlandırıldı. Karakterimizin sevgilisi rolünde de Engin Koç‘u gördük. Bu ikili harcinde, Hülya Avşar ve Merih Akalın‘ın da lezbiyenlik içeren sahneleri dizide mevcuttu.
Aslında bu sahneler daha önce Youtube’da varmış fakat daha sonra kaldırıldığı için burada paylaşamıyorum.
Merak edenler jeneriğe buradan ulaşabilirler.

Kaldırım Çiçeği1996’da Atv’de yayınlanan dizinin yapımcı koltuğunda yine Türker İnanoğlu‘nu görüyoruz. Beyoğlu’nun arka sokaklarını kendine mekan olarak seçen Kaldırım Çiçeği, genel olarak 2 hayat kadını ve onların satıcsı etrafında dönüyordu. Dizinin eşcinsel karakteri, satıcı olan Memoş idi. Kaldırım Çiçeği’nde, sıkça trans bireyler ve eşcinsel barlardan sahneler görmek mümkündü.
Dizideki iki hayat kadınımızı Sibel Can ve Hande Ataizi canlandırdı. Memoş rolünde ise yine Volkan Severcan karşımıza çıktı. Ayrıca kadroda; Hakan Ural, Salih Güney ve Nil Burak‘ı da görmek mümkün.
Merak edenler dizinin jeneriğine buradan, birinci bölümüne de şurada ulaşabilirler.

Yapayalnız2001 senesinde Atv’de yayınlanan dizinin yapımcısı, diğer ikisinde olduğu gibi Türker İnanoğlu. Funda adındaki sıradan, neşe dolu bir kızın yine mankenlik ve fotomodellik dünyasına girmesiyle birlikte değişen hayatı diziye konu oluyordu. Bu dünyaya giren Funda, zamanla uyuşturucu bağımlısı oluyor, hatta yeri geldiğinde de fahişelik yapıyordu. Dizinin bir bölümünde hapishaneye düşen karakterimizin hap için kadın mahkumlardan biriyle birlikte olması, Yapayalnız‘daki eşcinsel kısmı oluşturuyordu.
Funda rolünde Gül Gölge‘yi izlediğimiz dizide oyuncumuza, Türkiye’de vamp erkek deyince akla ilk gelen isim olan Faruk Peker, manken ve oyunculuk yapan Tuğba Özay ve yukarıda bahsettiğimiz Kaldırım Çiçeği’nde de yer almış olan Hakan Ural eşlik ediyordu.

Kampüsistan2003 senesinde Kanal D’de başlayan gençlik dizisi Kampüsistan, çoğunluğu veterinerlik okuyan İstanbul’daki bir grup üniversite öğrencisinin etrafında gelişiyordu. Gençlerimizden biri olan modern dans öğrencisi Mahmut, eşcinseldi.Kaan Urgancıoğlu, Tuğçe Kazaz ve Burak Altay gibi isimlerin yer aldığı kadroda Mahmut karakterini ise İstemihan Tuna canlandırıyordu.
Merak edenler dizinin jeneriğine buradan, ilk 4 bölüme de şuradan ulaşabilirler.

Bir İstanbul Masalı2003 senesinde Atv’de yayınlanan dizinin yapımcısı Erol Avcı‘ydı. İstanbul’da bir malikanede yaşayan zengin Arhan ailesi ve yıllardır onların yanında çalışan Kozan ailesinin bir aşk hikayesiyle kesişen öyküsüne sahip olan dizi, yayınlandığı dönemde en çok izlenenler arasında yer alıyordu. Dizideki eşcinsel karakterin ismi Zekeriya’ydı. Zekeriya, zengin ailemizin holdinginde çalışıyordu. Dizi, 2010’da tekrar yayınlandığı zaman sansüre uğrayıp eşcinsellik içeren kısımları direkt atılmıştır.Bir İstanbul Masalı‘nın kadrosunda, Mehmet Aslantuğ, Ozan Güven, Ahu Türkpençe ve Altan Erkekli gibi isimler yer almıştır. Zekeriya karakterine ise şu an 1 Kadın 1 Erkek adlı dizide yer alan Emre Karayel hayat vermiştir.
Merak edenler, dizinin jeneriğine buradan ulaşabilirler.

Mükemmel Çift2010 yazında Kanal D’de başlayan dizi, Los exitosos Pells adlı dizinin Türk uyarlamasıydı. Bora ve Ayça adlı haber sunucuları, programın gidişatını etkilemesin diye kameralar karşısında ilişkileri varmış gibi davranmaktadırlar. Ama işin aslı, Bora eşcinseldir. Hatta kanalın oğlunun sahibi olan Yiğit ile ilişkisi vardır. Dizideki eşcinsel öpüşme sahnesi, çekildiği halde tepki çekeceğinden dolayı yayınlanmadı.Başrollerinde Tardu Flordun ve Songül Öden‘in yer aldığı dizide, patronun oğlu olan diğer eşcinsel karakter Tuğrul Tülek tarafından canlandırıldı. Tülek, dizideki rolü nedeniyle, TRT Çocuk’taki program sunuculuğundan kovuldu.
Dizinin jeneriğine buradan, tanıtım filmine de şuradan ulaşabilirsiniz.

Kılıç Günü2010 senesinde Atv’de gösterilen dizinin yönetmen koltuğunda Osman Sınav yer alıyordu. 30’lu yaşlardaki Ali Kılıç’ın kızı olduğu gün, 3 aylık ömrünün kaldığını öğrenmesini ve peşinden gelen olayları anlatan dizide Kızıltan ailesinin oğlu olan Barış (Serdar Yeğin) eşcinseldi. Yatakta yarı çıplak şekilde iki erkeği gösteren sahne tepkiye yol açtı. Bunun üzerine Sınav, yaptığı homofobik açıklamalarla medyadaki yerini almış oldu.
Merak edenler, bahsi geçen sahneye şuradan ulaşabilirler.