2010 senesinde İngiliz kanalı Sky1‘ın çıkarttığı, ikinci sezonu ise After Dark kuşağı ie popüler olmaya başlayan Amerikan kanalı Cinemax‘le birlikte hazırlanan Strike Back, aksiyon ve gerilim dozu bayağı yüksek olan bir drama dizisi. Eğer bu macera dolu dizinin ne olduğunu merak ediyorsanız, sizi yazının devamına alalım.

Dizimiz, eski bir SAS askeri olan Chris Ryan‘ın, çok satanlara girmiş olan aynı adlı kitabından uyarlandı. Yönetmen koltuğunda, tiyatro ile adını bayağı duyurmuş olan Edward Hall‘u gördüğümüz Strike Back‘in mutfağında çalışan bir diğer isim ise en son geçtiğimiz ay Line of Duty ile karşımıza çıkan Jed Mercurio oldu.6 bölümlük birinci ve 10 bölümlük ikinci sezonunu arkasında bırakan dizimiz, yine 10 bölümlük bir 3.sezonuyla, 17 Ağustos’ta yeniden karşımıza çıkacak.

Lafı daha da uzatmadan kabaca dizinin konusundan bahsedecek olursak…2003 senesinde İngiltere, Irak’a bir operasyon düzenler. Bu operasyon pek de beklenildiği gibi gitmez ve ardından görevin sorumlusu olan John Porter günah keçisi ilan edilir. Bundan 7 sene sonrasına gittiğimizde ise işinden olmuş olan karakterimiz artık bir SAS askeri değil, sıradan bir güvenlik görevlisidir. Fakat 2003 senesindeki operasyonla bir yönden kesişen rehin alma durumu, John Porter’ı yeniden aktif göreve getirecektir. Porter, 7 sene önceki görev arkadaşlarından biri olan Hugh Collinson’ın yöneticiliğini yaptığı bir MI6 birimi ile çalışacaktır.

Dizide ayağı yere basan bir sürü karakter bulunuyor. Bu karakterlerin başını, tahmin edilebileceği gibi John Porter (Cold Feet ve Spooks‘tan bildiğimiz, sinemadan da Captain America: The First Avenger‘dan aşina olduğumuz Richard Armitage) çekiyor.

John Porter

John Porter

Her durumda doğru bildiği şeyin peşinden giden ve kendi mantığına uymadığı zaman emirlere karşı gelmekten hiç çekinmeyen karakterimiz, aynı zamanda ergen bir kız babası.
Porter’ı, şu an MI6’te çalışan eski görev arkadaşı Hugh Collinson (The Walking Dead‘in başrol oyuncusu Andrew Lincoln) takip ediyor. Collinson için ciddiyetini bir türlü bozmayan ve merhamet yoksunu bir karakter diyebiliriz.
Ayrıca, Porter’dan bir türlü haz etmeyen Layla (daha önce mini dizi Emma‘da yer almış olan Jodhi May) ve işinde yükselmek için hemen hemen her türlü işi yapmaya hazır olan Danni (her yerde görmekten bıktığımız Shelley Conn), dizide rastladığımız diğer karakterler.Not: Dizide oynayan diğer oyunculara ve karakterlerinin isimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Dizinin bayağı bir değişikliğe uğrayan ikinci sezonuyla ilgili az da olsa bilgi verme zorunluğum varmış gibi de hissediyorum. Eğer ispiyon olacağını düşünenler varsa –ki bence sayılmaz– aşağıdaki kısmı geçebilirler. Bir de küçük bir uyarı: Aşağıdaki kısım fazlaca kişisel görüş içermektedir.
Öncelikle, ikinci sezonla birlikte tamamen bir kadro değişikliğine gidildiğiyle –eğer ilk sezondan gelen bir kaç konuğu saymazsak– başlayabilirim. Hatta bu sezon, bazı yerlerde Strike Back: Project Dawn diye geçiyor. İkinci sezonun başrollerinde; Crusoe‘dan, Alice‘ten ve Camelot‘tan tanıdığımız Philip Winchester‘ı ve ülkesinde bayağı meşhur olan Avustralyalı oyuncu Sullivan Stapleton‘ı görüyoruz. Ayrıca dizinin Amerikan ortağı Cinemax’in etkisi de büyük olmuş. Bu sezon itibarıyla Strike Back’te gerekli gereksiz, uzunlu kısalı bir sürü erotik sahne ve çıplaklık işin içine giriyor. Fazla uzun ve gereksiz çektiklerini düşündüğüm bu sahnelerin, dizinin kalitesini de düşürdüğü kanısındayım. Yani bir nevi, ciddi bir diziden çerezlik başka bir yapıma dönüşmüş oluyor Strike Back benim gözümde.
Son olarak, dizinin 3.sezonuyla –bazı yerlerde Strike Back: Vengeance diye geçiyor– ilgili küçük bir oyuncu haberi de vereyim. Nip/Tuck ve The Gates‘ten tanıdığımız Rhona Mitra önümüzdeki sezonda dizinin kadrosuna katılmış vaziyette.

İlk sezonunu baz alırsak, iki bölümde bir değişen konusu ve bol aksiyonlu sahneleriyle severek seyrettiğim bir dizi olmuştur Strike Back. Başarılı oyuncu kadrosunu göz önünde bulundurarak, türü sevenlerin şans vermelerini tavsiye ediyorum.
Seyredecek olanlara şimdiden iyi seyirler!Tanıtım Filmi:

http://www.youtube.com/watch?v=w0L-J9HtJ8Q

İkinci sezonla birlikte diziye dahil olan jenerik: