Gerek ulusal, gerekse kablolu kanallar olsun, yabancı dizilerle ilgili haberler aralıksız gelmeye devam ediyor. Yayına giriş tarihleri, kadrolar, tanıtımlar ve daha fazlası… İşte, onlar böyle şeylerle karşımıza çıkarken sonunda, sıra bizim kanallara da geldi. Cnbc-e, geçen yıl yaptığı gibi Ağustos ayı dergisinde yeni sezonda bizlerle olacak dizilerini duyurdu. Kanalın 2012-2013 sezonundaki programına bakarsak:

 

 

 


1) The Newsroom

Bol ödüllü, ünlü yapımcı/yazar/yönetmen Aaron Sorkin‘in (The West Wing, The Social Network ve Moneyball…) elinden çıkan bu dizi, HBO‘dan çıkma yeni bir dizi. 24 Haziran’da yayın hayatına başladı ve 2. sezon onayını da şimdiden aldı. Yaz döneminin en öne çıkan dizisi olan The Newsroom, ACN kanalı için gece haber bülteni hazırlayan Will McAvoy ile ekibinin bu bağlamda neler yaşadıkları üzerine kurulu. Diziyle ilgili tanıtıcı bir video için buraya bakabilirsiniz.

2) Dallas

1978-1991 yılları arasında yayınlanan efsanevi dizi Dallas, diriltme çalışmaları sonucu 2012 yazında TNT kanalı aracılığıyla yeniden aramıza dönmüştü. Cnbc-e’nin de portföyüne katmakta gecikmediği dizi, 13 Haziran’da yayınlanmaya başladı ve hali hazırda kanaldan gelme bir 2. sezon onayı da var.İlk sezonu 10 bölümden oluşan, eski ve yeni oyuncularla devam niteliğinde aramıza dönen yeni versiyon Dallas ile ilgili daha fazlası için bu tanıtım yazısına bakabilirsiniz. Dizi ülkemizde Star kanalı tarafından da yayınlanacak.

3) Web Therapy

Web Therapy, 50 dakikalık terapi seanslarına katlanamayan, fazla yorulmadan para kazanmak istediği için terapileri 3 dakikaya düşüren ve hastalarıyla “web” üzerinden konuşarak seanslarını gerçekleştiren Fiona Wallice (Friends‘ten Lisa Kudrow) ile onun seansları üzerine kurulu.Dizinin kanalı kaliteli yapım adreslerinden Showtime ve dizi 2. sezon onayını da almış durumda. Diziyle ilgili daha fazlası için bu tanıtıma bakabilirsiniz.

4) Sinbad

1001 Gece Masalları‘nın en bilinen kahramanlarından birini konu alan Sinbad, İngiltere dolaylarından bizlere yakın zaman içinde sunulan bir yapım. Kısaca konusuna bakarsak: Serseri bir hayat süren Sinbad, bir dövüşte kazara Lord Akbari’nin oğlunu öldürür. İntikam peşindeki Lord, kardeşini öldürse de Sinbad’ı yakalayamaz ve elinden kaçırır. Büyükannesi, Sinbad’ın boynuna bir kolye geçirerek onu lanetler. Buna göre, Sinbad 1 günden fazla karada kalamayacaktır. Denizlere açılan Sinbad, hayatına devam etmeye ve Lord’dan kaçmaya çalışır.Şu sıralar halen yayınlanmakta olan dizinin ilk sezonu 12 bölüm sürecek.

5) The Exes

Boşanma avukatlarının işi, dava bittikten sonra biter. Ama Holy Brooks bu avukatlardan değil. Eşlerinden boşandıktan sona zor dönemden geçen erkeklere yardım eden Holly, üç müvekkilini aynı eve yerleştirir. Onlara elinden gelen yardımı esirgemeyen Holly ve birbirleriyle pek ortak noktası olmayan 3 erkeğin bir araya gelmesiyle de dizideki komedi başlamış olur.The Exes, Hot In Cleveland‘ı yayınlayan TvLand‘in dizisi ve şu aralar kanalda 2. sezonu gösteriliyor. Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşmakta.

6) The Wedding Band

Eddie, Stevie, Tommy ve Barry adlı 4 kafadar, Mother of Bride adlı müzik grubuyla düğünlerde geline, damada ve gelen davetlilere eğlenceli anlar yaşatmaya çalışan kişilerdir. Ama bu dörtlü, bir yandan müzikle uğraşırken bir yanda da hayatlarını düzene koymaya çalışmaktadırlar.The Wedding Band, yakın zamanda Cougar Town‘ı transfer eden TBS‘in dizisi. Ayrıca, açılışını Kasım 2012 zamanı yapacağı için kanalda ancak sezon ortasında yayınlanacak.

7) Lilyhammer

New York yer altı dünyasını elinde tutan Frank Tagliano, yakayı ele verdikten sonra polisle iş birliğine girer. Bu nedenle de tanık koruma programına alınır ve yeni adresi Norveç’in Lilyhammer kasabası olur. Ama huylu huyundan vazgeçmez misali Frank’in eski alışkanlıkları bırakmanın kolay olmadığını anlaması pek uzun sürmez.Lilyhammer, Norveç-Amerikan ortak yapımı ve Amerika’da Netflix aracılığıyla bizlere ulaşmakta. Yapım, 2. sezon için onayını aldı ve yayınlanmış ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor.

Yukarıdaki 7 dizi, Cnbc-e ekranlarında yayınlanacak yeni diziler; ama bunların yanında eskiden gelme yayınlanacak diziler de var. Buna göre:

* HBO‘nun dünya çapında ün kazanmış dizisi Game of Thrones 2. sezonuyla,

* Zombilere karşı insanlığın savaşını anlatan The Walking Dead 2. sezonuyla,

* Güzel bir 6. sezon finalinden sonra ara veren ve 30 Eylül’de aramıza dönecek olan Dexter 7. sezonuyla,

* CBS ile bitmek bilmeyen yayın hakkı görüşmelerini nihayet sonlandıran ve kanalda 8. sezonunu izleyebileceğimiz CSI:NY,

* Birbiriyle zıt karaktere sahip 2 kadının (biri polis, diğeri adli tabip) üzerine kurulu Rizzoli and Isles 3. sezonuyla,

* Yaz vakti 2. sezonuyla karşımızda olan, iki vampir kardeş ve aralarında kalmış bir kızın hikayesinin anlatıldığı The Vampire Diaries 3. sezonuyla,

* Ekranın en utanmazlarını barındıran Shameless 2. sezonuyla,

* Ekranın sevilen büyücüsü Merlin 5. sezonuyla,

* 4 kadının Cleveland’da yaşadıkları komik olayları anlatan Hot In Cleveland 3. sezonuyla,

* CBS’in sevilen komedisi The Big Bang Theory yeni sezonuyla,

* Yazın kanalda kendini gösteren ve şişman iki insan arasındaki aşkın anlatıldığı Mike and Molly 2. sezonuyla,

* Aynı evde yaşayan bir vampir, bir kurtadam ve bir hayaletin maceralarını bizlere sunan Amerikan yapımı Being Human 2. sezonuyla,

* Scott McCall adlı ergen bir kurtun başından geçen maceraların anlatıldığı Teen Wolf 2. sezonuyla,

* 13 Ağustos’ta Amerika’da finali yayınlanacak The Closer final sezonuyla,

* İçinde Lost‘un oyuncularından Michael Emerson‘u da bulunduran Person of Interest 2. sezonuyla,

* Ünlü dedektif Sherlock Holmes‘un maceralarını anlatan Sherlock 2. sezonuyla ya da tekrarlarıyla,

* TNT kanalının sevilen dizisi Leverage,

* 2010’dan beridir 11. doktor ile yayın hayatına devam eden Doctor Who da yeni sezonda Cnbc-e ekranlarında olacak.

Cnbc-e’nin bu sezonki programı da epey dolu görünüyor. Bakalım, bu sene kanal ve sevenleri için nasıl geçecek?