Birkaç gün önce Fatal Attraction dizisinin başrolüne gelen Lizzy Caplan, Mart ayında dizi onayını alan, Taffy Brodesser-Akner’ın 2019’da yayınlanan ters giden bir evlilikle ilgili çok satan aynı adlı romanından uyarlanacak mini dizinin üç başrolünden ilkini kaptı.

Lizzy Caplan’ın Fleishman Is in Trouble adlı 9 bölümlük dizide, baş karakter Dr. Toby Fleishman’ın uzun zamandır arkadaşı olan, hikayenin anlatıcısı Libby karakterini canlandırması bekleniyor.

FX on Hulu dizisi, New York’ta başarılı bir yetenek ajanı olan karısı Rachel’dan kısa süre önce tatsız bir şekilde boşanmış, çevrimiçi flört dünyasına giren ve tıp fakültesinin sonlarına doğru bekarken sahip olduğu “başarıdan” daha fazlasını bulan 41 yaşında hepatolog Dr. Toby Fleishman’ı takip ediyor. Etrafı onu isteyen kadınlarla çevrilidir: kendini gerçekleştiren kadınlar, zeki ve ilginç kadınlar ve onun umurunda olmayan kadınlar. Sadece bir uygulamayı kaydırarak onu test sürüşüne çıkarmaya hevesli kadınlar. Toby bu şekilde kullanılmayı umursamıyor; evli bir adam olarak geçirdiği 13 yıldan, duygusal ihmal ve aşağılanmaya katlandığı 13 yıldan sonra hoş bir değişiklik.

Ancak Toby’nin yeni hayatı – gündüzleri karaciğer uzmanı, iki haftada bir gelen çocuklar, geceleri biraz anonim seks – eski karısı aniden ortadan kaybolunca kesintiye uğradı. Rachel, 11 yaşındaki Hannah ve 9 yaşındaki Solly’yi Toby hala uyurken evine bırakır ve yola çıkar. Sonraki haftalarda Toby’den gelen mesajlara veya aramalara cevap gelmemektedir. Nerede olduğuna veya geri dönmeyi planlayıp planlamadığına dair hiçbir ipucu yok.

Toby’nin kolej arkadaşı, eski bir erkek dergisi yazarı olan Libby’nin anlattığı hikaye, onların bu dönemdeki hayatlarını ve 13 yıllık evliliklerinin bozulmasına yol açan olayları ve Libby’nin kendi hayatından yansımalarını takip ediyor. Toby, ebeveynlik, arkadaşlar, hastanede uzun zamandır beklenen terfi ve Manhattan’ın sunduğu tüm uygun kadınları dengelerken, evliliklerine ne olduğunu daha dürüst bir şekilde inceleyene kadar Rachel’a ne olduğunu asla çözemeyeceğini fark eder.

Fleishman Is in Trouble cinsiyet rolleri, evlilik ve boşanma, çevrimiçi flört, orta yaş krizleri ve sınıf kaygısı temalarını ele alıyor. Roman, özellikle evlilik ve cinsiyetle ilgili endişelerini kucaklarken, Manhattan’daki varlıklı profesyonel sınıfla ve onun savlarıyla alay ediyor. Kitabın altında yatan tema, erkek merkezli bir toplumda kadınların arka plana itilmesi. Kitabın bir noktasında anlatıcı, “birinin bir kadını dinlemesini sağlamanın tek yolunun onun hikayesini bir erkek aracılığıyla anlatmak olduğunu” söyler, ki bu da kitabın kendi içinde yaptığı şeydir. Roman ayrıca evliliğin ve ilişkilerin doğasıyla, özellikle de ailenin geçimini sağlayan kişinin kadın olduğu evliliklerde ortaya çıkan gerginlikle de ilgilenir. Modern Amerika’da evliliğe ve bunun insanları kimliklerinden soyup onları rutinlere girmeye zorlama biçimine dair daha geniş bir yorum olarak görülüyor. Roman özellikle flört uygulamalarının ortaya çıkmasından önce evlenen ve boşandıktan sonra yeni flört uygulamalarına uyum sağlamak zorunda kalan kuşağa odaklanıyor.

Brodesser-Akner romanını uyarlayacak ve Sarah Timberman, Carl Beverly ve Susannah Grant ile birlikte yürütücü yapımcılık yapacak. Brodesser-Akner’ın şu anda genel bir anlaşma altında olduğu ABC Signature dizinin yapımcılığını üstleniyor.

Kaynak