Netflix’in son zamanlardaki en sevilen dizisi The Queen Gambit’in ortak yaratıcılarından Scott Frank, FX için The Sparrow adlı uyarlama bir dizi üzerinde çalışmalara başladı. Dizi, Mary Doria Russell‘ın 1996’da yayınlanan ilk romanından uyarlanacak.

Scott Frank’in projenin tüm bölümlerini yazacağı, Chernobyl’in yönetmeni Johan Renck’in yönetmenliğini üstleneceği The Sparrow, dünya dışı yaşamla ilk teması kuran dilbilimci Peder Emilio Sandoz’un önderliğindeki bir grup Cizvit rahip ve bilim adamını takip ediyor.

2019’da, Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’ndeki SETI programı, Alpha Centauri yakınlarındaki Rakhat olarak bilinen bir gezegenden gelen enfes şarkılar duyduğunda, insanlık nihayet dünya dışı yaşamın kanıtını buldu. Birleşmiş Milletler diplomatları olası bir ilk temas misyonunu durmaksızın tartışırken Cizvitler, sessizce kendi başına 3’ü Cizvit 8 kişilik bir bilimsel keşif gezisi düzenler. Görev felaketle sonuçlanır ve 2060 yılında, hem fiziksel hem de zihinsel olarak parçalanmış hayatta kalan tek kişi olan Peder Sandoz, şimdi skandal olan talihsizliğe ilişkin bir Vatikan soruşturmasıyla yüzleşmek için Dünya’ya döner.

Kitapta hikaye paralel olay örgüleriyle anlatılır ve Sandoz ve arkadaşlarının Rakhat’a yolculuğunu, Sandoz’un Dünya’ya dönüşünde yaşadıklarıyla birleştirir.

Kitap, 1997’de İngiliz Bilim Kurgu Derneği tarafından yılın en iyi romanı seçildi. Sonrasında James Tiptree, Jr.Arthur C. Clarke, John W. Campbell, Kurd-Laßwitz-Preis edebiyat ödüllerini kazandı. The Sparrow’un devam kitabı Children of God, 1998’de yayınlanmıştı.

Frank ve Renck, Mark Johnson (Better Call Saul) ve AMC Studios ile birlikte dizinin yürütücü yapımcısı. Diziyi FX Productions üretecek.

The Sparrow, 2014’te AMC’de Michael Perry’nin (The River) yazarlığında geliştirme aşamasındaydı. Öncesinde de Brad Pitt, Plan B ve Warner Bros. ile uzun metrajlı bir film uyarlamasına katılmıştı.