Üçleme film serisiyle görkemli bir seyir keyfi sunan Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) yapımını önümüzdeki yıllarda TV ekranında izleyebilecek olma ihtimalimiz hiç de düşük değil. Tabii bunun henüz bir resmiyetinin olmadığını, çok erken bir aşamada olduğunu belirtmekte fayda var. Şu an masa başı anlaşma aşamasında olan projenin aşağıda belirtilecek olan bazı zorluklardan dolayı masada kalma ihtimali de düşük sayılmaz.

Deadline‘a göre, başta projeye ılımlı yaklaşan Amazon, Netflix ve HBO üçlüsünden HBO projeyi pas geçmeye karar vermiş. Projenin sezon başına 100-150 milyon dolar öngörülen kendi maliyeti dışında sadece telifi için ödenecek bedelin 200-250 milyon dolar aralığında olması ise bunda en büyük etken. Ayrıca yapımın TV haklarının tüm karakterleri kapsamaması ve sınırlı bir içeriğe izin vermesi gibi ihtimaller de dedikodular arasında.

Telif haklarının uçuk miktarlarda gezmesi dezavantaj gibi görünse de en azından büyük platformlar dışında izleyemeyecek olacağımızı bilmek iç rahatlatıcı.

Yakın zaman içerisinde elle tutulur bir ilerleme kaydedeceğini düşünmediğim bu gelişme, başka büyük film projelerinin de TV’ye gelebileceğinin habercisi olabilir kim bilir… Ben şimdiden Harry Potter hayalleri kurmaya başladım bile.