Daniel Faraday

Daniel Faraday

Lost’un 5.sezon 14. Bölümünü de izledik. Sezon finaline iki hafta kala Daniel Faraday odaklı muhteşem bir bölüm daha izlemiş olduk. Bu bölüm Daniel Faraday hakkında bilmediğimiz şeylerin, bazı büyük sırların açıklandığı bir bölümdü. Daha fazla lafı uzatmadan bölümü özetlemeye önemli ayrıntıları göstermeye çalışacağım.Buradan sonrası bölümü izlemeyenler için spoiler içerir.


Bölüm Desmond’ın Ben tarafından vurulmasından sonra hastaneye kaldırılmasıyla başlıyor. Penelope ve çocukları Charlie’yi hastanede bir ziyaretçi beklemektedir. Eloise Hawking, Desmond’ın vurulmasına oğlu Daniel Faraday’in sebep olduğunu söyler. Ve 30 sene öncesine gideriz.Faraday denizaltıyla gelmiştir ve Miles’a, Jack, Hurley ve Kate’li dharma resimlerini gösterip Jack’in yanına gitmesi gerektiğini söyler. Gecenin bir vakti Jack’e buraya nasıl geldiklerini soran Dan’e “annen bizi uçağa bindirip gönderdi, bunun bizim kaderimiz olduğunu söyledi” der. Daniel ise Jack’e annesinin yanıldığını ve buraya ait olmadıklarını söyler.Daniel’in küçüklüğüne döneriz. Piyano çalmaktayken annesi yanına gelir ve Daniel’a sadece matematikle ve bilimle uğraşması gerektiğini söyler. Dan’in “ikisine de zaman ayırabilirim” sözünün üzerine Eloise, bölüm sonunda çok anlam ifade eden bir söz eder: “Zamanın kalırsa yapabilirsin.

5. sezon başlangıcı

5. sezon başlangıcı

Daniel yanına Miles’ı da alıp Dr. Chang’in yanına gider. Sawyer ise Jack’e akıl danışır. Phil’i yakaladığını ve ne yapacağını sorar. Daniel Faraday 5. Sezonun başında gösterilen sahneye gelir. Dr. Chang’in yanına gider ve ona gelecekten geldiğini, 6 saat sonra gerçekleşecek kaza yüzünden çok sayıda ölenin olacağını, buldukları kaynağı delmemeleri gerektiğini söyler. Bu sırada Dr. Chang bunlara inanmaz, Miles da Daniel’in söylediklerini duyunca araya girmeye çalışır. Bu esnada Daniel, Miles’ın da oğlu olduğunu söyler doktora. Doktor bunun doğru olup olmadığını sorduğundaysa, Miles doğru olmadığını söyler ve Dr. Chang söylenenlerin birer deli saçması olduğunu düşünür ve gider.

Daniel’ın Oxford’dan mezun olduğu zamana döndüğümüzde ise mezuniyette karşısında annesini görür. Daniel’in yanında daha sonra Daniel’in bilimsel çalışmaları yüzünden hastalanan Theresa vardır. Eloise Daniel ile baş başa yemek yer ve sadece işine odaklanması gerektiğini, birlikte olduğu kadınları sadece üzeceğini söyler. Daniel, Charles Widmore tarafından 1.5 m pound burs kazanmıştır. Eloise, Widmore adını duyar duymaz heyecanlanır. Daniel’a hediyesini verir. İleride Daniel’ın bütün bilimsel çalışmalarının yazılı olacağı defteri hediye etmiştir annesi.Bizimkileri Sawyer ve Juliet’in evinde ne yapacaklarını tartışırlar. Sawyer adadan gitmeleri gerektiğini söylese de diğerleri pek istekli değildir. Jin ve Hurley gitmek istemiyordur. Bu sırada Daniel ve Miles gelir. Daniel diğerlerinin nerede olduğunu bilip bilmediklerini sorar. Kate, Sawyer’ın aksi zorlamalarına rağmen kendisini diğerlerinin kampına götüreceğini söyler. Buna Jack de dahil olur. Daniel’ın diğerlerinin kampına gitmelerini istemesinin sebebi annesini görmektir. Bu esnada Sawyer’ın Kate’e gitme derkenki halini gören Juliet ağlamaklı olmuştur. Sawyer’ın bu hareketi üzerine Juliet, Sonar çitlerin şifresini söyler.Daniel’ın Oceanic 815 uçağının deniz altındaki enkazının bulunduğu haberlerini izlerkenki ağladığı sahnenin devamını gördük. Daniel’ın Theresa’nın ölümünü üzerinden atamadığından böyle davrandığını anlamış oluyoruz. Charles Widmore Daniel’ın yanına gelmiş ve ona uçağın gerçekten düştüğü yere, yani adaya götürme teklifini yapmıştır. Widmore, adanın Daniel’ın aklının daha iyi çalışmasına yardımcı olacağını, hastalığının geçeceğini söyler. Charles Widmore bu sahnede uçağı kendisinin oraya koyduğunu söylemiştir ilk kez.

Charlotte ve Faraday

Charlotte ve Faraday

Dan, Kate ve Jack diğerlerinin kampına gitmek üzerelerdir. Dan, salıncakta sallanan küçük Charlotte’ın yanına gider. Ona adadan ayrıldıklarında bir daha geri dönmemesini söyler. Ne kadar gereksiz ve işe yaramayacağını bilse bile. Yanlarına silahları alırlar ve minibüsle gitmeye koyulurlarken karşılarına Radzinsky çıkar ve silahlar konuşur. Daniel hafif bir sıyrık alır. Bir şekilde o curcunadan kurtulurlar.Yine Daniel’in geçmişine gideriz. Eloise, oğlunun adaya gitmek için teklif aldığını bilmektedir. Daniel’in adaya gitmesi gerektiğini söyler. Daniel annesinin kendisiyle gurur duymasını istediğinden gitmeyi kabul edeceğini söyler.Jack, Daniel’in yarasına hafif bir pansuman yapar ve yürümeye başlarlar. Daniel, herkesin ölebileceğini söyler. Daniel’ın amacı hidrojen bombasını kullanmaktır. Böylece adanın altındaki enerjiyi boşaltabilir ve Oceanic 815 kazasını yapmaya sebep olan ambar olmayacak, Desmond’ın basacağı düğme olmayacak ve böylece Oceanic 815 yapması gereken seferi yaparak her şey normale dönecekti.Radzinsky, Sawyer’ın yanına gider bu sırada Sawyer ve Juliet toparlanmaktadırlar. Radzinsky, dolapta bağlı olan Phil’in sesini duyar ve Sawyer ile Juliet’e silahını doğrultur.Penelope ve Eloise’nin sahnesine tekrar döneriz. Eloise, Desmond’ın hepimizi aşan bir savaşta yaralandığı için özür dilemeye gelmiştir. Penelope Desmond’ın iyi olacak mı sorusuna ise Eloise bilmiyorum diye cevap verir. Uzun bir aradan sonra olacak şeyleri ilk defa bilmediğini söyler. Bu sözünün üzerine anlıyoruz ki Eloise’nin bir nevi geleceği görme gücü var. Ancak artık yok. Desmond düzelmiştir. Penelope’ye onu bırakmayacağına dair söz verdiğini yineler.

Charles Widmore ve Elosie Hawking ilişkisi

Charles Widmore ve Eloise Hawking ilişkisi

Eloise hastane çıkışında karşısında Charles Widmore’u görür. Eloise, içeride kızının olduğunu ve neden gitmek istemediğini sorar. Widmore, kızıyla ilişkisini ne yazık ki feda etmek zorunda kaldığı şeylerden biri olarak anlatır. Eloise buna çok kızar. “Adaya oğlumu ne olacağını bilerek gönderdim ne fedakarlığından bahsediyorsun” sözüne Charles, “Daniel benim de oğlum” diyerek cevap verir. Bunun üzerine Eloise’den tokat yer. Bu sahneyle büyük bir bomba patlamıştır. Daniel Faraday, Eloise Hawking ile Charles Widmore’un oğludur. Charles Widmore’un fedakarlıklarından bir tanesi de sanırım, Eloise ile olan ilişkileridir. Eloise ve Charles çocuklarından vazgeçecek şekilde niçin fedakarlık yapıyor orasını ileriki bölümlerde izleyeceğiz herhalde.Daniel Faraday, silahını çeker ve diğerlerinin kampına girer. Richard’a silahını doğrultur ve Eloise’nin nerede olduğunu sorar. Hidrojen bombasının yerini sorar. Ancak bu esnada arkadan birinin ateş etmesiyle vurulur. Ateş eden genç Eloise Hawking’dir.

Annesi öz çocuğunu vurmuştur. Daniel, annesinin gözlerinin içine bakarak “bütün bu olacakları biliyordun değil mi” dediğinde Eloise, kim olduğunu sorar. Daniel son nefesini vermek üzeredir. Zar zor şunları söyler: “Ben senin oğlunum.”

 star trek - lost   j.j. abrams =)

star trek – lost j.j. abrams =)

Bu arada lost’un açılış animasyonunda haftaya cuma günü vizyona girecek star trek’e de bir hatırlatma yapılmış. =) reklamın iyisi kötüsü olmaz herhalde.