John Locke

John Locke

Lost‘un sezon finali öncesi son bölümü yayınlandı. Final öncesi bir bölüm ancak bu kadar merakta bırakacak şekilde biterdi doğrusu. Haftaya yayınlanacak finali şimdiden çok merak ediyoruz. Gelelim bölümde yaşanan önemli olayların özetine.Buradan sonrası bölümü izlemeyenler için spoiler içerir.


Bölüm, Daniel faraday’in annesi tarafından vurulmasından sonraki sahneyle başlar. Arkada çalıların arasında Jack ve Kate olanları izlerlerken Charles widmore tarafından yakalanırlar. Eloise’nin elinde oğlunun defteri vardır. Başında kendi el yazısını görür. Jack ve Kate’in Dharma’dan olmadığını anlamıştır.

Jack-Richard [sanırım ilk karşılaşmaları]

Jack-Richard [sanırım ilk karşılaşmaları]

Otuz Yıl sonrasına gideriz.
John Locke, Benjamin ve Sun ile birlikte Richard’ın yanına gelmiştir. Richard bir hayli şaşırmıştır. John’un artık bir amacı vardır. Sun bir hışımla Richard’ın yanına gider, uzun zamandır adada olduğunu benjamin’den öğrenmiştir. Bu yüzden dharma hatıralarındaki arkadaşlarının resimlerini Richard’a gösterir ve onları hatırlayıp hatırlamadığını sorar. Richard’ın şok edici cevabı gelir. Hatırlıyorum çünkü hepsinin ölümünü izledim.John, Richard ve Ben’i yanına alır ve bir işi olduğunu söyler. Richard’da, daha önce ona verdiği pusulayı sorar. Sun’a Jin’i bulacağına dair söz verir ve yola koyulur.Diğer tarafta 1977 yılında Kate ve Jack elleri bağlı çadırdadırlar. Jack, Faraday’in yapmak istediği şeyi devam ettirmek ister. ancak kate buna karşıdır. anlaşılan jack ve sawyer ile yaşadıklarının silinmesini istememektedir. Ancak Jack’in acıdan başka birşey çekmediğini söylediği an kate’in yıkıldığı andır. Eloise gelir. Jack, Daniel’in defterinde yazanları uygulayarak hidrojen bombasını kullanmaları gerektiğini, yoksa adada büyük bir kazanın olacağını söyler. Eloise buna inanır ve yardım edeceğini söyler. bu sırada Sawyer, Radzinsky tarafından sorguya çekilmektedir. kameralara yakalanan Kate’in nereye gittiğini, düşmanların yerlerini sorar. Sawyer, hiçbirşey anlatmayınca dayak yemeye başlar. Araya Phil girer ve Sawyer’ı konuşturmak için Juliet’e tokat atar. Sawyer bunu üzerine Phil’e onu öldüreceğini söyler.Hurley, Miles ve Jin birliktedirler. Arkalarından Dr. Chang gelir ve hurley ile Miles’tan gerçeği öğrenir. Gelecekten geldiklerini ve Miles’ın oğlu olduğunu söylerler. Adadaki insanları denizaltıyla tahliye işlemleri başlar.30 yıl sonrasına gideriz. Locke, Richard ve Ben’i peşine takmış bir yere götürür. Götürdüğü yer 5. sezonun ilk bölümünde Richard’ın yanına gelip ayağındaki kurşun yarasını çıkardığı ve adadan kurtulan arkadaşlarını geri getirmesi ve bunun için ölmesi gerektiğini söylediği yerdir. Meğer Richard’ı John Locke göndermiş, bunu görmüş olduk. Bu esnada Benjamin ile John’un Jacob hakkındaki konuşmaları bayağı ilgi çekiciydi. John, Benjamin’e acıyarak gülümser “jacob’ı hiç görmedin değil mi?”der.
Dr. Chang, Radzinsky’nin yanına gider ve adayı tahliye etmeleri gerektiğini söyler. Radzinsky dinlemez. Sawyer, düşmanların yerlerini çizmesi karşılığında juliet ile birlikte denizaltıyla adadan gidecektir.

Hidrojen Bombası

Hidrojen Bombası

Eloise bombanın yerine giderken Kate vazgeçer, geri dönmek ister ancak göndermezler. Üzerine silah doğrulttukları sırada silah doğrultan adam vurulur. Sayid vurmuştur. Jack, yapacaklarını Sayid’e anlatır. Sayid bu fikri beğenmiştir. Öyle ya da böyle adadan kurtulacaktır. Sayid’e, benjamin’i diğerlerine götürüp tedavi ettirdiklerini de söylerler. Kate geri döner. Eloise, Jack, Sayid ve Richard bombanın olduğu yere giderler.John, Richard ve Benjamin ile geri dönmüştür. Herkesi Jacob’ın yanına götürmeye karar verir. John’un bu tavrı sonrası Richard, Ben’e John’un başlarına bela olacağını söyler. Ben ise, Richard’a “neden onu öldürmek istediğimi zannediyorsun?” der.Sawyer ve Juliet denizaltına binmişlerdir. Ancak bir kişi daha vardır yanlarında, Kate. Juliet bu durumdan hiç mi hiç hoşlanmamıştır. Denizaltı hareket eder ve adadan uzaklaşmaya başlarlar.

Juliet-sawyer-kate üçgeni

Juliet-sawyer-kate üçgeni</divBenjamin, John Locke'un bir nevi gözüne girebilmek için Richard'ın onun hakkında düşüncelerini söyleyip, endişelendiğini ekler.John, Jacob'ın yanına, arkadaşlarını tekrar bir araya getirmeye değil, Jacob’ı öldürmeye gittiğini söylerken Benjamin’in şok haliyle ekran kararır.